Nejúspěšnější zemí zimních olympijských her v Pekingu se stalo suverénně Norsko před Německem a Čínou. Jak by ale vypadalo medailové pořadí, pokud se cenné kovy přepočítají na počet obyvatel v jednotlivých zemích? Pořadatelé z Číny by se rázem propadli na poslední místo medailového žebříčku. A zásadních posunů je v tomto upraveném pořadí daleko víc.
Při práci s čísly často záleží na úhlu pohledu. Čína v Pekingu posbírala 15 cenných kovů, především pak v akrobatickém lyžování a short tracku. A protože devět z nich byly zlaté medaile, v oficiálním pořadí zimních her se poprvé vyšvihla mezi elitní trojku.
Pokud však toto pořadí přepočítáte podle počtu obyvatel jednotlivých zemí, drasticky se promění. A z Číny je naopak olympijský propadák. Na jednu získanou medaili země, v níž žije téměř půldruhé miliardy lidí, totiž připadá více než 94 milionů obyvatel. A z 3. místa je rázem až 29. příčka mezi zúčastněnými státy. Tedy poslední mezi těmi zeměmi, které alespoň jeden cenný kov získaly.
Výrazný sešup zaznamenaly i Spojené státy (ze 4. na 24. místo), Německo (z 2. na 13. místo) nebo Rusko (z 9. na 16. místo) – viz tabulka.
Opačným směrem naopak tento přepočet poslal malé Slovinsko. Země pod Alpami sbírala cenné kovy především ve skoku na lyžích a nakonec se domů vracela se sedmi medailemi. A vzhledem k tomu, že ve Slovinsku žije jen něco málo přes 2 miliony lidí, v žebříčku to znamenalo posun z 15. až na 2. místo. S tím, že na jednu získanou medaili připadá zhruba 300 tisíc lidí.
Kompletní medailové pořadí zemí na ZOH 2022 ZDE>>>
Výrazně si polepšili i lyžařské velmoci - Rakušané (ze 7. na 3. místo) a Finové (ze 16. na 6. místo) nebo i Slováci (z 21. na 12. místo). Naopak Češi zůstali se dvěma medailemi Ester Ledecké a Martiny Sáblíkové zhruba na svém. Z 21. příčky se posunuli o dvě místa nahoru s přepočtem 5 340 000 obyvatel na cenný kov.
Zodpovědět zbývá poslední otázka. Kdo tomuto žebříčku vévodí? Bez překvapení jsou to stejně jako v oficiálním pořadí Norové, kteří si jako jediní udrželi své umístění. Bratři Boeové, jejich biatlonová kolegyně Roiselandová, fenomenální běžkyně na lyžích Johaugová či sjezdař Kilde celkem posbírali 37 medailí.
A protože v této zimním sportům zemi zaslíbené žije jen něco málo přes 5 milionů lidí, vychází jedna medaile jen na zhruba 140 000 Norů. Oproti téměř stovce milionů Číňanů je to propastný rozdíl…
„V Norsku sice nežije tak moc lidí, ale jsme země, která má pro zimní sporty neobyčejnou vášeň,“ pravil na toto téma Mons Roiseland, stříbrný snowboardista z Big Airu. „K norské historii patří hodně skvělých sportovních legend, které inspirovaly řadu z nás, abychom je následovali.“
Navíc tradiční disciplíny jako sjezdové i běžecké lyžování prý mají velkou podporu společnosti. Na rozdíl od bobů či skeletonu, v nichž Norové žádné ambice nemají. „Jasně jsme si vybrali, co k nám patří. A v tom, co děláme, jsme prostě nejlepší,“ dodává pyšně Roiseland.
Zprávy ze dne 14. února 2022
HOKEJ: V úterý od 9.40 českého času vyzvou čeští hokejisté v osmifinále olympijského turnaje Švýcary. Jestli chtějí dál živit medailový sen, musí vyhrát. V prvním vzájemném duelu ve skupině vyhráli těsně až v nájezdech. Vyrovnaný duel očekává trenér Filip Pešán i nyní. „Snad z nich neuděláme favorita na cenný kov,“ přeje si kouč. V pondělním tréninku mu na ledě scházel kvůli střevním potížím útočník Vladimír Sobotka. Více čtěte ZDE>>>

HOKEJ: Hodinu trvající trénink Švýcarů pomalu končí. První hráči opouští led.
HOKEJ: „Švýcaři počítají se vším. Aktuálně se vrhli na nácvik situací šest na pět pro případnou hru bez gólmana,“ doplňuje Kuchař.
HOKEJ: „Těžko říct, jestli Švýcaři nechtěli Čechy nechat nahlédnout pod pokličku, ale přesilovky hráčům vyloženě nešly,“ všímá si Kuchař na tréninku osmifinálových soupeřů Pešánova výběru. „Jinak na treninku panuje velmi dobra atmosféra. Malou halou se často nese smích. Jako třeba teď, když v nájezdu gólman Reto Berra prostřelil svého parťáka Sandra Aeschlimanna.“
HOKEJ: „Švýcaři se vrhli na nácvik tzv. speciálních týmů. Tedy přesilovek a oslabení. Denis Havel s Petrem Nedvědem zbystřili,“ píše Kuchař.
HOKEJ: „Kouč si svolal všechny hráče do středového kruhu. Teď k nim promlouvá. Zdá se, že oficiální část je u konce,“ informuje Janda. „Skupinky hráčů ale ještě zůstávají na ledě....“
HOKEJ: „Rozhlížím se po hale, jestli nezahlídnu nějakého švýcarského „špeha.“ Ale nevidím. Je možné, že je někde pěkně schovaný....:) Osobně si tipnu, že určitě někdo ze soupeře trénink sleduje. Ale v hlavní hale je spousta míst, kde se dá schovat. Na rozdíl od té tréninkové, v níž trénují Švýcaři,“ dodává Janda, vyhlížející pozorovatele ze štábu soupeře.
HOKEJ: „Dalším cvičením Švýcarů jsou rychlé protiútoky do rozhozené obrany a přečísleni. Právě tím Švýcaři Čechy v prvním vzájemném utkání v základní skupině nejvíc zlobili,“dodává Kuchař.
HOKEJ: „Hlavní kouč Pešán si svolává hráče k poradě u tabulky. Jinak jsou v prázdné hale akorát čeští novináři a pár dobrovolníků,“ píše Janda. „Při prvním cvičení, při němž se jedí ve formacích, je místo Sobotky s Červenkou a Kovářem útočník Lenc. Jinak zůstávají formace stejné, jak dohrávaly. V tom žádná změna není. Podle očekávání....“
HOKEJ: „Trénink Švýcarů zatím řídí výhradně hlavní trenér Patrick Fischer. A je hodně hlasitý. Velmi často akce zastavuje. Aktuálně se věnují ostremu nácviku rozehrávky po soubojích u mantinelu,“ píše Kuchař.