Když váš oblíbený tým či reprezentace vybojuje sportovní úspěch hodný zápisu do historie, budou si fanoušci i s odstupem času pamatovat jména všech strůjců triumfu? V drtivé většině ne. V paměti ale bezpochyby utkví především to, co měli aktéři na sobě. A nemusí jít nutně jen o trikoty vítězů. Prestižní zámořský deník The Athletic se v anketě zaměřil na nejlepší hokejové dresy v historii olympijských her. A kdo vyhrál? Česká reprezentace a její úbory na letošním turnaji v Pekingu!
Jestli se někdo domníval, že novináři ze zámoří upřednostní na prvním místě trikoty, ve kterých Kanaďané či Američané vybojovali nejcennější kov, tak se mýlil. Redaktoři The Athletic si ve své anketě (podle pravidel mohli vybrat trikoty určité země pouze jednou) zamilovali české dresy z aktuální olympiády, na něž se vrátil státní znak. Ze sportovního oblečení národního týmu byl ohromen především Kanaďan Murat Ates, hokejový redaktor uznávaného serveru.
Zatímco většina kanadských dresů, které v historii Her oblékali například Mario Lemieux či Sidney Crosby, je podle zámořského experta vyloženě nudná, nad krásou českých trikotů s motivy rytířské zbroje se takřka rozplýval.
„Tyto krásky z Česka mají tak syté barvy a erb, díky čemuž si připadám jako ve Hře o trůny,“ prozradil Ates. „Dvouocasý lev? Orlice s korunami a drápy, ze kterých mám noční můry? Noc je dlouhá a plná hrůz, přátelé, a já jsem do těch dresů blázen,“ odkazoval autor píšící především o Winnipeg Jets na populární televizní seriál.
Atesovi dali za pravdu i ostatní kolegové z The Athletic, kteří anketu tvořili. Podle Seana Shapira jsou nynější trikoty národního týmu esteticky nejlepší. Největší slabost ale má pro dresy, ve kterých Češi s famózním Dominikem Haškem v brance vybojovali zlaté medaile na olympiádě v Naganu. A v reakci na volbu výše zmíněného kolegy si neodpustil i lehkou narážku na semifinále, které hvězdami nabitá Kanada v únoru 1998 prohrála po nájezdech.„Chápu, proč bys nevybral jako Kanaďan, i když… asi stejně Kanada si nevybrala Gretzkého, aby střílel,“ napsal Shapiro. K českým trikotům z Nagana se upínala také Sara Civianová. Ani ne tak vzhledem k fenomenálnímu Dominátorovi, ale kvůli Jaromíru Jágrovi. „Český dres s tím jeho účesem? Nedivím se, že vyhráli,“ úsměvně zavzpomínala na ikonický „mullet“ kladenské legendy. Dresy pro Peking v očích zámořské experty vyhrály především díky jejich opírání se o historii země a smysluplným symbolům.
Hned na druhém místě ankety the Athletic se umístil sportovní úbor USA z olympiády ve Squaw Valley 1960, kde Američané získali první zlaté medaile. Třetí místo obsadily tři korunky zlatých Švédů z Turína 2006. Mezi deset nejlepších olympijských hokejových trikotů podle prestižního deníku se například dostaly i dresy Slovenska pro Hry v Soči 2014. Slováci na šestém místě dokonce předčili sedmou Kanadu z Lillehammeru 1994 či osmý Sovětský svaz v Lake Placid 1980. Dostalo se i na japonský „puntík“ v Naganu.
10 nejlepších olympijských dresů v historii podle The Athletic1. Česko, Peking 2022 |
Zprávy ze dne 20. února 2022
AKROBATICKÉ LYŽOVÁNÍ: Sportovec, model, herec a majitel instagramového účtu s více než milionem sledujících. Účastník včerejšího finále U-rampy lyžařů Gus Kenworthy platí za globální celebritu. Ačkoliv mezi nejlepšími freestylisty světa obsadil nakonec „až“ osmé místo, jeho odkaz ve sportu jde daleko za hranice výkonu. Proslavil ho polibek s přítelem, v Rusku se bál - více čtěte zde >>>
„Nalijme si čistého vína, naše výprava byla devátá nejpočetnější ze všech zemí a i přes famózní výkony Ester Ledecké a Martiny Sáblíkové se dvě medaile nedají považovat za úspěch,“ prohlásil při hodnocení olympiády předseda Národní sportovní agentury Filip Neusser, podle kterého je třeba zabývat se prioritizací sportů.
ZÁVĚREČNÝ CEREMONIÁL: Stovky olympioniků si prodlužují pobyt na stadiónu, například Francouzi zorganizovali kolový tanec a pořadatelé jen zvolna postupně vyprovázejí sportovce do vyhrazených míst v dolních sektorech stadionu. Češi si zase užili skákání přes lano v podobě svázaných českých šál...

ZÁVĚREČNÝ CEREMONIÁL: Na plochu stadionu už nastupují vlajkonoši a vlajkonošky ve dvou řadách, českou vlajkou mávala Martina Sáblíková. Slovenskou nesl bronzový hokejista Peter Cehlárik. Po nich následují už ne tak striktně oddělené výpravy jednotlivých zemí, které ještě z Pekingu neodjely.



ZÁVĚREČNÝ CEREMONIÁL: Vlajkonoškou české výpravy je na slavnostním zakončení Martina Sáblíková.