ZOH 2018 | Šárka Pančochová a její závod: strach z větru i pády. Nemělo se dojet, kritizují soupeřky | iSport.cz
13. února 2018 • 04:58

Závod, který potrápil Pančochovou: Byl o tom, kdo přežije, zní ostrá kritika

Autor: Daniel Ryl
TOP VIDEA
Jágr o vyprodané O2 aréně: Pro kluky je to ohromnej rozdíl Jágr o vyprodané O2 aréně: Pro kluky je to ohromnej rozdíl
Magazín ICE TIME na O2 TV Sport! Hrubec představí Saves Help Magazín ICE TIME na O2 TV Sport! Hrubec představí Saves Help
VŠECHNA VIDEA ZDE

Ukázka nejlepších snowboardistek světa? Ne, spíše boj o zdraví. Pondělní finále slopestylu žen připomínalo v Pchjongčchangu místo přehlídky ženského snowboardingu spíše podzimní pouštění draků, když si silný vítr se závodnicemi dělal, co chtěl. Češka Šárka Pančochová dokonce ze strachu o zdraví vynechala svůj poslední skok, čímž se připravila o šanci na dobré umístění. Po závodě se však ozvaly i její soupeřky a odborníci, kteří organizátory kritizují.Velký vítr na kopcích ve Phoenix Parku udělal ze závodu spíše boj proti větru, než souboj pětadvaceti aspirantek na tři cenné kovy. Naději na umístění ve špičce ztratila kvůli obavám i česká snowboardistka Šárka Pančochová. „Dala bych si hroznou hranu. Nemá smysl riskovat zdraví,“ vysvětlila po závodě (více čtěte ZDE>>>), proč ve druhé jízdě poslední skok raději vynechala.

V rozpacích byly i její soupeřky. „Jsem ráda, že jsem trať zvládla a získala dost bodů, ale zároveň jsem velmi ráda, že se nikdo nezranil. Počasí bylo špatné a příliš nebezpečné,“ řekla po zisku bronzu finská jezdkyně Enni Rukajärviová. „Při tréninku to bylo ještě dobré, ale pak už se to zhoršilo. Závod se měl zrušit, nebo posunout,“ řekla po skončení závodu.

Medailistka ze Soči: Proč to neodložili?

Fince dala za pravdu i Jenny Jonesová. Bronzová medailistka ze Soči, kde se stala prvním sportovcem z Velké Británie, který vybojoval na zimní olympiádě na sněhu medaili, zašla ještě dál. „Byla jsem v šoku, že se finále dojelo,“ řekla pro BBC Sport, kde působí v roli expertky.

„Byla to loterie. Zajímalo by mě, proč někdo neřekl: Odložme to!“ nechápala. Už v prvním kole poslal vítr k zemi 20 z celkových 25 závodnic a v první jízdě vynechala několik skoků i Aimee Fullerová. Ve své druhé jízdě pro změnu upadla na posledním skoku. „Vítr mě strhl na stranu a nebyla šance, abych přistála bez pádu,“ přiznala Britka pro BBC Sport.

Rodačka z Londýna označila pondělní boj za nejtěžší závod kariéry. Na otázku, zda by závod odložila, nebo zrušila, však odpověděla váhavě. „Bylo to olympijské finále, všechny jsme chtěly jet,“ připustila. Zároveň ji ale mrzelo spíše to, že se nemohla se svými soupeřkami předvést v plné parádě.

SESTŘIH: Strach z větru i pády. Proč závod neodložili, ptají se po slopestylu

„Nemyslím si, že to byla skutečná ukázka ženského slopestyle, což je pro náš sport jen škoda.“ V podobném duchu se vyjádřil i sportovní komentátor Ed Leigh. „Nebylo to o nejlepším výkonu, ale o tom, kdo dokázal přežít. Není náhoda, že dvě ze tří medailí získaly nejzkušenější závodnice.“

Zlato ze Soči nakonec obhájila Jamie Andersonová z USA, které však stačilo pouhých 83 bodů (v Soči měla 95,25). Před čtyřmi lety by jí letošní výsledek stačil jen na šesté místo. Druhá skončila kanadská jezdkyně Laurie Blouinová.

Konec závodu? Rozhoduje FIS, brání se MOV

O přerušení závodu však nerozhoduje MOV, nýbrž Mezinárodní lyžařská federace (FIS). „Oni své závodníky znají a ví, co je pro ně bezpečné,“ řekl pro BBC Sport Mark Adams, tiskový mluvčí MOV.

Organizátorům však může malý problém nadělat větší komplikace. Ve Phoenix Parku se pojedou i další závody, velký vítr navíc neustává ani na lyžařských svazích, proto se může stát, že odložených kvalifikací či závodů bude přibývat. Kromě kvalifikace slopestylu byl v neděli odložen i trénink sjezdařů a v pondělí naopak obří slalom žen, do kterého měla zasáhnout také Ester Ledecká.

Mohou další odklady způsobit i neplánované prodloužení olympiády? „To je trochu předčasné. Nagano končilo pět minut před závěrečným ceremoniálem, ale v tomto okamžiku je o tom předčasné mluvit,“ řekl Adams.

4. den na ZOH: cheerleaders Kim Čong-una, jednička Francouz a strach na rampě

Očima experta: Slopestyle je i bez větru nebezpečný

„Vítr hraje obrovskou roli. Speciálně u slopestylu je navíc hodně nebezpečný. Když nám foukalo ve snowboardcrossu, třeba při kvalifikaci, kdy jedete sám a vítr vás zastaví, kdežto druhého třeba zrychlí, tak jste maximálně naštvaný. Ale není to tak nepříjemné ohledně bezpečnosti. Což u slopestylu je.

Je obrovská škoda, že foukalo až tolik, že holky nemohly předvést všechno, co umí. Bohužel je to tak velký závod, že se nedá posunovat do nekonečna. Ve finále je den plus minus pro všechny sice stejný, ale je to škoda, finále mohlo vypadat jinak.

U takového počasí záleží i na tom, jak je kdo vyježděný. Kdo je rychleji schopný se adaptovat na stávající podmínky. Někdo třeba trénuje jenom, když je hezky. Někdo i v horších podmínkách. To pak může být znát. V každém případě je vítr nebezpečný. Slopestyle je sám o sobě nebezpečný a když vám do toho přijde nárazový vítr, je to ještě nebezpečnější.

Jenže olympiáda je vrchol, jednou za čtyři roky. Pak je těžké si říct, že na to prdím a stejně pak do toho jdu. Pravděpodobnost zranění je o to větší. Bohužel. Na přesuny není prostor a závod se musí odjet, i když je hnusně. To je škoda.“

Michal Novotný, bývalý snowboardcrossař, účastník dvou ZOH

GALERIE | Slopestyle ovlivnil vítr a pády, Pančochová dojela šestnáctá

Šárka Pančochová si dojela pro šestnácté místo
Šárka Pančochová si dojela pro šestnácté místo

Olympiáda 2018: kompletní informace najdete zde >>

Olympiáda v Pchjongčchangu: ZOH 2018 na iSport.cz

 
Program a výsledky ONLINE přenosy Češi na olympiádě Medailové pořadí
Zimní olympijské hry v Pchjongčchanguse konají od 9. do 25. února 2018. Celkem se na OH 2018 v Jižní Koreji rozdá 102 sad medailí.

Hokej na ZOH 2018

 
Program zápasů Česká nominace Tabulky a výsledky Stadiony na OH
Systém turnaje: Do čtvrtfinále postoupí přímo vítězové skupin a nejlepší tým z 2. místa. Zbylých 8 mužstev si zahraje o další čtyři místa.
Český program: Česko - USA 3:2sn
Česko - Rusko 0:3
Česko - Kanada 4:6

Eva Samková, Ester Ledecká, Barbora Havlíčková, Veronika Vítková, Ondřej Moravec, Martin Erat, Michal Krčmář, Šárka Pančochová, Martina Sáblíková, Karolína Erbanová, Pavel Francouz

 

 
Články odjinud


Články odjinud