Nejúspěšnější zemí zimních olympijských her v Pekingu se stalo suverénně Norsko před Německem a Čínou. Jak by ale vypadalo medailové pořadí, pokud se cenné kovy přepočítají na počet obyvatel v jednotlivých zemích? Pořadatelé z Číny by se rázem propadli na poslední místo medailového žebříčku. A zásadních posunů je v tomto upraveném pořadí daleko víc.
Při práci s čísly často záleží na úhlu pohledu. Čína v Pekingu posbírala 15 cenných kovů, především pak v akrobatickém lyžování a short tracku. A protože devět z nich byly zlaté medaile, v oficiálním pořadí zimních her se poprvé vyšvihla mezi elitní trojku.
Pokud však toto pořadí přepočítáte podle počtu obyvatel jednotlivých zemí, drasticky se promění. A z Číny je naopak olympijský propadák. Na jednu získanou medaili země, v níž žije téměř půldruhé miliardy lidí, totiž připadá více než 94 milionů obyvatel. A z 3. místa je rázem až 29. příčka mezi zúčastněnými státy. Tedy poslední mezi těmi zeměmi, které alespoň jeden cenný kov získaly.
Výrazný sešup zaznamenaly i Spojené státy (ze 4. na 24. místo), Německo (z 2. na 13. místo) nebo Rusko (z 9. na 16. místo) – viz tabulka.
Opačným směrem naopak tento přepočet poslal malé Slovinsko. Země pod Alpami sbírala cenné kovy především ve skoku na lyžích a nakonec se domů vracela se sedmi medailemi. A vzhledem k tomu, že ve Slovinsku žije jen něco málo přes 2 miliony lidí, v žebříčku to znamenalo posun z 15. až na 2. místo. S tím, že na jednu získanou medaili připadá zhruba 300 tisíc lidí.
Kompletní medailové pořadí zemí na ZOH 2022 ZDE>>>
Výrazně si polepšili i lyžařské velmoci - Rakušané (ze 7. na 3. místo) a Finové (ze 16. na 6. místo) nebo i Slováci (z 21. na 12. místo). Naopak Češi zůstali se dvěma medailemi Ester Ledecké a Martiny Sáblíkové zhruba na svém. Z 21. příčky se posunuli o dvě místa nahoru s přepočtem 5 340 000 obyvatel na cenný kov.
Zodpovědět zbývá poslední otázka. Kdo tomuto žebříčku vévodí? Bez překvapení jsou to stejně jako v oficiálním pořadí Norové, kteří si jako jediní udrželi své umístění. Bratři Boeové, jejich biatlonová kolegyně Roiselandová, fenomenální běžkyně na lyžích Johaugová či sjezdař Kilde celkem posbírali 37 medailí.
A protože v této zimním sportům zemi zaslíbené žije jen něco málo přes 5 milionů lidí, vychází jedna medaile jen na zhruba 140 000 Norů. Oproti téměř stovce milionů Číňanů je to propastný rozdíl…
„V Norsku sice nežije tak moc lidí, ale jsme země, která má pro zimní sporty neobyčejnou vášeň,“ pravil na toto téma Mons Roiseland, stříbrný snowboardista z Big Airu. „K norské historii patří hodně skvělých sportovních legend, které inspirovaly řadu z nás, abychom je následovali.“
Navíc tradiční disciplíny jako sjezdové i běžecké lyžování prý mají velkou podporu společnosti. Na rozdíl od bobů či skeletonu, v nichž Norové žádné ambice nemají. „Jasně jsme si vybrali, co k nám patří. A v tom, co děláme, jsme prostě nejlepší,“ dodává pyšně Roiseland.
Zprávy ze dne 10. února 2022
ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ: Nejlepší sjezdařka sezony Sofia Goggiaová vzdala start v olympijském superobřím slalomu, v němž bude v pátek obhajovat senzační zlato Ester Ledecká. Italská lyžařka se snaží překonat bolesti v poraněném kolenu a doufá, že ji pustí alespoň do sjezdu, který vyhrála před čtyřmi lety na hrách v Koreji. „Sofia se zítřejšího super-G nezúčastní,“ oznámil italský svaz v prohlášení. Goggiaová v tomto ročníku Světového poháru vyhrála čtyři sjezdy a dva superobří slalomy, ale před 18 dny při super-G v Cortině d'Ampezzo upadla a poškodila si zkřížený vaz i holenní kost. Do Číny přesto odcestovala a věří v zázrak.
ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ: Sněhová obojživelnice Ester Ledecká zahájila svůj „čínský přáteláček“ úterním dominantním představením na snowboardu a v noci na pátek (4.00 SEČ) ji na svahu v Jen-čchingu znovu čeká olympijský lyžařský super-G, v němž se před čtyřmi lety v Koreji stala během jediné minuty globální sportovní hvězdou. Vzpomínáte? Chybka! Chybka! Chybka! Přesto stále zelená čísla, v cíli vítězná setina a nevěřícný výraz. Více čtěte ZDE>>>.
KRASOBRUSLENÍ: Ruská favoritka olympijských her Kamila Valijevová, která je podezřelá z dopingu, dnes v Pekingu trénovala. Mezinárodní olympijský výbor (MOV) krasobruslařskou kauzu zatím nebude komentovat. Valijevová podle ruských médií měla pozitivní test na trimetazidin, což je látka využívaná v léčbě anginy pectoris a pomáhá krevnímu oběhu. Deník RBC informuje, že měla být přistižena před lednovým mistrovstvím Evropy v Tallinnu, které jasně vyhrála a potvrdila pozici hlavní kandidátky na olympijské zlato.
ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ: Jan Zabystřan zhodnotil vydařený sjezd: „Jízda byla celkem povedená. Bylo tam pár takových zvláštních chyb, ale myslím, že to byly chyby z rychlosti, že jsem se snažil jet na sto jedna procent a to chyby přicházejí. Mohlo to být lepší, na druhou stranu ztráta není tak šílená na slalomáře nebo na kluky, s kterými jsem schopen jet, jako třeba Švýcar Murisier. Nejsou vzdálení až tak daleko. Slalom bude mít přes padesát sekund a dá se tam nahnat cokoli.“
ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ: Skvělou výchozí pozici po první části kombinace si vypracoval Jan Zabystřan, který se po sjezdu nachází na 9. místě se ztrátou 67 setin sekundy na medailovou pozici. Druhá část, slalom, je navíc jeho silnější disciplínou. Sedujte ho v akci od 7:15 SEČ ONLINE ZDE>>>.
1. Aleksander Aamodt Kilde (NOR) 1:43,12 2. James Crawford (CAN) +0,02 3. Johannes Strolz (AUT) +0,75 ... 8. Jan Zabystřan (CZE) +1,42
ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ: Nepříjemná nehoda narušila sjezd v rámci kombinace. Švýcar Yannick Chabloz ztratil kontrolu a vletěl do sítí u dráhy. Lékaři na trati byli naštěští včas u něj a zdálo se, že vše dopadlo v rámci hrůzně vypadajícího karambolu, kdy se proletěl vzduchem, dobře. Švýcar má pravděpodobně zlomenou ruku.


SNOWBOARDING: Američanka Chloe Kimová obhájila v Pekingu olympijské zlato v U-rampě. Jednadvacetiletá favoritka rozhodla o vítězství hned v první ze tří finálových jízd. Kimová od triumfu na minulých hrách v Pchjongčchangu 2018 vyhrála každou soutěž, do které nastoupila. Dvojnásobná mistryně při cestě za druhým olympijským zlatem demonstrovala svou převahu hned v první finálové jízdě, v níž předvedla mimo jiné skoky s rotací 1080 stupňů frontside i backside a dostala od rozhodčích rovných 94 bodů.
SEVERSKÁ KOMBINACE: Nechybělo mnoho, aby měl norský sdruženář Jörgen Graabak ve středu na olympijských hrách hned dvojnásobný důvod k oslavám. Třicetiletý lyžař získal stříbrnou medaili ve finiši tak dramatickém, že si jeho těhotná přítelkyně při sledování závodu myslela, že ze vzrušení porodí. „Bála jsem se, že při běhu začnu rodit, měla jsem puls 200,“ líčila Graabakova přítelkyně Ida Bekkenová pro norský deník Verdens Gang.
ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ: Jan Zabystřan začal ve sjezdu v rámci kombinace velmi dobře, což je velmi důležité vzhledem k tomu, že lepší výsledek se očekává až v druhé fázi - ve slalomu.
Zprávy ze dne 9. února 2022
Sledujte další díl olympijské talk show Luďka Staňka! Dnes si v Sazka studiu povídá s herečkou, zpěvačkou a blogerkou Berenikou Kohoutovou, lyžařkou Kateřinou Pauláthovou a akrobatickým letcem Martinem Šonkou: