Zabržděné Češky. Tým nereaguje, zlobí se kouč. USA = konec? Nevidím to tak

Klára Hymlárová zůstala na ledě ležet v nepříliš pěkné pozici...
České hokejistky inkasovaly v duelu s Japonskem podruhé
Klára Hymlárová po těžkém střetu s kapitánkou Alenou Mills.
Daniela Pejšová u mantinelu s Japonkou Haruka Tokovou.
Ostrý střet s Alenou Mills odnesla zraněním Klára Hymlárová
Klára Hymlárová zůstala po srážce s Anetou Tejralovou ležet na ledě
Český trenér Tomáš Pacina před utkáním proti Japonsku
27
Fotogalerie
Hokej na ZOH 2022
Vstoupit do diskuse (1)

PŘÍMO Z PEKINGU | Do Pekingu přijely plné optimismu. Historicky poprvé české hokejistky postoupily na olympiádu. V náznacích hovořily, že by se třeba mohly pokusit zabojovat o medaili. Jenže úterní nájezdovou prohrou (2:3) s Japonskem se tento sen v podstatě rozplynul. Prohra je totiž ve čtvrtfinále pošle proti USA. Soupeři z jiné galaxie. „Já to takhle nevidím. Nevím, co má osud za lubem,“ říká trenér Tomáš Pacina. Ve svém komentáři byl opět velmi konkrétní a přísný.

Hodnocení bude podobné příkré, jako po utkání s Dánskem?
„Pořád stejné. Trápíme se. Hrajeme složitě. Koncovka neuvěřitelně vázne. Už to ani není smůla. Připadá mi, jako bychom ty góly ani nechtěli dávat. V zápasech jasně dominujeme, ale stojí nás strašné úsilí, abychom vyhráli.“

Přitom záblesky umění vidět jsou. Chybí vyrovnanost?
„Jo. To je velice správný postřeh. Máme veliký problém udržet v zápase takzvané momentum. Jedna lajna má výborné střídání, ale ostatní nenavážou. Je to pořád nahoru a dolů. Měli jsme třikrát obrovskou převahu a vytvořili si obrovské šance, ale v tu chvíli jsme šli do oslabení. Nekázeň v důležitých chvílích nám sabotuje naše snažení.“

V přesilovkách pak máte hrůzostrašnou bilanci. Sedmnáct početních výhod, žádný gól.
„Stejně jako při hře pěti proti pěti máme spoustu vyložených možností, ale nemáme koncovku. Dneska bylo tolik volného místa, když se holky dostaly samy před branku. Líp už to nejde.“

Byl jste tentokrát alespoň více spokojený s přístupem?
„Ani ne. Co se týče přístupu, jsme byli jen o maličko lepší než proti Dánsku. Trápíme se s koncovkou, ve které nám chybí zabijácký instinkt. Nepředvádíme to, na co máme. Nasazení neschází, ale holky nejsou dost uvolněné.“

Mrzí zpětně hodně prohra s Dánskem? Nebýt jí, proti Japonsku by vám stačil bod. Skupinu byste vyhráli. Takhle vás čeká USA, takže v podstatě jistý čtvrtfinálový konec.
„Já to takhle nevidím. Nevím, co má osud za lubem. Nemyslím si, že kdybychom hráli s Finskem, bylo by to nějak jiné. Na papíře by to samozřejmě bylo lehčí, ale momentálně je pro nás těžký každý zápas.“

Uvědomoval jste si, že v nájezdech hrajete o to, abyste se vyhnuli Kanadě a Americe?
„Vůbec. Nenapadlo mě to, nevěděl jsem to.“

Máte nějaké vysvětlení, proč je výkon týmu od prvního zápasu jakoby zabržděný?
„Souhlasím a nemám pro to vysvětlení. Kdybych ho měl, už jsme to vyřešili. Měli jsme meetingy, mysleli jsme si, že jsme ty věci pojmenovali. Co se ale týče naší týmové atmosféry, je to, jak jste velmi správně řekl, zabržděné. Uvidíme, kolik dnů budeme mít volno. Budeme na to muset přijít.“

Kromě přesilovek a koncovky extrémně drhne i vhazování.
„Buly je ten stejný problém jako koncovka. Oboje je čistě mentální záležitost, nemá to s dovednostmi nic společného. Na mistrovství světa jsme měli přes šedesát procent, teď jasně prohráváme všechno. Holky nejsou mentálně nastavené na souboj. Budeme muset do týmu zasáhnout drastičtěji, protože zatím nereagují na to, co jim říkám. Není tam reakce.“

Bude důležité, že spousta vašich hráček zná Američanky ze zámořských soutěží?
„Nevím, nedokážu říct, jestli to hraje nějakou roli. Musíme hlavně vyřešit náš tým. Být daleko lépe připravené, chtít hrát hokej, chtít dávat góly, vyhrávat souboje. Snaha byla určitě větší než minule, ale nelíbí se mi to. Tohle není náš tým, na co já jsem zvyklý z šampionátu a kvalifikace. Opravdu jsme zabržděné, jako by tam byla zatažená brzda.“

Třeba by vám mohla vyhovovat role outsidera, který se bude snažit o zázrak a nemůže selhat.
„Je to možné, ale nevím. V téhle situaci jsme nikdy nebyli. S Amerikou ani Kanadou jsme nikdy nehráli. Věřím, že jo, že to může opadnout a pomoct nám to.“

LIVE Sam. nájezdy
32
Detail

Online přenos - ZOH 2022

Zprávy ze dne 17. února 2022

17. února 2022 · 17:14

KRASOBRUSLENÍ: Záchvaty vzteku, pláč a nadávky. Ženská soutěž krasobruslařek končila naprosto nevídaně a nečekaně. Pozornost všech se upírala na výkon patnáctileté Rusky Kamily Valijevové, která po dopingovém nálezu startovala s podmínkou a hrozbou pozdější diskvalifikace. Mediální poprask, který se kolem ní v posledních dnech strhnul, neustála. Dvakrát spadla a odešla bez medaile. Více čtěte ZDE>>>

17. února 2022 · 17:08

CURLING: O olympijské zlato si v sobotu zahrají curleři Británie a Švédska. Skotský tým skipa Bruce Mouata postupem do finále zajistil Británii první medaili na pekingských hrách. Britové porazili v dnešním semifinále 8:4 Američany, kterým se tak nepodařila obhajoba vítězství z Pchjongčchangu. Na medailové pořadí zemí se podívejte ZDE>>>

17. února 2022 · 16:36

HOKEJ: Prezident Mezinárodní hokejové federace (IIHF) Luc Tardif je přesvědčený, že na příští olympijské hry v Miláně v roce 2026 podaří po dvanácti letech přivést hráče z NHL. Rád by nicméně dosáhl dohody s elitní zámořskou ligou dříve, než tomu bylo před Pekingem, kam nakonec hokejisté z NHL neodcestovali kvůli koronavirové pandemii. Zástupce komisionáře NHL Bill Daly uvedl, že v přání federace zavázat se k olympijské účasti s větším předstihem nevidí problém. „Neočekávám potíže v tom dohodnout se na olympiádě 2026 v relativně dřívějším termínu,“ uvedl Daly pro agenturu AP.

Důležitý moment
17. února 2022 · 15:23

KRASOBRUSLENÍ: Olympijskou vítězkou mezi ženami se stala Ruska Anna Ščerbakovová se ziskem 255,95 bodů. Největší favoritka Kamila Valijevová pokazila volnou jízdu, což ji odsoudilo na čtvrtou pozici. Stříbrná medaile poputuje rovněž do Ruska zásluhou Alexandry Trusovové. Bronz si odveze Japonka Kaori Sakamotová. Česká závodnice Eliška Březinová uzavřela nakonec druhou desítku celkového pořadí. Více čtěte zde >>>

Hokejová reprezentace
17. února 2022 · 15:05

HOKEJ: S hokejem procestoval svět a využívá toho po aktivní kariéře. Jakub Čutta (40) působil v NHL, ve Skandinávii, ochutnal specifické Rusko. Hlavně ke sklonku kariéry u něj platilo, že tam, kde pracoval, se zajímal i o systém výchovu talentů. Věděl, že se tím jednou bude živit, a tak po svých trénincích v klubu navštěvoval i jiné. I proto může srovnávat, jak dělá hokej svět a jak Česko. Z čehož mu není dobře po těle. Rychlý konec v Pekingu považuje jen za špičku ledovce. Problém je v celkovém nastavení prostředí. „Na hokej jako na hru se musíme dívat z jiného úhlu a s větším důrazem na hráče jako na člověka,“ míní někdejší obránce, juniorský mistr světa. Celý rozhovor čtěte ZDE >>>

Vstoupit do diskuze (1)