Cesta na ZOH: jak neopakovat covidový let? Očkování, izolace i jasná pravidla
Jak zabránit opakování smutného covidového letu do Tokia na blížících se zimních Hrách v Pekingu? ČOV už má soubor receptů. Očkování členů realizačního týmu bude povinné, sportovcům se doporučuje třetí dávka. Pomoct má apel na samoizolaci olympioniků v posledních 14 dnech před odletem, testy necelou hodinu před odbavením i speciální charter, na jehož palubě budou panovat přísnější pravidla než při letu do Tokia. „Nemyslím si, že by někdo měl chuť pravidla nedodržovat,“ věří šéf mise Martin Doktor.
Bez Tečky to nepůjde. Na zimní olympiádě v Pekingu nebude pro odmítače očkování reálné místo. Výkonný výbor Českého olympijského výboru schválil povinnost vakcinace proti covidu pro všechny členy realizačních týmů.
Nebude se tak opakovat případ nenaočkovaného lékaře Vlastimila Voráčka z nešťastného covidového letu do Tokia. Samotné sportovce bez očkování v podstatě vylučuje alternativa třítýdenní karantény.
„Pro nás je očkování naprosto jasná věc,“ říká na rovinu šéf mise Martin Doktor.
Do Pekingu může odcestovat kolem 130 českých sportovců, přičemž drtivá většina z nich očkováním prošla. Jediným známým případem bez vakcinace jsou zatím tři hráčky hokejového týmu.
„Na druhou stranu jsem si přečetl, že šéftrenér prohlásil, že se musí rozhodnout, co je pro ně podstatnější,“ říká Doktor.
Zprávy ze dne 24. ledna 2022
Pořadatelé zimních olympijských her v Pekingu zmírnili požadavky na citlivost testů na koronavirus, které budou muset pravidelně podstupovat všichni účastníci. Hranici pro pozitivitu snížili ze 40 cyklů množení viru na pětatřicet. Český olympijský výbor (ČOV) pro testování před odletem zůstane u přísnějšího nastavení na 42 cyklů, které odhalí i zbytky viru.
Středeční duel Evropské ligy basketbalistek mezi USK a Rigou se kvůli případu koronaviru v lotyšském celku neuskuteční. O náhradním termínu se jedná.
Zprávy ze dne 19. ledna 2022
Tradiční zkoušení olympijské kolekce při jejím přebírání už sportovci před cestou do Pekingu nezažijí. V pražské Chuchli výbavu jen převezmou venku připravenou v tašce. Opatření Českého olympijského výboru (ČOV) je reakcí na rychle se šířící variantu koronaviru omikron. Olympijský výbor konzultoval postup s hygieniky a dalšími odborníky. „Je škoda, že jim nemůžeme plně dopřát předolympijskou atmosféru, ke které přebírání kolekce patří, ale náš cíl je jasný, ochránit sportovce a minimalizovat nebezpečí nákazy. Vedle toho je ale nutné, aby se všichni členové výpravy vyhýbali jakýmkoliv rizikovým kontaktům a dbali na sebeizolaci. Nejdůležitější je, aby se olympionici i členové doprovodu dostali v pořádku do dějiště her,“ uvedl šéf českého týmu Martin Doktor v tiskové zprávě.
ČOV má k ruce doporučení od Rady expertů své lékařské komise, kde pracuje skupina epidemiologických kapacit. Ta mimo jiné už očkovaným sportovcům radí třetí dávku očkování.
„Vřele jsme doporučovali, že by byla vhodná třetí dávka u sportovců a povinné očkování u doprovodu. To zabezpečuje vyšší míru bezpečí pro sportovní tým a sportovce, kteří jedou reprezentovat Českou republiku,“ uvedla Jarmila Rážová, členka Rady expertů a někdejší hlavní hygienička. „Sportovci mají stále šanci se nechat naočkovat, čínská strana chce mít ukončení očkování a čtrnáct dní po druhé dávce.“
Rada expertů se sešla minulý týden na sympozium v Dříteči a dala dohromady soubor doporučení, která se objeví v oficiálním manuálu pro Hry v Pekingu. Patří k nim například apel na samoizolaci, případně rodinnou izolaci sportovců v klíčovém období čtrnácti dnů a především pěti dnů před odletem do Číny.
„Pevně věřím, že na straně sportovců bude snaha to dodržet. Čtrnáct dní je nejdelší inkubační doba onemocnění. Posledních pět dní je další kritický bod, právě proto jsou tam požadavky na samoizolaci, případně se musí odizolovat celá rodina,“ uvedla Rážová.
Charter, ale ne pro všechny
Pořadatelé Her požadují negativní testy 96 a 72 hodin před odletem. Rada expertů navíc doporučuje třetí test minimálně hodinu před příjezdem na letiště tak, aby byl ve chvíli odbavení znám výsledek. Odběry na poslední chvíli bude zařizovat Centrum zabezpečení sportovní reprezentace na Strahově.
ČOV plánuje vypravit do Pekingu charterový let. Zatím ale není jisté, kolik českých sportovců jím poletí. Je jisté, že po vlastní ose se budou dopravovat hokejisté z NHL, ale také mnoho individuálních sportovců, jejichž závody jsou těsně před startem Her rozesety po světě. Ester Ledecká například má jen pět dní před začátkem olympiády závodit v lyžařském sjezdu v Garmisch-Partenkirchenu.
OPATŘENÍ PRO CESTU DO PEKINGU |
|
„Doporučovali jsme charter, jeví se jako nejbezpečnější, protože si objednatel může nastavit určitě podmínky. Fakt je, že velí kapitán a posádka,“ říká Rážová.
Pro sportovce, kteří poletí charterem, Rada expertů připraví doporučení, jak se během letu chovat. Oproti letu do Tokia budou opatření přísnější, zejména ohledně nošení roušek či dodržování zasedacího pořádku. Na jejich dodržování bude dohlížet posádka, ale i vyčlenění zástupci ČOV. Jaké pokyny se v manuálu objeví?
„Dodržet určité rozestupy, respirátor kromě jídla, příliš neputovat po letu, skupiny by mohly být odděleny odstupy, aby do karantény případně šla pouze ta část, která k sobě patří,“ nastiňuje Rážová.
Šéflékařem olympijského týmu zůstane Jiří Neumann, kterého po Tokiu kritizoval plážový volejbalista Ondřej Perušič.
„Osobně nevidím působení pana doktora Neumanna jako kontroverzní. Oblasti medicíny přímo na Hrách rozumí nejlépe. Zůstává, jsem za to moc rád. Pro mě je opravdu nedocenitelný,“ uvedl Doktor.
