Nejúspěšnější zemí zimních olympijských her v Pekingu se stalo suverénně Norsko před Německem a Čínou. Jak by ale vypadalo medailové pořadí, pokud se cenné kovy přepočítají na počet obyvatel v jednotlivých zemích? Pořadatelé z Číny by se rázem propadli na poslední místo medailového žebříčku. A zásadních posunů je v tomto upraveném pořadí daleko víc.
Při práci s čísly často záleží na úhlu pohledu. Čína v Pekingu posbírala 15 cenných kovů, především pak v akrobatickém lyžování a short tracku. A protože devět z nich byly zlaté medaile, v oficiálním pořadí zimních her se poprvé vyšvihla mezi elitní trojku.
Pokud však toto pořadí přepočítáte podle počtu obyvatel jednotlivých zemí, drasticky se promění. A z Číny je naopak olympijský propadák. Na jednu získanou medaili země, v níž žije téměř půldruhé miliardy lidí, totiž připadá více než 94 milionů obyvatel. A z 3. místa je rázem až 29. příčka mezi zúčastněnými státy. Tedy poslední mezi těmi zeměmi, které alespoň jeden cenný kov získaly.
Výrazný sešup zaznamenaly i Spojené státy (ze 4. na 24. místo), Německo (z 2. na 13. místo) nebo Rusko (z 9. na 16. místo) – viz tabulka.
Opačným směrem naopak tento přepočet poslal malé Slovinsko. Země pod Alpami sbírala cenné kovy především ve skoku na lyžích a nakonec se domů vracela se sedmi medailemi. A vzhledem k tomu, že ve Slovinsku žije jen něco málo přes 2 miliony lidí, v žebříčku to znamenalo posun z 15. až na 2. místo. S tím, že na jednu získanou medaili připadá zhruba 300 tisíc lidí.
Kompletní medailové pořadí zemí na ZOH 2022 ZDE>>>
Výrazně si polepšili i lyžařské velmoci - Rakušané (ze 7. na 3. místo) a Finové (ze 16. na 6. místo) nebo i Slováci (z 21. na 12. místo). Naopak Češi zůstali se dvěma medailemi Ester Ledecké a Martiny Sáblíkové zhruba na svém. Z 21. příčky se posunuli o dvě místa nahoru s přepočtem 5 340 000 obyvatel na cenný kov.
Zodpovědět zbývá poslední otázka. Kdo tomuto žebříčku vévodí? Bez překvapení jsou to stejně jako v oficiálním pořadí Norové, kteří si jako jediní udrželi své umístění. Bratři Boeové, jejich biatlonová kolegyně Roiselandová, fenomenální běžkyně na lyžích Johaugová či sjezdař Kilde celkem posbírali 37 medailí.
A protože v této zimním sportům zemi zaslíbené žije jen něco málo přes 5 milionů lidí, vychází jedna medaile jen na zhruba 140 000 Norů. Oproti téměř stovce milionů Číňanů je to propastný rozdíl…
„V Norsku sice nežije tak moc lidí, ale jsme země, která má pro zimní sporty neobyčejnou vášeň,“ pravil na toto téma Mons Roiseland, stříbrný snowboardista z Big Airu. „K norské historii patří hodně skvělých sportovních legend, které inspirovaly řadu z nás, abychom je následovali.“
Navíc tradiční disciplíny jako sjezdové i běžecké lyžování prý mají velkou podporu společnosti. Na rozdíl od bobů či skeletonu, v nichž Norové žádné ambice nemají. „Jasně jsme si vybrali, co k nám patří. A v tom, co děláme, jsme prostě nejlepší,“ dodává pyšně Roiseland.
Zprávy ze dne 5. února 2022
SKOKY NA LYŽÍCH: V další temné sezoně českých skoků na lyžích je to osvěžující pozitivní moment. Ze sobotní kvalifikace se do závodu na středním můstku dostali Čestmír Kožíšek s Romanem Koudelkou. Ten se přesně rok a den od vážné operace kolene vešel do top dvacítky. „Určitě mě to povzbudilo a pevně doufám, že na to navážu i v závodě,“ věří Koudelka. Více čtěte zde >>>
BIATLON: Rozjíždí se i biatlonové závody, jak si povede česká smíšená štafeta? ONLINE sledujte zde >>>
Reportéra nizozemské veřejnoprávní televize NOS během živého vstupu při slavnostním zahájení přerušila bezpečnostní služba. Jeden z mužů, kteří k němu na ulici přišli, ho chytil kolem těla a odváděl pryč. Další se snažil zakrýt kameru. Podle vyjádření MOV výboru šlo o ojedinělou událost, která neovlivní zpravodajství zahraničních médií o hrách v Pekingu. „Samozřejmě jsme byli v kontaktu s NOS, byla to politováníhodná okolnost,“ citovala agentura Reuters mluvčího MOV Marka Adamse. „Myslím, že někdo byl příliš horlivý. On (reportér) pak mohl ihned poté s pomocí místních zástupců před kamerou vystoupit,“ řekl mluvčí.
LYŽOVÁNÍ: Norská favoritka Therese Johaugová ovládla skiatlon a má první individuální olympijské zlato. České běžkyně na lyžích skončily ve druhé polovině třetí desítky. Petra Hynčicová v závodě na 2x7,5 kilometru obsadila 26. místo, Petra Nováková byla třicátá.
Ženy - skiatlon (2x7,5 km): 1. Johaugová (Nor.) 44:13,7, 2. Něprjajevová (Rus.) -30,2, 3. Stadloberová (Rak.) -30,5, 4. Niskanenová (Fin.) -36,1, 5. Karlssonová (Švéd.) -42,5, 6. Digginsová (USA) -50,5, 7. Pärmäkoskiová (Fin.) -58,4, 8. Rygalinová (Rus.) -1:17,2, 9. Claudelová (Fr.) -1:17,8, 10. Anderssonová (Švéd.) -1:27,6, ...26. Hynčicová -4:27,1, 30. Nováková (obě ČR) -4:39,0.
HOKEJ: České hokejistky jdou na svůj druhý zápas ve skupině. Po výhře 3:1 nad domácí Čínou jsou jejich soupeřkami Švédky. Oba týmy se velmi dobře znají, spousta svěřenkyň trénéra Paciny totiž hraje ve Skandinávii. Zápas začíná v 9:40, sledujte ho ONLINE zde >>>
RYCHLOBRUSLENÍ: Začíná závod rychlobruslařek na 3 000 metrů, v němž zkusí zabojovat o medaili i Martina Sáblíková. Do závodu se pustí v osmé dvojici s Kanaďankou Blondinovou, jako čtvrtá přijde na řadu Nikola Zdráhalová. ONLINE přenos z rychlobruslení sledujte zde >>>
LYŽOVÁNÍ: První závod o medaile jedou běžkyně na lyžích, ve skiatlonu na 2x7,5 km bojují Petra Nováková a Petra Hynčicová. Závod sledujte ONLINE zde >>>
SKOKY NA LYŽÍCH: Z kvalifikace skokanů na středním můstku na ZOH v Pekingu postoupili Roman Koudelka a Čestmír Kožíšek. Filip Sakala po krátkém skoku vypadl.
Střední můstek - kvalifikace: 1. Lindvik 116,7 b. (100,5 m), 2. Johansson (oba Nor.) 116,6 (103), 3. Žyla (Pol.) 112,1 (102,5), ...19. Koudelka93,4 (93,5), 22. Kožíšek 91,4 (93) - postoupili, 51. Sakala (všichni ČR) 39,2 (67,5) - nepostoupil.




CURLING: Manželé Zuzana a Tomáš Paulovi prohráli v turnaji smíšených dvojic v curlingu s Brity 3:8 po sedmi endech. Mají dvě výhry a tři porážky.

CURLING: Manželé Paulovi prohrávají po šestém endu s britskou dvojicí 3:6.
