Strach před ZOH v Pekingu: Hrozí sportovcům trest za slova?

V Číně na olympioniky čeká 12 sportovišť ve třech oblastech spojených rychlodráhou.
Maskot ZOH v Pekingu
Maskoti ZOH v Pekingu
V Číně na olympioniky čeká 12 sportovišť ve třech oblastech spojených rychlodráhou.
V Číně na olympioniky čeká 12 sportovišť ve třech oblastech spojených rychlodráhou.
V Číně na olympioniky čeká 12 sportovišť ve třech oblastech spojených rychlodráhou.
V Číně na olympioniky čeká 12 sportovišť ve třech oblastech spojených rychlodráhou.
11
Fotogalerie
ZOH 2022
Začít diskusi (0)

Za pár slov trest, možná ve formě odebrání akreditace. Podle vyjádření člena organizačního výboru ZOH v Pekingu Jang Šu právě to hrozí sportovcům během Her. ČOV zůstává klidný. „Pokud budou čeští reprezentanti cítit potřebu promluvit k jakékoliv problematice, nikdo jim samozřejmě nebude bránit,“ uvedla Barbora Žehanová, ředitelka komunikace ČOV.

Zimní olympiáda v Pekingu se blíží a kromě obav z koronaviru roste ve světě nervozita, jestli budou moct sportovci uvnitř totalitní země bez stresu mluvit o všem, co je napadne.

„Jsem si jist, že jakékoli vyjádření v rámci olympijského ducha bude chráněno, a jakékoli chování nebo projevy proti olympijskému duchu, zvlášť proti čínským zákonům a nařízením budou subjektem určitého trestu,“ citovala BBC Jang Šu, zástupce ředitele oddělení mezinárodních vztahů organizačního výboru Her.

Takže opravdu? Bude sportovcům třeba za zlé slovíčko o Tibetu, Hongkongu či perzekuci Ujgurů hrozit postih? Nezisková organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch obavy sdílí.

„Napříč historií byli sportovci mezi nejmocnějšími hlasy pro změnu. Nicméně v Číně budou sportovci sledováni a jejich práva na svobodu slova a protest budou omezena,“ řekla podle BBC Minky Wordenová, ředitelka Human Rights Watch. „Je bezprecedentní, aby v moderní olympijské éře museli sportovci zvažovat své osobní bezpečí. Je to opravdu tragédie.“

Video placeholder
Podívejte se na olympijský nácvik v Pekingu: Medaile si pověste na krk opět sami! • Profimedia.cz

Olympismus se jako obvykle při pořádání Her v totalitní zemi dostává do citlivé situace. Komunistické Číně je zhusta vyčítáno porušování lidských práv, zejména útlak a segregace muslimských Ujgurů, okupace Tibetu či věznění lidí z politických příčin.

Na jednu stranu je cílem olympijského hnutí přispívat k harmonické mírové společnosti. Na druhou stranu je v druhém odstavci padesátého paragrafu Olympijské charty sportovcům zapovězena jakákoli forma aktivismu.

„V olympijských prostorách, na sportovištích a jiných místech není povolen žádný typ demonstrací nebo politické, náboženské či rasové propagandy,“ píše se v chartě.

Podle Českého olympijského výboru se ale olympionici v Pekingu přesto nemusí obávat, že by v Číně nemohli mluvit, o čem chtějí.

„Lidská práva a rovnost mezi lidmi jsou pro mezinárodní olympijské hnutí klíčovými hodnotami. Stejně tak svoboda projevu. Pokud budou čeští reprezentanti cítit potřebu promluvit k jakékoliv problematice, nikdo jim samozřejmě nebude bránit,“ vysvětluje Žehanová.

Mezinárodní olympijský výbor už před letními Hrami v Tokiu vysvětlil, že omezení z padesátého paragrafu Olympijské charty se vztahují jen na oficiální ceremoniály, například vyhlášení na stupních vítězů. Problému se věnoval i rozsáhlý výzkum Komise sportovců MOV, kterého se zúčastnilo přes 3 500 sprotovců ze 185 zemí. A MOV jejich doporučení přijal.

„Podpořili svobodu projevu a právo na názor. Sportovci mohou otevřeně odpovídat na otázky novinářů nebo se vyjadřovat na svých sociálních sítích. Zároveň se ale sami sportovci vyslovili pro absenci politických gest na olympijských sportovištích, na stupních vítězů a při medailových ceremoniálech,“ uvedla Žehanová.

Přesto dva týdny před slavnostním ceremoniálem Her stále v olympijském hnutí panuje nervozita. Co se může stát, když někdo během Her napíše na Instagram větu, která se Číně nebude líbit?

„Nestane se mu vůbec nic. Oni to samozřejmě píšou. To by se Vávra Hradilek nedostal na žádnou olympiádu,“ líčí předseda ČOV Jiří Kejval. „My jenom nechceme zneužívat k politickým, rasovým, náboženským a žádným dalším věcem vlastní sportoviště a stupně vítězů.“

Online přenos - ZOH 2022

Zprávy ze dne 13. února 2022

13. února 2022 · 05:46

HOKEJ: Slovensko po první třetině remizuje s Lotyšskem 1:1. 

Důležitý moment
13. února 2022 · 05:35

ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ: Špatné zprávy pro Slovensko, lyžařská hvězda Petra Vlhová už na olympiádě soutěžit nebude. 

13. února 2022 · 05:10

ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ: Kryštof Krýzl skončil v prvním kole obřího slalomu na 26. místě. Ve druhé jízdě tak bude mít výhodu upravenější trati. 

13. února 2022 · 05:09

Boby: Ženy - monobob (po 2 ze 4 jízd): 1. Humphriesová (USA) 2:09,10 (1:04,44+1:04,66), 2. De Bruinová (Kan.) -1,04 (1:05,12+1:05,02), 3. Nolteová (Něm.) -1,22 (1:04,74+1:05,58).

13. února 2022 · 05:08

HOKEJ: Ve skupině C začíná zápas Slovenska s Lotyšskem. Vzejde z tohoto utkání soupeř Čechů pro osmifinále? 

13. února 2022 · 05:07

Curling: Muži - základní skupina:

Švédsko - Norsko 6:4

Británie - Čína 7:6

Kanada - USA 10:5

Rusko - Itálie 10:7.

Hokejová reprezentace
13. února 2022 · 05:05

HOKEJ: Čeští hokejisté ze sebe na ZOH v Pekingu snad definitivně shodili deku protrápené sezony a v závěrečném zápase skupiny B si v divoké přestřelce připsali triumf nad Ruskem (6:5 v prodloužení). Výbuch radosti trefil Libor Šulák, jehož výkony zápas od zápasu rostou, za posun do elitní přesilovkou formace se odvděčil i Tomáš Kundrátek. Šimon Hrubec naopak inkasoval dva spíše laciné góly. Jak výkony všech hokejistů (a trenéra Pešána) ohodnotil deník Sport zjistíte ZDE>>>

13. února 2022 · 04:22

ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ: Jan Zabystřan v prvním kole vypadl tak rychle, že se skoro ani neukázal v televizních záběrech. Chvíli před ním dokončil svou jízdu Kryštof Krýzl, který je v cíli zatím 25., ale s velkou ztrátou. 

13. února 2022 · 04:07

AKROBATICKÉ LYŽOVÁNÍ: Kvalifikace slopestylu žen se dnes nepojede. 

13. února 2022 · 03:44

ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ: 15 největších favoritů obřího slalomu už je v cíli prvního kola a vede Marco Odermatt ze Švýcarska, kterému se právě v této disciplíně nejvíc věří na zlato. Rozdíly ve špičce jsou ale minimální, čtvrtý Nor Henrik Kristoffersen ztrácí jen 12 setin sekundy. 

Začít diskuzi