Nejúspěšnější zemí zimních olympijských her v Pekingu se stalo suverénně Norsko před Německem a Čínou. Jak by ale vypadalo medailové pořadí, pokud se cenné kovy přepočítají na počet obyvatel v jednotlivých zemích? Pořadatelé z Číny by se rázem propadli na poslední místo medailového žebříčku. A zásadních posunů je v tomto upraveném pořadí daleko víc.
Při práci s čísly často záleží na úhlu pohledu. Čína v Pekingu posbírala 15 cenných kovů, především pak v akrobatickém lyžování a short tracku. A protože devět z nich byly zlaté medaile, v oficiálním pořadí zimních her se poprvé vyšvihla mezi elitní trojku.
Pokud však toto pořadí přepočítáte podle počtu obyvatel jednotlivých zemí, drasticky se promění. A z Číny je naopak olympijský propadák. Na jednu získanou medaili země, v níž žije téměř půldruhé miliardy lidí, totiž připadá více než 94 milionů obyvatel. A z 3. místa je rázem až 29. příčka mezi zúčastněnými státy. Tedy poslední mezi těmi zeměmi, které alespoň jeden cenný kov získaly.
Výrazný sešup zaznamenaly i Spojené státy (ze 4. na 24. místo), Německo (z 2. na 13. místo) nebo Rusko (z 9. na 16. místo) – viz tabulka.
Opačným směrem naopak tento přepočet poslal malé Slovinsko. Země pod Alpami sbírala cenné kovy především ve skoku na lyžích a nakonec se domů vracela se sedmi medailemi. A vzhledem k tomu, že ve Slovinsku žije jen něco málo přes 2 miliony lidí, v žebříčku to znamenalo posun z 15. až na 2. místo. S tím, že na jednu získanou medaili připadá zhruba 300 tisíc lidí.
Kompletní medailové pořadí zemí na ZOH 2022 ZDE>>>
Výrazně si polepšili i lyžařské velmoci - Rakušané (ze 7. na 3. místo) a Finové (ze 16. na 6. místo) nebo i Slováci (z 21. na 12. místo). Naopak Češi zůstali se dvěma medailemi Ester Ledecké a Martiny Sáblíkové zhruba na svém. Z 21. příčky se posunuli o dvě místa nahoru s přepočtem 5 340 000 obyvatel na cenný kov.
Zodpovědět zbývá poslední otázka. Kdo tomuto žebříčku vévodí? Bez překvapení jsou to stejně jako v oficiálním pořadí Norové, kteří si jako jediní udrželi své umístění. Bratři Boeové, jejich biatlonová kolegyně Roiselandová, fenomenální běžkyně na lyžích Johaugová či sjezdař Kilde celkem posbírali 37 medailí.
A protože v této zimním sportům zemi zaslíbené žije jen něco málo přes 5 milionů lidí, vychází jedna medaile jen na zhruba 140 000 Norů. Oproti téměř stovce milionů Číňanů je to propastný rozdíl…
„V Norsku sice nežije tak moc lidí, ale jsme země, která má pro zimní sporty neobyčejnou vášeň,“ pravil na toto téma Mons Roiseland, stříbrný snowboardista z Big Airu. „K norské historii patří hodně skvělých sportovních legend, které inspirovaly řadu z nás, abychom je následovali.“
Navíc tradiční disciplíny jako sjezdové i běžecké lyžování prý mají velkou podporu společnosti. Na rozdíl od bobů či skeletonu, v nichž Norové žádné ambice nemají. „Jasně jsme si vybrali, co k nám patří. A v tom, co děláme, jsme prostě nejlepší,“ dodává pyšně Roiseland.
Zprávy ze dne 9. února 2022
HOKEJ: Ve středu v poledne místního času si střihli krátké rozbruslení. Povinná část trvala jen patnáct minut. Jako první v šatně zmizel Šimon Hrubec, ten se ve 14.10 českého času postaví do branky proti Dánsku. Ostatní zůstali na ledě déle. Hráči i trenéři. Až mezi posledními se z ledu sunul i Jaroslav Špaček. Asistent trenéra vyhrál dlouhý zápas s covidovými testy, v úterý večer konečně přistál v Pekingu. O den později byl poprvé s týmem. „Už jsem přestával věřit, že to klapne,“ říká. Celý rozhovor čtěte ZDE >>>
ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ:Petra Vlhová se dočkala, je olympijskou šampionkou ve slalomu! Pro zlato si dojela fantastickou jízdou ve 2. kole, kdy se z 8. místa vyšvihla až do úplného čela. Martina Dubovská končí na výborném 13. místě.

KRASOBRUSLENÍ: Medailový ceremoniál krasobruslařských družstev na olympiádě v Pekingu byl kvůli nespecifikovaným právním problémům odložen. Podle serveru insidethegames.biz se týkají vítězného Ruska a antidopingových kontrol před hrami. Mezinárodní olympijský výbor dnes informoval o tom, že medailový ceremoniál byl odložen. „Objevil se problém, který vyžaduje právní řešení,“ citovala agentura Reuters mluvčího MOV Marka Adamse.
ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ: V cíli 2. kola slalomu už je i Petra Vlhová ze Slovenska. Zajela dobrou jízdu, dostala se na první místo, teď ale musí čekat, co předvedou další soupeřky...
ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ: Česká lyžařka Martina Dubovská je v cíli 2. kola slalomu a zatím vede! Olympijský závod tak dokončí nejhůře na 16. místě.


ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ: Už bez favoritky Mikaely Shiffrinové začalo 2. kolo ženského slalomu. Mezi tyče se pustí i Martina Dubovská, která je po úvodním kole na 16. místě. Slovenská hvězda Petra Vlhová je až osmá. Sledujte ONLINE přenos >>>
SNOWBOARDING: Snowboardcrossař Radek Houser měl po úterním příletu na olympijské hry v Pekingu pozitivní test na koronavirus a nestihne čtvrteční závod jednotlivců. Pětadvacetiletý náhradník za zraněného Jana Kubíčka je v izolaci. Koronavirus u něj potvrdil i druhý test.
HOKEJ: Dobré zprávy pro národní tým. Útočník Michael Špaček konečně dostal svolení odletět do Pekingu. Dlouho to přitom vypadalo, že o olympijské hry kvůli problémům se splněním covidových pravidel přijde.
AKROBATICKÉ LYŽOVÁNÍ: Historickou premiéru lyžařského Big Airu na olympijských hrách ovládl suverénně Nor Birk Ruud. Druhý skončil Američan Colby Stevenson a třetí Švéd Henrik Harlaut. Jeden z hlavních adeptů na medaili, sedmnáctiletý český rodák reprezentující Rakousko Matěj Švancer, vypadl překvapivě už v kvalifikaci.
HOKEJ: Česká reprezentace nastoupí do prvního zápasu na ZOH v Pekingu proti Dánsku se sedmi obránci a třinácti útočníky. Mimo sestavu zůstanou třetí brankář Roman Will a obránce David Musil. Jedničce Šimonu Hrubcovi bude krýt záda Patrik Bartošák.
Předpokládaná sestava ČR: Hrubec - Kundrátek, Šulák, Jeřábek, Sklenička, Knot, Klok, Mozík - M. Stránský, Jan Kovář, Červenka - Sedlák, Krejčí, Hyka - Řepík, Sobotka, Lenc - Frolík, T. Zohorna, H. Zohorna - Smejkal.