Nejúspěšnější zemí zimních olympijských her v Pekingu se stalo suverénně Norsko před Německem a Čínou. Jak by ale vypadalo medailové pořadí, pokud se cenné kovy přepočítají na počet obyvatel v jednotlivých zemích? Pořadatelé z Číny by se rázem propadli na poslední místo medailového žebříčku. A zásadních posunů je v tomto upraveném pořadí daleko víc.
Při práci s čísly často záleží na úhlu pohledu. Čína v Pekingu posbírala 15 cenných kovů, především pak v akrobatickém lyžování a short tracku. A protože devět z nich byly zlaté medaile, v oficiálním pořadí zimních her se poprvé vyšvihla mezi elitní trojku.
Pokud však toto pořadí přepočítáte podle počtu obyvatel jednotlivých zemí, drasticky se promění. A z Číny je naopak olympijský propadák. Na jednu získanou medaili země, v níž žije téměř půldruhé miliardy lidí, totiž připadá více než 94 milionů obyvatel. A z 3. místa je rázem až 29. příčka mezi zúčastněnými státy. Tedy poslední mezi těmi zeměmi, které alespoň jeden cenný kov získaly.
Výrazný sešup zaznamenaly i Spojené státy (ze 4. na 24. místo), Německo (z 2. na 13. místo) nebo Rusko (z 9. na 16. místo) – viz tabulka.
Opačným směrem naopak tento přepočet poslal malé Slovinsko. Země pod Alpami sbírala cenné kovy především ve skoku na lyžích a nakonec se domů vracela se sedmi medailemi. A vzhledem k tomu, že ve Slovinsku žije jen něco málo přes 2 miliony lidí, v žebříčku to znamenalo posun z 15. až na 2. místo. S tím, že na jednu získanou medaili připadá zhruba 300 tisíc lidí.
Kompletní medailové pořadí zemí na ZOH 2022 ZDE>>>
Výrazně si polepšili i lyžařské velmoci - Rakušané (ze 7. na 3. místo) a Finové (ze 16. na 6. místo) nebo i Slováci (z 21. na 12. místo). Naopak Češi zůstali se dvěma medailemi Ester Ledecké a Martiny Sáblíkové zhruba na svém. Z 21. příčky se posunuli o dvě místa nahoru s přepočtem 5 340 000 obyvatel na cenný kov.
Zodpovědět zbývá poslední otázka. Kdo tomuto žebříčku vévodí? Bez překvapení jsou to stejně jako v oficiálním pořadí Norové, kteří si jako jediní udrželi své umístění. Bratři Boeové, jejich biatlonová kolegyně Roiselandová, fenomenální běžkyně na lyžích Johaugová či sjezdař Kilde celkem posbírali 37 medailí.
A protože v této zimním sportům zemi zaslíbené žije jen něco málo přes 5 milionů lidí, vychází jedna medaile jen na zhruba 140 000 Norů. Oproti téměř stovce milionů Číňanů je to propastný rozdíl…
„V Norsku sice nežije tak moc lidí, ale jsme země, která má pro zimní sporty neobyčejnou vášeň,“ pravil na toto téma Mons Roiseland, stříbrný snowboardista z Big Airu. „K norské historii patří hodně skvělých sportovních legend, které inspirovaly řadu z nás, abychom je následovali.“
Navíc tradiční disciplíny jako sjezdové i běžecké lyžování prý mají velkou podporu společnosti. Na rozdíl od bobů či skeletonu, v nichž Norové žádné ambice nemají. „Jasně jsme si vybrali, co k nám patří. A v tom, co děláme, jsme prostě nejlepší,“ dodává pyšně Roiseland.
Zprávy ze dne 10. února 2022
RYCHLOBRUSLENÍ: Švédský olympijský šampion Nils van der Poel označil jednání funkcionářů rychlobruslařské velmoci Nizozemska za korupční. Vítěz nedělního závodu na 5000 metrů reagoval na článek z webu, který naznačoval, že se Nizozemci snaží ovlivnit výrobce ledové dráhy, aby připravil podmínky, které budou vyhovovat jejich reprezentantům. „Tohle není moje představa fair play. Olympijské motto je rychleji, výše, silněji. Tohle je korupce. Tohle je snaha o změnu podmínek ve vlastní prospěch pomocí neetických a nemorálních prostředků,“ uvedl na tiskové konferenci Van der Poel, jenž v Pekingu vybojoval první rychlobruslařskou medaili pro Švédsko od roku 1988.
KRASOBRUSLENÍ: Teprve 15letá Ruska Kamila Valijevová je fenomén, zázračné dítě, které točí čtverné skoky na počkání. Jenže zároveň je podezřela z dopingu! Podrobnosti čtěte ZDE>>>



HOKEJ: Byla to pro ně v pravdě historická výhra. Dánští hokejisté jsou na olympiádě poprvé. Včera zapsali do statistik první zápas a rovnou i první vítězství. A poprvé v historii taky porazili Čechy, na jedenáctý pokus. Výhru si náležitě užívali. Třeba gólman Sebastian Dahm brouzdal mixzónou mezi novináři snad půl hodiny. Více o dánských ohlasech si přečtěte ZDE>>>
BĚH NA LYŽÍCH: Norská lyžařka Therese Johaugová má druhé zlato na zimních olympijských hrách v Číně. Po skiatlonu vyhrála i závod na 10 kilometrů klasicky s intervalovým startem. Finskou rivalku Kerttu Niskanenovou porazila o čtyři desetiny sekundy. Bronz získala další Finka Krista Pärmäkoskiová, která na vítězku ztratila 31,5 sekundy a nechala o desetinu za sebou Rusku Natalii Něprjajevovou. Z českých reprezentantek se nejvíce dařilo Petře Novákové, která obsadila třicáté místo. Na vítěznou Johaugovou ztratila 2:54,4 minuty. Kateřina Janatová byla o šest a půl sekundy pomalejší a zařadila se na 34. místo. Petra Hynčicová obsadila 42. příčku.
SNOWBOARDCROSS: Olympijským šampionem ve snowboardcrossu je rakouský vicemistr světa a celkový vítěz posledních tří ročníků Světového poháru Alessandro Hämmerle. Ve finiši předčil Kanaďana Eliota Grondina, což musela potvrdit až cílová fotografie. Hämmerle přidal do rakouské sbírky na hrách v Pekingu už čtvrté zlato a celkově dvanáctou medaili krátce po lyžaři Johannesu Strolzovi, jenž ovládl kombinaci.
BĚH NA LYŽÍCH: Běžkyně na lyžích jedou jediný intervalový závod na hrách - na deset kilometrů klasicky. Na startu jsou i tři Češky, ONLINE přenos sledujte ZDE>>>
ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ: Olympijským vítězem v alpské kombinaci je Rakušan Johannes Strolz, 34 let po otci Hubertovi. Devětadvacetiletý Strolz porazil díky nejrychlejší slalomové jízdě v součtu o 59 setin sekundy Nora Aleksandera Aamodta Kildeho, jenž zase zajel nejlepší čas ve sjezdu. Bronz získal s odstupem 68 setin Kanaďan James Crawford. Jan Zabystřan závod nedokončil.
HOKEJ: Švédsko - Lotyšsko 3:2. Hokejisté Švédska ve svém úvodním duelu na olympijských hrách porazili Lotyšsko 3:2. Výběr trenéra Johana Garpenlöva vedl v souboji skupiny C po 34 minutách o tři branky, jenže Lotyši se dvěma přesilovkovými góly vrátili do zápasu. Dvakrát se mezi střelce zapsal švédský útočník Lucas Wallmark.
ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ: Škoda! Jan Zabystřan se z 9. místa ve sjezdu rozhodl pořádně zaútočit. Do slalomu se vrhnul s velkou agresivitou, ale to se mu po několika brankách vymstilo... Spadl a kombinaci nedokončil.
KRASOBRUSLENÍ: Trojnásobný mistr světa Američan Nathan Chen je olympijským vítězem v krasobruslení. Král posledních dvou her v Soči a Pchjongčchangu Juzuru Hanju skončil čtvrtý, kam se posunul z osmého místa po krátkém programu. Předčili ho japonští krajané Juma Kagijama a Šoma Uno. Dvaadvacetiletý Chen zvládl volnou jízdou s pěti čtvernými skoky a ještě navýšil své vedení po krátkém programu, i když se i Kagijama s Unem rovněž překonávali. Hanju se v boji o další olympijskou medaili pokusil o dosud nevídaný čtverný axel (podívejte se na video), jenže nedotočený skok neustál a pak ještě upadl při čtverném salchowu. Přesto měl třetí nejvyšší známku za volnou jízdu, ale od medaile ho dělilo téměř deset bodů.