Reportérka Sportu a její zážitky z Tokia: S teplotou běžte ke klimatizaci

Japonci vynahrazují nedostatky zdvořilostí
Japonci vynahrazují nedostatky zdvořilostí
Japonci se na svých olympijských hrách učí improvizovat
Japonci se na svých olympijských hrách učí improvizovat
Japonci se na svých olympijských hrách učí improvizovat
Japonci se na svých olympijských hrách učí improvizovat
Japonci se na svých olympijských hrách učí improvizovat
26
Fotogalerie
Začít diskusi (0)

PŘÍMO Z TOKIA | Olympijské hry v Tokiu a jejich organizace, to je spojení, o kterém se hodně mluví. Sportovci oceňují to, že se tento svátek koná. Jenže když se tady s některým z nich bavíte, často chvíli trvá, než najdou pro něco v místním fungování slova chvály. Pravdou je, že k preciznosti to má daleko. Značné potíže třeba dělá obyčejné wifi připojení. Kdo by to v Japonsku čekal? Pokud však něco neladí přesně podle manuálů, k překvapení všech jsou schopni reagovat i operativně. Ale je jedno, že to úplně neběží, jak má. Hlavně že přibývají české medaile!

Sedím na místním novinářském autobusovém nádraží s výhledem na zátoku a je tu opravdu hukot. Autobusy přijíždí a odjíždí z třicítky stanovišť jeden za druhým. Právě doprava bývá na olympijských hrách pro organizátory strašákem. A také pro samotné účastníky.

V Tokiu se původně počítalo s tím, že novináři využijí alespoň z hotelů na „hlavní nádraží“ městskou dopravu. Kvůli Covidu to však mělo být možné nejdřív po dvou týdnech zdejšího pobytu. A teď to vypadá, že ani toto pravidlo kvůli narůstajícímu počtu případů v Tokiu se nenaplní. Spojení z hotelů tak zajistí právě autobusy, což občas vázne. Na začátku se několikrát i stalo, že příslušná linka vůbec nepřijela.

Podobné potíže ale řešili také sportovci při dopravě z vesnice. Třeba střelci měli v úvodních dnech problém se natlačit do autobusu a žádný další jim přistaven nebyl. Oproti novinářům jsou závodníci ve výhodě, jak popisovala plavkyně Barbora Seemanová, v případě dopravní zácpy dostanou policejní eskortu, aby se na sportoviště dopravili včas.

Na předchozích Hrách měly takovým případům zamezit speciální olympijské pruhy. I tady japonští pořadatelé oddělující růžové čáry na silnici vyznačili, ale vzhledem k tomu, že autobus by se do nich rozhodně nevešel, jsou zcela zbytečné. A vlastně se ani nedá říct, že slouží tomuto účelu, protože olympijské kruhy, které je třeba v Londýně či Riu označovaly, v nich neuvidíte.

Kontroly nutné, ale zdvořilé

Když už se na sportoviště dostaneme, cestu je tedy raději nutné naplánovat s dostatečným předstihem, následují další procedury. V prvním provizorním stanu narazíte na stojany s dezinfekcí rukou (ty jsou opravdu všude a na rozdíl od té v Česku alespoň nepáchne), kterou si musí stříknout každý povinně. Má to i další důvod.

Každý se zastaví a než se „umyje“, ho nasnímá termokamera a zkontroluje, zda spadá do tolerované teploty 37,5 stupně Celsia. K tomu, co se děje v případě, kdy limit „přešvihneme“, se ještě dostanu.

Po této specifické proceduře, na předchozích totiž logicky ještě nebyla, se dostáváme do takzvaného bezpečnostního stanu. Čili ke kontrole akreditačních karet, dále pak k již tradičnímu screeningu batohů, zda se v nich neukrývají zbraně a podobně, a průchodu bezpečnostním rámem. Tokijskou vychytávkou je ochutnávání nápojů, 

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!

Koupit
Začít diskuzi