Postižené sportovkyně prohání na OH zdravé

Jsou handicapované, ale dokázaly mnohem víc než řada zdravých lidí. Jedna je po amputaci paže, další vidí pouze na jedno oko, třetí přišla o nohu.
Přesto všechny tři mají šanci prosadit se v konfrontaci se svými soupeřkami.
Jak může jednoruká stolní tenistka v ostrém zápase podávat?
Prstem si položí míč na pálku, škubne s ní směrem nahoru a ze vzduchu míček s falší trefí. Není problém.
Partyková se narodila s postiženou pravou paží, která končí v lokti. Na světovém žebříčku ITTF se ale pohybuje na 149. místě.
Polský svaz jí nominoval na olympiádu do reprezentačního výběru. Oprávněně. Už od čtrnácti let je nejlepší handicapovanou hráčkou na světě.
Výsledkově provokuje i zdravé soupeřky. Na domácím mistrovství skončila dvakrát druhá. Největší šok a převrat zažila letos, když na světovém šampionátu jednoznačně sestřelila světovou šestku Li Jia Wei ze Singapuru.
Asijský svět po nejpřekvapivějších vítězstvích zmlkl. Čína pak Partykovou pozvala do svého tréninkového centra a zasvětila do hlubších technických tajů stolního tenisu.
K zeleným stolům jí přivedla starší sestra. Plně trénovala od sedmi let. „Chtěla jsem už ale od začátku hrát se zdravými soupeřkami. Tím jsem si na ně zvykla,“ tvrdí devatenáctiletá Polka.
„Zpočátku si na mě samozřejmě ukazovali prstem, teď už mám spoustu přátel.“
Hyperaktivní a veselá Polka se v pekingském turnaji družstev představila včera. Po boku svých kolegyň, bývalých Číňanek Li Qian a Ťie Su, hráli s výběrem Hong Kongu prohráli 0:3.
Jenže Partyková zářila. Málem porazila světovou šestku Tie Jan, prohrála ve třech setech jen o dva míčky. „Máme těžkou skupinu. Postup nevidím reálně.
Spíš se budu připravovat na příští olympijské hry v Londýně,“ říká Partyková, která jako první stolní tenistka historie startuje jak na olympiádě, tak i na paralympiádě.
O dalších dvou statečných olympioničkách čtěte ve čtvrtečním vydání deníku Sport!