
Trezor, Orphee des Blins a Tiumen. To jsou největší favorité letošní Velké pardubické • FOTO: Koláž iSport.czSázkaři mají jasno. Fenomenální Orphee des Blins je podle nich s kurzem 1,7:1 jasným favoritem nedělní Velké pardubické. Úspěšná klisna drtí konkurenci ostrým tempem od startu do cíle. Na startu je ale dost koní, kteří můžou těžit z její případné slabší chvíle. Na jednom z nich, možná naposledy, pojede i legendární Josef Váňa. Projděte si pět největších favoritů dostihu pomocí šipek.
ORPHEE DES BLINS 1,7:1
Suverénní vítězka posledních dvou ročníků. Letos měla zdravotní problémy, ale vyhrála poslední kvalifikaci, i když po boji se Zarifem. Od roku 2012, kdy se vrátila na dostihovou dráhu, v Česku nevyhrála pouze jednou, v srpnu 2012 ve třetí kvalifikaci, kdy doběhla na 3. místě 14 délek za Trezorem. Ostatních osm startů vyhrála. Naposled byla poražena před dvěma roky v anglickém Cheltenhamu, kde byla Janem Faltejskem zadržena.
Několikrát ukázala, že si dokáže poradit s různým průběhem dostihu. Proti překážkové královně mluví jedině statistiky, neboť žádná klisna dosud nevyhrála ve dvanácti letech Velkou a žádná klisna nedosáhla tří vítězství v řadě. Grzegorz Wroblewski je však zkušeným koučem a výzvy miluje. Žokej Faltejsek sbírá zkušenosti ve Francii, klisnu dobře zná a ví, co na ni platí.
- Trojnásobný vítěz z let 2009 až 2011 měl loni smolnou sezonu, dvakrát dostih nedokončil. Letos se na dráze představil dvakrát a posbíral třetí a čtvrté místo. Deset dní před Velkou měl drobné zdravotní trable, ale na dostih roku by měl být připraven, stejně jako jedenašedesátiletý žokej Josef Váňa. Ten se připravuje klasickým způsobem a znovu bude moci využít svých nepřeberných zkušeností, aby si poradil se záludnostmi tratě i mladšími soupeři.
TIUMEN 5:1
Tiumen je nejstarším koněm na startu, ve třinácti letech dokázali vyhrát pouze dva koně v historii. Stále ale platí, že pro Tiumena je 6900 metrů ta pravá distance, na které může uplatnit své schopnosti. Jeho rychlost v závěrečných metrech je pověstná. I loni se na trávě prokousával mezi nejlepší, ale zastavil ho pád na posledním skoku.
TREZOR 8:1
Trenérka Hana Kabelková by ho raději viděla v jiném dostihu, ale majitel si prosadil další start ve Velké, i když příprava musela probíhat odlišně od předchozích let. Mohlo by mu nahrát počasí, v letošním roce by neměl být tak měkký podklad jako v posledních dvou letech. Není jisté, zda distance necelých sedm kilometrů je pro něj ta pravá. Na šest kilometrů je to jeden z nejlepších koní v historii.
ZARIF 10:1
Druhý z reprezentantů stáje Köi Dent na startu. Letos absolvoval tři kvalifikační dostihy, všechny zvládl, v červnu bojoval o vítězství s Trezorem a v září dokázal prohnat Orphee des Blins. Ještě Velkou nešel, ale ukazuje se jako rovnocenný nástupce Tiumena. V sedle bude mít zkušeného Marka Stromského, sice smolaře dostihu, ale v sedlech koní Josefa Váni se mu daří.
Stromský bude moci využít zkušenosti ze zářijové kvalifikace, kdy už Zarifa vedl. V loňském roce finišoval na šestém místě v Ceně Vltavy, v jednom z testů na Velkou pardubickou pro mladší koně. Velkou devizou je také jeho spolehlivost, za poslední tři roky všechny dostihy dokončil, navíc většinou mezi prvními.
NIKAS 12:1
Devítiletý kůň, který loni dokončil na druhém místě. Je v ideálním věku, má zkušenosti, v sedle Dušana Andrése, který absolvuje Velkou pardubickou již podvacáté v kariéře a patří mezi nejlepší jezdce historie. Navíc ho připravuje Stanislav Popelka, nenápadný muž, který koně na Velkou dokáže perfektně natrénovat - viz loňské druhé místo nebo druhé místo Hirsche v roce 2008.
Mezi pěticí nejlepších se pravidelně umisťoval také Mandarino. Podle slov trenéra je Nikas na rozdíl od Mandarina podzimním koněm, lepší výsledky dosahuje s padajícím listím. Letos vyhrál květnovou kvalifi kaci a nedokončil tu srpnovou, když spadl přes koně po Velkém anglickém skoku.