PŘÍMO Z PEKINGU | Před zápasem vám to samozřejmě nikdo neřekne. Od nikoho neuslyšíte, že jdou do předem prohrané bitvy proti soupeři, s nímž nemají žádnou šanci. České hokejistky čeká ve čtvrtfinále gigant ze Spojených států amerických. Rozhodla o tom úterní prohra s Japonkami 2:3 v nájezdech. A v nich sporný gól, kdy puk sotva přeplazil brankovou čáru.
Šance mají proti hráčkám USA minimální. „Já to takhle nevidím. Nevím, co má osud za lubem. Nemyslím si, že kdybychom hráli s Finskem, bylo by to nějak jiné. Na papíře by to samozřejmě bylo lehčí, ale momentálně je pro nás těžký každý zápas,“ odmítl roli dopředu poraženého trenér českých hokejistek Tomáš Pacina.
Stačí se ale podívat na kurzy sázkových kanceláří, abyste pochopili, jak moc velkými favoritkami Američanky jsou. Kurz na jejich výhru ani není vypsaný. Byl by nižší než minimální hodnota 1,01:1. Naopak na výhru Češek si můžete vsadit s kurzem 50:1! Bookmakeři očekávají, že Pacinův tým schytá výprask. Že inkasují alespoň sedm branek, je podle nich velmi pravděpodobné, proto stanovili kurz kolem hodnoty 1,6:1.
Všechno ale mohlo být jinak. Stačilo by v úterním zápase porazit Japonky. Klidně za dva body. Výhra by Češky poslala na Finsko. Takhle jdou na obra ze zámoří, který v Pekingu obhajuje olympijské zlato zpřed čtyř let.
S Japonkami rozhodl jediný gól v nájezdech, který velmi smolně inkasovala brankářka Klára Peslarová. Útočnice Hanae Kubová zakončila kličkou mezi betony. Puk mezi nimi Peslarové uvíznul, jenže sama si tím nebyla jistá. Když začala kvedlat nohama, posunula si ho od jedné brusle do druhé a do branky. Kotouč se došoural za brankovou čáru o milimetry.
„Myslela jsem si, že puk mám. Jen jsem se pro jistotu otočila, protože Japonka na mě furt koukala. Bohužel to tam propadlo. Už jsem na kotouč nedosáhla, tak jsem se ho snažila zastavit očima. Klouzal za čáru. Samozřejmě jsem si zanadávala, to už ale nepomůže. Soustředila jsem se na to, že gól dáme,“ smutnila pak česká brankářka.
Na sociálních sítích pak začaly kolovat různé fotky, které zpochybňovaly, zda se puk vůbec dostal celým objemem za čáru. Podle všeho to tak bylo, ale opravdu o milimetry. Peslarová se však ani nesnažila verdikt rozhodčích zpochybnit.
Naděje na čtvrtfinálovou výhru nad USA nevidí příliš růžově. „Samy jsme si to udělaly těžší. Šance na semifinále jsou malé.“
Zprávy ze dne 17. února 2022
KRASOBRUSLENÍ: Záchvaty vzteku, pláč a nadávky. Ženská soutěž krasobruslařek končila naprosto nevídaně a nečekaně. Pozornost všech se upírala na výkon patnáctileté Rusky Kamily Valijevové, která po dopingovém nálezu startovala s podmínkou a hrozbou pozdější diskvalifikace. Mediální poprask, který se kolem ní v posledních dnech strhnul, neustála. Dvakrát spadla a odešla bez medaile. Více čtěte ZDE>>>
CURLING: O olympijské zlato si v sobotu zahrají curleři Británie a Švédska. Skotský tým skipa Bruce Mouata postupem do finále zajistil Británii první medaili na pekingských hrách. Britové porazili v dnešním semifinále 8:4 Američany, kterým se tak nepodařila obhajoba vítězství z Pchjongčchangu. Na medailové pořadí zemí se podívejte ZDE>>>
HOKEJ: Prezident Mezinárodní hokejové federace (IIHF) Luc Tardif je přesvědčený, že na příští olympijské hry v Miláně v roce 2026 podaří po dvanácti letech přivést hráče z NHL. Rád by nicméně dosáhl dohody s elitní zámořskou ligou dříve, než tomu bylo před Pekingem, kam nakonec hokejisté z NHL neodcestovali kvůli koronavirové pandemii. Zástupce komisionáře NHL Bill Daly uvedl, že v přání federace zavázat se k olympijské účasti s větším předstihem nevidí problém. „Neočekávám potíže v tom dohodnout se na olympiádě 2026 v relativně dřívějším termínu,“ uvedl Daly pro agenturu AP.
KRASOBRUSLENÍ: Olympijskou vítězkou mezi ženami se stala Ruska Anna Ščerbakovová se ziskem 255,95 bodů. Největší favoritka Kamila Valijevová pokazila volnou jízdu, což ji odsoudilo na čtvrtou pozici. Stříbrná medaile poputuje rovněž do Ruska zásluhou Alexandry Trusovové. Bronz si odveze Japonka Kaori Sakamotová. Česká závodnice Eliška Březinová uzavřela nakonec druhou desítku celkového pořadí. Více čtěte zde >>>
HOKEJ: S hokejem procestoval svět a využívá toho po aktivní kariéře. Jakub Čutta (40) působil v NHL, ve Skandinávii, ochutnal specifické Rusko. Hlavně ke sklonku kariéry u něj platilo, že tam, kde pracoval, se zajímal i o systém výchovu talentů. Věděl, že se tím jednou bude živit, a tak po svých trénincích v klubu navštěvoval i jiné. I proto může srovnávat, jak dělá hokej svět a jak Česko. Z čehož mu není dobře po těle. Rychlý konec v Pekingu považuje jen za špičku ledovce. Problém je v celkovém nastavení prostředí. „Na hokej jako na hru se musíme dívat z jiného úhlu a s větším důrazem na hráče jako na člověka,“ míní někdejší obránce, juniorský mistr světa. Celý rozhovor čtěte ZDE >>>