PŘÍMO Z PEKINGU | Před zápasem vám to samozřejmě nikdo neřekne. Od nikoho neuslyšíte, že jdou do předem prohrané bitvy proti soupeři, s nímž nemají žádnou šanci. České hokejistky čeká ve čtvrtfinále gigant ze Spojených států amerických. Rozhodla o tom úterní prohra s Japonkami 2:3 v nájezdech. A v nich sporný gól, kdy puk sotva přeplazil brankovou čáru.
Šance mají proti hráčkám USA minimální. „Já to takhle nevidím. Nevím, co má osud za lubem. Nemyslím si, že kdybychom hráli s Finskem, bylo by to nějak jiné. Na papíře by to samozřejmě bylo lehčí, ale momentálně je pro nás těžký každý zápas,“ odmítl roli dopředu poraženého trenér českých hokejistek Tomáš Pacina.
Stačí se ale podívat na kurzy sázkových kanceláří, abyste pochopili, jak moc velkými favoritkami Američanky jsou. Kurz na jejich výhru ani není vypsaný. Byl by nižší než minimální hodnota 1,01:1. Naopak na výhru Češek si můžete vsadit s kurzem 50:1! Bookmakeři očekávají, že Pacinův tým schytá výprask. Že inkasují alespoň sedm branek, je podle nich velmi pravděpodobné, proto stanovili kurz kolem hodnoty 1,6:1.
Všechno ale mohlo být jinak. Stačilo by v úterním zápase porazit Japonky. Klidně za dva body. Výhra by Češky poslala na Finsko. Takhle jdou na obra ze zámoří, který v Pekingu obhajuje olympijské zlato zpřed čtyř let.
S Japonkami rozhodl jediný gól v nájezdech, který velmi smolně inkasovala brankářka Klára Peslarová. Útočnice Hanae Kubová zakončila kličkou mezi betony. Puk mezi nimi Peslarové uvíznul, jenže sama si tím nebyla jistá. Když začala kvedlat nohama, posunula si ho od jedné brusle do druhé a do branky. Kotouč se došoural za brankovou čáru o milimetry.
„Myslela jsem si, že puk mám. Jen jsem se pro jistotu otočila, protože Japonka na mě furt koukala. Bohužel to tam propadlo. Už jsem na kotouč nedosáhla, tak jsem se ho snažila zastavit očima. Klouzal za čáru. Samozřejmě jsem si zanadávala, to už ale nepomůže. Soustředila jsem se na to, že gól dáme,“ smutnila pak česká brankářka.
Na sociálních sítích pak začaly kolovat různé fotky, které zpochybňovaly, zda se puk vůbec dostal celým objemem za čáru. Podle všeho to tak bylo, ale opravdu o milimetry. Peslarová se však ani nesnažila verdikt rozhodčích zpochybnit.
Naděje na čtvrtfinálovou výhru nad USA nevidí příliš růžově. „Samy jsme si to udělaly těžší. Šance na semifinále jsou malé.“
Zprávy ze dne 15. února 2022
HOKEJ: Marek Sýkora o pozitivnějších výrocích trenéra Filipa Pešána po zápase s Ruskem: „Nejsem typ, který má euforii. Mám ji, ale v úplně jiných situacích, než je hokej. Snažím se být kolegiální, i když jsem Filipa z posledních výroků zrovna nepodpořil. Teď jsem ale za něj rád a za jeho úlevu. Výroky jsou docela optimistický. V tuhle chvíli je určitě dobře být optimistický, i když by to jenom hrál.“
HOKEJ: „Nebýt gólu Romana Červenky, nedali jsme Dánům ani branku. Krejčí proměnil nájezd a uvolnil takovou českou bídu, otevřel stavidla. Honza Kovář se poměrně střelecky trápí, ale nahrazuje to bojovností. Trochu sázím na Michaela Špačka, že se po příjezdu výborně adaptoval. Dal gól proti Rusům při přesilovce. Věřím, že dnes bude patřit ke klíčovým hráčům,“ řekl Miroslav Horák k českým útočníkům v Pekingu.
HOKEJ: Experti studia iSport.cz rozebrali českou jedničku Šimona Hrubce. „Nemyslím si, že by Hrubec byl pod nějakou psychickou dekou, že od Rusů dostal pět gólů. Pro Šimona to skončilo výborným psychickým rozpoložením, porazil Rusko. Šimon Hrubec je naše jednička. Čekám na zápas, kdy to zavře jako Hašen a ukáže, že je takovou celonárodní jedničkou. Ten zápas může přijít dnes,“ věří Miroslav Horák. Na Marka Sýkoru udělal Hrubec dojem. „Šimon na mě dělá dojem podle rozhovorů. Je to kluk, který si ze zápasu vezme ponaučení. Na správném místě je taky Zdeněk Orct jako trenér brankářů,“ myslí si někdejší kouč.
HOKEJ: „Na 67 procent využitých přesilovek se dívá krásně. Je třeba to vytisknout a pověsit do kabiny. Zápas se Švýcary bude něco jiného. Nečekám takovou střelnici, v prvním zápase se Švýcarskem jsme měli jednu přesilovku oproti čtyřem švýcarským. Česká bilance v proměňování přesilovek je ale hezká,“ řekl Miroslav Horák před osmifinále se Švýcary k českým přesilovkám.
HOKEJ:Marek Sýkora zpětně hodnotí zápas národního týmu s Ruskem. „Rusové ukázali, co si pamatuji z angažmá v Rusku. Hráli lehce blahosklonně. Brali to tak, že jim o nic nejde, pak si ale stěžovali, že jsme simulanti. Měli jsme skvělé přesilovky. Gólmani sice nebyli úplně stoprocentní. Za stavu 4:2 jsme hráli hodně nedisciplinovaně. Za chvíli to bylo 4:4, ale nakonec to všechno dobře dopadlo.“