PŘÍMO Z PEKINGU | Netajil, že je to obrovské zklamání. Generální manažer Petr Nedvěd, jenž má v reprezentaci hlavní slovo, vnímá i to, že se jedná o nejhorší umístění v historii. „Je to pro nás možná až kruté,“ vykládal někdejší skvělý útočník pár minut po utkání. V tu chvíli mluvil o tom, že má chuť pokračovat, ale je mu jasné, že i o jeho budoucnosti se bude mluvit. Tady jsou jeho bezprostřední dojmy.
Co se vám honí hlavou?
„Obrovské zklamání. Měli jsme tady mužstvo, které mělo minimálně šanci hrát o medaili. A to se nám, bohužel, nepodařilo. To byl náš cíl. Do turnaje jsme nevstoupili dobře, body nám možná chyběly, abychom měli přijatelnějšího soupeře. Los byl malinko nemilosrdný, ale tak to je. Když chceš vyhrát velký turnaj, takové soupeře musíš porazit. Ale Švýcaři byli lepší, to musíme uznat. Trošku nás vyškolili v efektivitě a to byl ten rozdíl. Šance jsme si vytvořili, ale nebyli jsme tak úspěšní jako soupeř.“
Jak vnímáte, že jde o historicky nejhorší umístění?
„Samozřejmě, že to vnímáme. Je to pro nás možná kruté. Obrovské zklamání.“
Opravdu měl tým na medaili?
„Pojďme si nalít čistého vína. Budete se mnou souhlasit, že k té špičce už delší dobu nepatříme. Není náhoda, že jsme tak dlouho bez medaile. Můžeme se bavit o náhodě a nějakém štěstíčku, možná jedno dvě mistrovství světa, ale ne deset let. Mezi velmoci už nepatříme, přesto si myslím: dokázali to Němci, Švýcaři už patří delší dobu mezi špičku. Ti medaile vozí, my se to zase musíme naučit. Nezvládáme důležité zápasy. Odehráli jsme dvě vynikající utkání ve skupině, ale dnes byl soupeř lepší. Je to o gólech, tam nás vyučil v efektivitě. Na takovém turnaji bruslíte na tenkém ledě.“
Dají se vyjmenovat důvody, proč tomu tak je? Proč tým nezvládá klíčové zápasy?
„Hrozně rád bych to věděl. Rozebíráme to zleva, zprava. Přijde den D a přijde neúspěch, už je to pravidlem.“
Mají to hráči už v hlavách?
„Je to možné. Dnes to bylo cítit. Předchozí zápasy jsme byli uvolněnější, teď mi přišlo, že ne všichni, ale část hráčů byla svázaná. Je to velký tlak nejen na trenéry, ale i na hráče. Tohle se nám dlouhodobě nedaří.“
Navíc jste za všechno zodpovědný, ale nemůžete do toho z tribuny zasáhnout. Jaké to je pro vás?
„Před turnajem ano, během něj to s trenéry rozebírám, ale pak na střídačce nejsem. Tím neříkám, že za to nenesu odpovědnost, ale to je to nejtěžší, sledovat to z tribuny. To je role, kterou mám, s tím nic neudělám.“
Měl by Filip Pešán pokračovat u národního týmu?
„Je deset minut po zápase. Až se vrátíme domů, uděláme si výstup z celého turnaje, i tahle otázka padne.“
Jeho místo bylo v ohrožení už před turnajem. Není chyba, že neskončil už před ním?
„Avizoval jsem to před turnajem. Neudělal bych to jinak. Já Filipovi věřil, nejen jemu, není tam sám. Je tam Stráča (Martin Straka), Špágr (Jaroslav Špaček), Zdeněk Orct. Věřil jsem jim a z mého pohledu nebyl důvod pochybovat, i když už před olympiádou jsme šestkrát v řadě prohráli… Ale pojďme si znovu nalít čistého vína, tady porovnáváme úplně jiný turnaj.“
Evropská série je o něčem jiném…
„Zápasy jsou důležité, jde o to dávat šanci mladším hráčům. Je to i pro sponzory. Lidi, kteří se na to nabalují. Potřebují něco pozitivního, náš hokej potřebuje něco pozitivního. Já jsem to vnímal negativně, byl to pro nás vztyčený prst po Channel One Cupu. Pak jsme poprvé v historii prohráli s Dány… Kluci se pak semkli, trenéři nepanikařili a drželi jsme to, co jsme chtěli. Odehráli jsme vynikající dva zápasy, ale realita je, že dva zápasy vám nevyhrají turnaj. Stejně jako první prohra vám ho neprohraje. Atmosféra v týmu byla vynikající, viděli jsme světlo na konci tunelu. Tohle je ale studená sprcha.“
Nezvažoval jste, že si před olympiádou stoupnete na střídačku? Abyste měl větší přehled?
„Jediná šance byla, kdyby nemohl přiletět Jarda Špaček (kvůli covidu). To by to eventuálně připadalo v úvahu. Já to tak necítil a nemyslím si, že by to bylo správně.“
Nevzalo vám to chuď do další práce?
„Potřebujeme úspěch. Hrozně bych si to přál pro kluky. Zasloužili by si to. Fanoušci by si to zasloužili. Je to deset let, co už nemáme medaili. Zlatá generace je pryč, ale určitě na tom nejsme tak špatně, abychom byli takhle dlouho bez medaile. O to víc je to frustrující. Tím spíš, že jsme si zažili zlatá léta. Očekávání jsou hodně vysoko a do určité míry je to správně. Mě to spíš motivuje o to víc úspěchu dosáhnout. Takže chuť mám, nějaký výstup si ale musíme udělat a uvidíme, co to bude.“
Nevidíte problém v rozdělení rolí? Je jasné, kdo je vůbec šéfem? Vy, nebo hlavní trenér?
„Nevidím v tom problém. To není tak, že já napíšu 25 jmen na papír a dám to trenérům na stůl a jdeme hrát… Takhle to nefunguje.“
Fanoušek si ale může říct: Kdo je za tým tedy zodpovědný? Vy, nebo Pešán?
„My oba. Za sestavu jsem zodpovědný já. A my všichni jsme zodpovědní za výsledek. Nevidím rozdíl, jestli nesu větší zodpovědnost já nebo Filip. Sestava jde určitě za mnou.“
Takže by se měla řešit i vaše budoucnost?
„Absolutně s tím nemám problém. Určitě. I to se bude řešit, protože nemůžeme takhle jezdit do nekonečna beze změn.“
Jak se vůbec rodila olympijská nominace?
„Sestavu jsme dělali všichni. Já, Filip i Zdeněk Orct, Martin Straka, Jarda Špaček. Společně. Nedokážu si představit, že by někdo chtěl hráče, na kterém se neshodneme. To nedává smysl.“
Neříkáte si, že to byly zlaté časy, když jste ještě hrál a nemusel řešit funkcionářské věci?
„Je to jednodušší. Jsi na ledě, můžeš s tím něco udělat. Mě ale tahle funkce baví, hrát nemůžeš navždy.“
Jenom Jágr může…
„Jen Jarda, to je dinosaurus hokeje. Pro normální smrtelníky to nejde.“
Zprávy ze dne 10. února 2022
ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ: Nejlepší sjezdařka sezony Sofia Goggiaová vzdala start v olympijském superobřím slalomu, v němž bude v pátek obhajovat senzační zlato Ester Ledecká. Italská lyžařka se snaží překonat bolesti v poraněném kolenu a doufá, že ji pustí alespoň do sjezdu, který vyhrála před čtyřmi lety na hrách v Koreji. „Sofia se zítřejšího super-G nezúčastní,“ oznámil italský svaz v prohlášení. Goggiaová v tomto ročníku Světového poháru vyhrála čtyři sjezdy a dva superobří slalomy, ale před 18 dny při super-G v Cortině d'Ampezzo upadla a poškodila si zkřížený vaz i holenní kost. Do Číny přesto odcestovala a věří v zázrak.
ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ: Sněhová obojživelnice Ester Ledecká zahájila svůj „čínský přáteláček“ úterním dominantním představením na snowboardu a v noci na pátek (4.00 SEČ) ji na svahu v Jen-čchingu znovu čeká olympijský lyžařský super-G, v němž se před čtyřmi lety v Koreji stala během jediné minuty globální sportovní hvězdou. Vzpomínáte? Chybka! Chybka! Chybka! Přesto stále zelená čísla, v cíli vítězná setina a nevěřícný výraz. Více čtěte ZDE>>>.
Zprávy ze dne 9. února 2022
LYŽOVÁNÍ: Ester Ledecká už brázdila sjezdovky v Jen-čchingu. „Jezdili jsme dvě volné jízdy a dvě super-G. Není nic snadného jezdit jeden na snowboardu a druhý super-G. První trénink je vždycky nejtěžší a jezdila dobře,“ pochvaloval si její italský kouč Franz Gamper. „Ruksak očekávání na jejích zádech už je lehčí,“ říká - celou reportáž čtěte zde >>>
SNOWBOARDING: Na zdraví trojnásobné olympijské šampionky Ester Ledecké si v Sazka studiu připili další dva olympijští medailisté. Bývalý akrobatický lyžař Aleš Valenta (zlatý ze Salt Lake City 2002) a biatlonistka Gabriela Soukalová (dvakrát stříbrná ze Soči 2014) společně s moderátorem Luďkem Staňkem. Podívejte se...
ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ: Již druhý den po snowboardovém triumfu na olympijských hrách v Pekingu se Ester Ledecká podle plánu naplno vrhla do přípravy na páteční obhajobu zlaté medaile v superobřím slalomu. Šestadvacetiletá reprezentantka se v úterý večer přestěhovala ze střediska Čang-ťia-kchou do Jen-čchingu, kde závodí sjezdoví lyžaři a dnes odpoledne poprvé vyzkoušela podmínky na tamních svazích.