11. října 2014 • 17:20

TOP 5 favoritů Velké pardubické: Váňa s Tiumenem? Vyzývatel královny

Vstoupit do diskuse
0
 • Trezor, Orphee des Blins a Tiumen. To jsou největší favorité letošní Velké pardubickéTrezor, Orphee des Blins a Tiumen. To jsou největší favorité letošní Velké pardubickéFOTO: Koláž iSport.cz

  Sázkaři mají jasno. Fenomenální Orphee des Blins je podle nich s kurzem 1,7:1 jasným favoritem nedělní Velké pardubické. Úspěšná klisna drtí konkurenci ostrým tempem od startu do cíle. Na startu je ale dost koní, kteří můžou těžit z její případné slabší chvíle. Na jednom z nich, možná naposledy, pojede i legendární Josef Váňa. Projděte si pět největších favoritů dostihu pomocí šipek.

 • ORPHEE DES BLINS 1,7:1

  Orphee des Blins - největší favoritka Velké pardubické s žokejem Faltejskem po triumfu v roce 2012Foto Jaroslav Legner (Sport)

  Suverénní vítězka posledních dvou ročníků. Letos měla zdravotní problémy, ale vyhrála poslední kvalifikaci, i když po boji se Zarifem. Od roku 2012, kdy se vrátila na dostihovou dráhu, v Česku nevyhrála pouze jednou, v srpnu 2012 ve třetí kvalifikaci, kdy doběhla na 3. místě 14 délek za Trezorem. Ostatních osm startů vyhrála. Naposled byla poražena před dvěma roky v anglickém Cheltenhamu, kde byla Janem Faltejskem zadržena.

  Několikrát ukázala, že si dokáže poradit s různým průběhem dostihu. Proti překážkové královně mluví jedině statistiky, neboť žádná klisna dosud nevyhrála ve dvanácti letech Velkou a žádná klisna nedosáhla tří vítězství v řadě. Grzegorz Wroblewski je však zkušeným koučem a výzvy miluje. Žokej Faltejsek sbírá zkušenosti ve Francii, klisnu dobře zná a ví, co na ni platí.

 • TIUMEN 5:1

  Šampioni spolu - Josef Váňa a TiumenFoto Michal Beránek (Sport)
  Trojnásobný vítěz z let 2009 až 2011 měl loni smolnou sezonu, dvakrát dostih nedokončil. Letos se na dráze představil dvakrát a posbíral třetí a čtvrté místo. Deset dní před Velkou měl drobné zdravotní trable, ale na dostih roku by měl být připraven, stejně jako jedenašedesátiletý žokej Josef Váňa. Ten se připravuje klasickým způsobem a znovu bude moci využít svých nepřeberných zkušeností, aby si poradil se záludnostmi tratě i mladšími soupeři.

  Tiumen je nejstarším koněm na startu, ve třinácti letech dokázali vyhrát pouze dva koně v historii. Stále ale platí, že pro Tiumena je 6900 metrů ta pravá distance, na které může uplatnit své schopnosti. Jeho rychlost v závěrečných metrech je pověstná. I loni se na trávě prokousával mezi nejlepší, ale zastavil ho pád na posledním skoku.

 • TREZOR 8:1

  Tmavý hnědák Trezor v sedle s žokejem Janem Faltejskem v kvalifikaci na Velkou pardubickouFoto Dominik Bakeš (Sport)
  Za poslední tři roky absolvoval pět kvalifikačních dostihů a všechny vyhrál. Třikrát už byl na startu Velké, ale nejlepším výsledkem je osmé místo z roku 2012, dvakrát nedokončil. V zimě si léčil zdravotní problémy z loňské Velké a přes léto zase trable z letošní kvalifikace. Opět mění jezdce, do sedla usedá mladý Ondřej Velek. 

  Trenérka Hana Kabelková by ho raději viděla v jiném dostihu, ale majitel si prosadil další start ve Velké, i když příprava musela probíhat odlišně od předchozích let. Mohlo by mu nahrát počasí, v letošním roce by neměl být tak měkký podklad jako v posledních dvou letech. Není jisté, zda distance necelých sedm kilometrů je pro něj ta pravá. Na šest kilometrů je to jeden z nejlepších koní v historii.

 • ZARIF 10:1

  Druhý z reprezentantů stáje Köi Dent na startu. Letos absolvoval tři kvalifikační dostihy, všechny zvládl, v červnu bojoval o vítězství s Trezorem a v září dokázal prohnat Orphee des Blins. Ještě Velkou nešel, ale ukazuje se jako rovnocenný nástupce Tiumena. V sedle bude mít zkušeného Marka Stromského, sice smolaře dostihu, ale v sedlech koní Josefa Váni se mu daří.

  Stromský bude moci využít zkušenosti ze zářijové kvalifikace, kdy už Zarifa vedl. V loňském roce finišoval na šestém místě v Ceně Vltavy, v jednom z testů na Velkou pardubickou pro mladší koně. Velkou devizou je také jeho spolehlivost, za poslední tři roky všechny dostihy dokončil, navíc většinou mezi prvními.

  Kompletní startovní listina 124. Velké pardubické
  Kompletní startovní listina 124. Velké pardubické

 • NIKAS 12:1

  Devítiletý kůň, který loni dokončil na druhém místě. Je v ideálním věku, má zkušenosti, v sedle Dušana Andrése, který absolvuje Velkou pardubickou již podvacáté v kariéře a patří mezi nejlepší jezdce historie. Navíc ho připravuje Stanislav Popelka, nenápadný muž, který koně na Velkou dokáže perfektně natrénovat - viz loňské druhé místo nebo druhé místo Hirsche v roce 2008.

  Mezi pěticí nejlepších se pravidelně umisťoval také Mandarino. Podle slov trenéra je Nikas na rozdíl od Mandarina podzimním koněm, lepší výsledky dosahuje s padajícím listím. Letos vyhrál květnovou kvalifi kaci a nedokončil tu srpnovou, když spadl přes koně po Velkém anglickém skoku.

Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud