Martin Hašek
28. ledna 2022 • 17:18

Let do Pekingu: testy vyšly lépe než v Tokiu, v ohrožení jeden hokejista

Autor: Martin Hašek, apr
Vstoupit do diskuse
1
Video se připravuje ...
TOP VIDEA
Stálo mě to nehty, ale hrajme v zimě, říká Sionko. Co dál s Krejčím a Kováčem?
Sněhová liga? Panenka: Za nás se hrálo na škváře. Dnes je to jednodušší
VŠECHNA VIDEA ZDE

Tentokrát žádná covidová katastrofa! Členové hlavní části české výpravy měli po pátečním příletu na olympiádu vesměs negativní testy. S jednou výjimkou, u nejmenovaného hokejisty, který nedávno nemoc prodělal, se objevily hraniční hodnoty. Nyní ho čeká potvrzující testování.Všechno šlo hladce. Olympijský speciál se 139 členy českého týmu, včetně 69 sportovců, přistál v Pekingu v pátek v poledne tamního času a ani obávané procedury na letišti netrvaly příliš dlouho. 138 testů na koronavirus bylo po příletu negativních. Jediný problém se objevil u hráče hokejového mužstva.

„Pouze jeden test s hraničními hodnotami CT cyklu podle pravidel pořadatelů zimních olympijských her je podle mě důsledkem nedávno prodělaného onemocnění covid-19 u daného sportovce a nepředpokládám, že by byl infekční,“ uvedla hygienička a epidemioložka Jarmila Rážová a členka expertního týmu Lékařské komise ČOV, na stránkách Českého olympijského výboru.

Do Pekingu odletěla ve čtvrtek jen malá část hokejového mužstva, včetně sedmi hráčů. Jsou jimi obránci Jakub Jeřábek, David Sklenička, Lukáš Klok, Libor Šulák a Ronald Knot a útočníci Tomáš Hyka a Radan Lenc.

Může jít o podobný případ, který na loňských olympijských hrách v Tokiu potkal basketbalistu Blakea Schilba, který měl pozitivní test po úvodním zápase s Íránem a čas do dalšího mače s Francií strávil v karanténě. Pak ale v turnaji pokračoval.

Dotčený hokejista COVID nedávno prodělal, do Pekingu nicméně cestoval s požadovanými pěti negativními PCR testy v pěti dnech. Zatím je v karanténě na svém pokoji v olympijské vesnici a čeká ho další testování. Všichni ostatní členové výpravy jsou bez problémů.

„Jsem velmi ráda, že sportovci i členové doprovodu doletěli do místa konání zimních olympijských her v pořádku a jejich popříletové testy jsou negativní. Opatření před letem i v letadle byla přísně nastavená a zjevně zafungovala,“ pochvalovala si Rážová.

Olympionici odlétali komerčním speciálem ve čtvrtek večer z ruzyňského letiště, kde měli pro sebe vyčleněnou část terminálu 1.

„Během letu bylo trochu zvláštní, že Eliška seděla vedle mě, ale jídlo jsem dostal já a ona ho neměla. Ale pak mi došlo, že to je proto, aby člověk, který sedí vedle, měl nasazenou masku,“ vysvětloval krasobruslař Michal Březina, který měl sedadlo vedle své sestry.

Po příletu do Pekingu trvaly nutné procedury na letišti zhruba hodinu a půl, kolem třetí hodiny vyjížděly první autobusy směrem k olympijským vesnicím. Až jako poslední vyrážela z letiště skupina do horské vesnice, kam cesta autobusem trvala zhruba tři hodiny.

„Po příletu jsme museli na test, výtěr z krku, z nosu, procházeli jsme všemi procedurami, jako je akreditace a další. Čekání na vyložení věcí a autobus trvalo déle, seděli jsme na letišti zhruba hodinu a půl. A pak už to bylo rychlé. I Martin Doktor říkal, že jsme přijeli v rekordním čase,“ líčil Březina.

V olympijské vesnici si všichni první jídlo mohli dát až poté, co dostaly výsledky svých testů z letiště v Pekingu.

„Všechno je v budovách, jídelna má dvě patra, výběr jídla je perfektní. Všechno mi chutnalo. Sice je to trochu zvláštní tím, že každý máme svůj box, místa jsou oddělená plexisklem, ale jídelna je super,“ pochvaloval si Březina. „Celá vesnice mi připomíná Vancouver 2010. Pak jsme se ještě byli projít ve Village Plaza. Většina obchodů byla ještě zadělaná a my jsme přišli, když už bylo zavřeno, ale všechno tam nachystané za vitrínami vypadalo moc pěkně.“

ONLINE PŘENOS - ZOH 2022
Všechny zprávy Důležité Foto Video Sociální sítě Česká účast
Ester Ledecká Ester Ledecká Hokejová reprezentace Hokejová reprezentace Markéta Davidová Markéta Davidová Martina Sáblíková Martina Sáblíková
Obnovit
Zprávy ze dne 18. 2. 2022
9:57
18. 2. 2022
Hokejová reprezentace

HOKEJ: Vycházeli oblečeni do pestrých olympijských úborů. Unavení z náročné cesty z Pekingu, zklamaní, jak tam dopadli. „Moc jsem chtěl medaili, zvlášť když to byla moje poslední olympiáda. S odstupem času to bude mrzet víc a víc,“ hlesl po příletu David Krejčí, který patřil v českém týmu k nejlepším. Jeden z těch, kteří obstáli. Více čtěte ZDE>>>

VIDEO
Video se připravuje ...
Zprávy ze dne 18. 2. 2022
1:54
18. 2. 2022
Hokejová reprezentace

HOKEJ: Hokejový tým odletěl z dějiště olympiády dva dny po osmifinálovém krachu se Švýcarskem. Nejdříve výprava přiletěla do Paříže, kde přestoupila a těsně před jedenáctou večer přistála na letišti Václava Havla. Hlavní otázka v příletové hale? Zda i vedení svazu přestoupí z nastoupené cesty a v následujících dnech lze očekávat změnu trenéra národního týmu. „Nechtěl bych utíkat. I já sám si musím ty věci probrat,“ řekl Filip Pešán. Celý rozhovor čtěte ZDE>>>.

VIDEO
Video se připravuje ...
Zprávy ze dne 18. 2. 2022
0:50
18. 2. 2022
Hokejová reprezentace

HOKEJ: Čeští hokejisté se vrátili z neúspěšných olympijských her v Pekingu, na nichž skončili ještě před branami čtvrtfinále. Podívejte se na fotky z pražského letiště.

Zprávy ze dne 17. 2. 2022
15:05
17. 2. 2022
Hokejová reprezentace

HOKEJ: S hokejem procestoval svět a využívá toho po aktivní kariéře. Jakub Čutta (40) působil v NHL, ve Skandinávii, ochutnal specifické Rusko. Hlavně ke sklonku kariéry u něj platilo, že tam, kde pracoval, se zajímal i o systém výchovu talentů. Věděl, že se tím jednou bude živit, a tak po svých trénincích v klubu navštěvoval i jiné. I proto může srovnávat, jak dělá hokej svět a jak Česko. Z čehož mu není dobře po těle. Rychlý konec v Pekingu považuje jen za špičku ledovce. Problém je v celkovém nastavení prostředí. „Na hokej jako na hru se musíme dívat z jiného úhlu a s větším důrazem na hráče jako na člověka,“ míní někdejší obránce, juniorský mistr světa. Celý rozhovor čtěte ZDE >>>

Zprávy ze dne 17. 2. 2022
8:35
17. 2. 2022
Hokejová reprezentace

HOKEJ: Za své výkony v olympijském turnaji byla odměněna gólmanka českých hokejistek Klára Peslarová. Byla totiž zvolena do All-Star týmu

HOKEJ: Za své výkony v olympijském turnaji byla odměněna gólmanka českých hokejistek Klára Peslarová. Byla totiž zvolena do All-Star týmu