Špatná zpráva. V zahraničí nikoho výsledek národního týmu na olympiádě nezaskočil. Termíny jako šok a nečekaný postup Švýcarska? Ne. „Česká republika na tom nikdy nebyla hůř,“ hodnotí stav hokeje švédský Aftonbladet. Zámořské servery se konci Pešánova týmu v turnaji nevěnují. Nakládají mu ale Rusové. „Počet nejlepších týmů by se mohl snížit na pět. Bez Česka,“ píše Sport-Express.
Národní tým se poprvé v historii nedostal na olympiádě nebo na MS mezi poslední osmičku. „Švýcaři chtěli pracovat, Češi ne,“ uvádí ruský list Sport-Express k porážce výběru Filipa Pešána a Petra Nedvěda 2:4. Jediný tým, který Rusy dokázal na turnaji porazit, je ze hry. Historický soupeř zmizel z olympiády dřív, než se začalo hrát o medaile. Rusové si mizerný český výsledek i celkem užili.
„V poslední době se stále častěji ozývají hlasy, že by Česká republika měla být z velké šestky vyřazena a počet nejlepších týmů by se měl snížit na pět. Jak jinak by to mohlo být? Česko, domov Haška a Jágra, už nemá tolik hvězd jako dřív,“ uvádí list Sport-Express.
Slovenský a třeba i švédský tisk referuje o nejhorším turnaji v hokejových dějinách, kde se Česko (dříve Československo) objevilo. „Česká republika na tom nikdy nebyla hůř,“ uvádí populární švédský server Aftonbladet.
Co se týká Švýcarska, tak třeba Blick hlavně oslavuje velké vzepětí národního týmu, který po třech porážkách poprvé vyhrál. Nezajímá se moc o poražené. „Bojovali jsme, herně jsme se semkli a byli soudržní,“ citoval list kouče Patricka Fischera.
Rusové se úpadkem českého hokeje zabývali nejvíc. Narážejí i na přestárlou extraligu, kde se tradičně daří veteránům: „Domácí liga se proměnila v domov důchodců, kterému dominují hráči nad 35 let. Česká seniorská i mládežnická reprezentace od roku 2014 zapomněla, co to znamená vyhrát mezinárodní medaili. A z kdysi kvalitní české trenérské školy zbyl jen název.“
Bum. Dřív v Rusku ukazovali svoje kouzla Vladimír Vůjtek nebo Miloš Říha. První vyhrál Superligu, druhý se dostal do finále KHL. O české trenéry zde byl zájem. Velkou práci zde odvedli i Marek Sýkora nebo Václav Sýkora.
Aktuálně ruské velkokluby nestojí fronty ani na české hráče, ani na české trenéry. Pak přidal Sport-Express ještě jedno dloubnutí: „Český hokej je v úpadku a ani zdaleka se neblíží Švýcarsku. Nejhorší bylo, že David Krejčí a spol. byli vyřazeni v den narozenin Jaromíra Jágra. Jaký dárek legendárnímu dědečkovi!“
A jestli čekáte nějaké vášně ve Finsku, že ve čtvrtfinále na ně vyjde Švýcarsko místo Česka? Samá voda. Deník Ilta Sanomat se výhradně věnuje vlastnímu týmu. Respektovaný novinář Vesa Rantanen už před turnajem napsal, že pokud všechno pojede podle plánu, Finsko má takovou sílu, že na olympiádě neprohraje ani jeden zápas. Zatím jeho tip vychází. A čtvrtfinále? „Soupeřem Finska bude Švýcarsko, které v úterý vyhrálo 4:2.“ Nic víc. A pak se řeší, že proti Suomi se postaví Santeri Alatalo, který v mládeži reprezentoval Finsko. Takže ve světě žádná senzace, že Česko chybí v TOP 8. To je na celé porážce asi nejsmutnější.

Zprávy ze dne 11. února 2022
HOKEJ: „Tipuji výhru 3:2,“ odhadnul před zápasem proti Švýcarsku Martin Ručinský ve Studiu iSport.cz. To pokračuje znovu o první přestávce druhého duelu českého týmu na ZOH.
HOKEJ: „V poslední době je u nás taková tendence, že se má dávat prostor mladším a starší tam nemají co dělat. To si úplně nemyslím, o věku to není, ale o tom, jaký ten hráč je. Podívejte u Švýcarů na Andrese Ambühla. Pořád má mužstvu co dát. Tým svými zkušenostmi může během turnaje pozvednout,“ podotkl Ručinský.
HOKEJ: „Švýcaři mají v lize hráče ze zámoří, ale nejsou to záplaty. U nás je třeba Peter Mueller, vynikající hráč. Ale to je jeden. Když si někoho vezmou Švýcaři, tak si ho proklepnou, samozřejmě je to i pak o otázce peněz. Pak přebírají zámořské prvky do své hry a jsou tam, kde jsou,“ konstatoval Ručinský.
HOKEJ: „Švýcaři se mi proti Rusku líbili. Hráli dobře kombinačně. Moc se mi líbí. Mají vzestupnou tendenci. Hrají výborně, kompaktně. Nemůžeme se na ně koukat jako na dřívější Švýcarsko. Je to těžký soupeř, vždy nás zápasy s ním bolely, i když byl hluboko pod námi,“ řekl o Švýcarsku Martin Ručinský.
HOKEJ: „Do olympiády 1998 jsme taky neměli ani medaili. Akorát jsme se v roce 1996 podepsali pod největší průšvih českého hokeje na Světovém poháru. Až pak jsme se naučili vyhrávat,“ pronesl Martin Ručinský před soubojem Česka se Švýcarskem.
HOKEJ: „Máme v sestavě hráče, kteří by góly měli umět dávat. Můžeme se vždy bavit, jak by to vypadalo, když by tam byl někdo jiný. Nerozumím tomu, že z takového tlaku nedáme branku. Nevím, jestli to mají kluci v hlavě, že prohráli v sezoně tolik zápasů. Spíš bych se soustředil na to, hru zjednodušit. Tlačit se před branku, aby brankář neviděl…,“ prohlásil Martin Ručinský.
BĚH NA LYŽÍCH: Vítězem závodu na 15 km se stal Iivo Niskanen. Stříbro za finským závodníkem bere Rus Alexander Bolšunov. Třetí byl Johannes Klaebo z Norska.
Běh na lyžích:
Muži - 15 km klasicky: 1. Niskanen (Fin.) 37:54,8, 2. Bolšunov (Rus.) -23,2, 3. Klaebo -37,5, 4. Holund (oba Nor.) -49,8, 5. Červotkin (Rus.) -56,9, 6. Hyvärinen (Fin.) -1:05,4, 7. Lapalus (Fr.) -1:14,8, 8. Burman (Švéd.) -1:32,0, 9. Semikov (Rus.) -1:39,9, 10. Poromaa (Švéd.) -1:47,7, ...31. Fellner 3:06,2, 50. Novák -4:11,8, 54. Knop -4:39,6, Pechoušek (všichni ČR) nestartoval.
LYŽOVÁNÍ: Celý svět Ester Ledeckou obdivuje za její úžasnou misi napříč dvěma sporty. Páté místo z olympijského lyžařského super-G jí jen přidává body. Jen 13 setin scházelo k medaili! A to pouhé dny tři dny po zlatém závodě na snowboardu. Úžasné! Zároveň jasná ukázka, jak by to mohlo vypadat v jiném světě. BLOG Martina Haška čtěte ZDE>>>