Velká pardubická: kdo jsou favorité, černí koně či tipy na překvapení | iSport.cz
8. října 2017 • 04:40

Velká pardubická: kdo jsou favorité, černí koně či tipy na překvapení

Autor: Petr Malík
Vstoupit do diskuse
0
 • Kdo jsou největší favorité Velké pardubické? Kdo jsou největší favorité Velké pardubické?FOTO: Koláž iSport.cz

  Navzdory očekávané francouzské konkurenci sázkaři před 127. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou stále věří loňskému šampionovi. Desetiletý tmavý hnědák Charme Look ponese v sedle naděje žokeje Marka Stromského na prolomení smolné série ve slavném překážkovém dostihu. V poli oponentů září jméno Virtus d Estruval, kterého zvolil čtyřnásobný vítěz Jan Faltejsek. Co lze čekat od dvacítky koní na startu, kdo jsou favorité, černí koně či tipy na překvapení?

 • Favorité

  CHARME LOOK (kurz 3,43:1)

  Kůň, který prohrává naprosto výjimečně. Stačí pohled do jeho kariéry a máte jasno. Od roku 2011 startoval v šestnácti překážkových dostizích, desetkrát vyhrál, dvakrát byl druhý a čtyřikrát nedokončil. V roce 2011 prohrál ve Slušovicích s Gejzirem na pevné půdě a druhou porážku utrpěl o pět let později v Úvodní cross country Koroka v Pardubicích, kde nestačil na Power Zara.

  Charme Look je největším favoritem Velké pardubickéCharme Look je největším favoritem Velké pardubickéFoto Dominik Bakeš (Sport)

  Může ho zastavit pád, ale při bezkonfliktním průběhu ho budou soupeři honit jen velmi těžko. Z posledních čtyř startů třikrát vyhrál a jednou dostih nedokončil. Trenérka Martina Růžičková si v loňském roce vyzkoušela, co je potřeba, aby uspěl, a letos to bude opakovat. Žokej Marek Stromský má sice ve Velké pardubické smolnou bilanci, ale ve své kariéře už vyhrál čtyřicet dostihů nejvyšší kategorie. V Pardubicích patří společně s Jaroslavem Myškou a Josefem Bartošem k nejzkušenějším.

  Velká pardubická 2017: Vše, co potřebujete vědět o legendárním dostihu »

  VIRTUS D'ESTRUVAL (kurz 4,25:1)

  Francouzský vyzyvatel obhájce vítězství. Trenér Guillaume Macaire je velmi zkušený, sice nemá tolik zkušeností s Velkou pardubickou jako čeští trenéři, ale co se týká dostihů obecně, jen málo koučů v Evropě se mu vyrovná. Jana Faltejska oslovil už v únoru, jestli by si nesedl na Virtuse d’Estruvala do Velké pardubické.

  Francouzský Virtus d'Estruval je velkým favoritem Velké pardubickéFrancouzský Virtus d'Estruval je velkým favoritem Velké pardubickéFoto Paris-Turf.com

  Z toho je vidět, že by rád na vítězství v nejsledovanějším českém dostihu dosáhl. V jeho úžasné sbírce mu totiž chybí. Jediným problémem může být pro koně distance, tak dlouhou ještě Virtus nešel. Josef Váňa letos Virtuse třikrát ve Francii viděl na vlastní oči a má pro něj jen slova uznání: "Když sledujete některé francouzské dostihy typu cross country, až se vám tají dech, co všechno koně dokážou zdolat." Žokej Jan Faltejsek bude na startu Velké podvanácté, a tak má zkušeností s dostihem více než dost. Navíc starty v Anglii, Francii či Itálii mu jdou k duhu.

  NO TIME TO LOSE (kurz 6,5:1)

  Pouze výjimečně nemá Josef Váňa koně ve Velké pardubické mezi prvními třemi. Za posledních deset ročníků to bylo jen dvakrát, v letech 2013 a 2014. No Time To Lose je tím, kdo by mohl sérii prodloužit v letošním roce. Loni v den Velké pardubické vyhrál Cenu Vltavy, test na 4 500 metrů. Letos byl dvakrát v kvalifikacích druhý, v srpnu nedoběhl daleko za Charme Lookem.

  Tehdy ale zrovna nebyl v optimální kondici žokej Jan Kratochvíl, po šesti týdnech zdravotních trablů absolvoval první dostihový den. No Time To Lose má za sebou 16 překážkových startů, čtyři vyhrál a všechny dokončil, což svědčí o skokanském talentu a spolehlivosti. Jan Kratochvíl patří k mladší generaci jezdců, ale loni vyhrál Gran premio v Meranu a je dvojnásobným českým překážkovým žokejem-šampionem.

  Velká pardubická 2017 ONLINE: Slavný dostih sledujte ZDE »

  Prasynovec jediné vítězky Velké pardubické: Lata byla velmi skromná, v té době ale její výhra způsobila poprask

  ZARIF (kurz 8,17:1)

  V letech 2014 a 2015 nejlepší ze svěřenců Josefa Váni ve Velké pardubické. Loni prohrál jen s Ange Guardianem. V deseti letech je Zarif velmi zkušeným koněm a ve spolupráci s překážkovým rekordmanem Josefem Bartošem je to sázka na spolehlivost. 

  Zatím absolvoval 26 startů na překážkách, šestkrát vyhrál, pouze dvakrát nedokončil, ale to už je dávno. V posledních šesti sezonách se vždy podíval do cíle, většinou mezi nejlepšími, šestá nebo osmá místa jsou brána za zklamání.

  Podle slov jezdce je v dobré kondici, a tak by neměl mezi nejlepšími chybět. U Zarifa je jen jediný otazník, na co bude stačit forma v den D? Do pátého místa by to měla být jistota.

  Ryzák Zarif v sedle s Josefem Váňou mladšímRyzák Zarif v sedle s Josefem Váňou mladšímFoto Dominik Bakeš (Sport)

  URGENT DE GREGAINE (kurz 10,17:1)

  Kůň nemá tolik zkušeností s krosovými dostihy, ve Francii absolvoval spíše steeplechase nebo těžší proutěné překážky, ale v lednu vyhrál cross country v Cheltenhamu. Sice s nižší váhou, ale triumf v Anglii, to je jiná úroveň. Na francouzských překážkách občas kůň připravovaný v České republice zvítězí, ale v Anglii se to ještě v novodobé historii nepodařilo.

  Znalcem dostihů v obou zemích je Jan Faltejsek, který říká: „V Anglii se běhá o méně peněz, ale je to jiná úroveň, podstatně vyšší.“ Trenér uvažoval o startu ve Velké pardubické již v loňském roce, to nevyšlo, letos tedy štěstí zkusí. Nevýhodou pro koně může být fakt, že od ledna nestartoval, ale jezdec Felix de Giles si už pardubickou dráhu osahal.

 • Černí koně

  Jan Faltejsek s Universe of Gracie v roce 2015 vedení ve Velké pardubické neuhájilJan Faltejsek s Universe of Gracie v roce 2015 vedení ve Velké pardubické neuhájilFoto Dominik Bakeš (Sport)

  ANGE GUARDIAN (kurz 9,33:1)

  Pokud je kůň v pořádku, může být mezi nejlepšími, loni druhý.

  DELIGHT MY FIRE (kurz 9,17:1)

  Dvojnásobná vítězka Velké wroclawské a loňská vítězka Ceny Labe.

  KASIM (kurz 17,33:1)

  Třikrát startoval ve Velké pardubické a vždy doběhl do pátého místa.

  SONGE D’ESTRUVAL (kurz 11:1)

  Výborný krosař, ale otázkou je, jak si poradí s distancí.

  POWER ZAR (kurz 16:1)

  Poslední ze svěřenců Josefa Váni. Když má den a je v ideální formě, může mířit vysoko.

  UNIVERSE OF GRACIE (kurz 17:1)

  Na startu Velké bude počtvrté, jednou nedokončil, ale jednou byl třetí a jednou čtvrtý. Jezdec ho velmi dobře zná.

 • Tipy na překvapení

  Marek Stromský s Nikasem dojíždí jako první do cíle loňské Velké pardubické, později byl ale diskvalifikovánMarek Stromský s Nikasem dojíždí jako první do cíle loňské Velké pardubické, později byl ale diskvalifikovánFoto Dominik Bakeš (Sport)

  TER MILL (kurz 24,67:1)

  Zkušený bělouš loni ztratil v posledních metrech.

  NIKAS (kurz 28,33:1)

  Letos se přestěhoval a zatím velkým výsledkem nezaujal, ale trenér Olehla dokáže připravit koně na minutu přesně.

  PARETO (kurz 27,67:1)

  Tenhle rok startoval v Polsku, Velkou absolvuje již počtvrté, ale maximem je osmé místo.

  BRIDGEUR (kurz 22:1)

  V Česku je druhý rok, ale na vítězství ještě nedosáhl, třikrát byl druhý.

  TEMPLÁŘ (kurz 32,67:1)

  Velkou absolvuje potřetí, zatím byl sedmý a osmý, což jsou jeho ambice i v letošním roce.

 • Outsideři

  Sixtyseven v sedle s Jakubem Kocmanem (vlevo) v jednom z rámcových dostihů na Velké pardubické 2016Sixtyseven v sedle s Jakubem Kocmanem (vlevo) v jednom z rámcových dostihů na Velké pardubické 2016Foto Dominik Bakeš (Sport)

  ELDORADO (kurz 70:1)

  Letos startoval jednou a v květnové kvalifikaci byl pátý, dosavadní kariéra je průměrná.

  MAUGLÍ (kurz 73,33:1)

  Sice vyhrál Velkou netolickou, ale Velká pardubická je úplně jiná úroveň.

  SIXTYSEVEN (kurz 116,67:1)

  Letos šel tři kvalifikace, v té zářijové byl sice čtvrtý, ale na nejlepší ztrácel mnoho délek.

  VAL DE GUYE (kurz 233,33:1)

  V červnové kvalifikaci byl šestý, ale mnoho délek za vítězným Goscaterem, další tři letošní starty byly nevýrazné.

  Vše o Velké pardubické najdete ZDE »

Vstoupit do diskuse
0

Sport 2020

MS v hokeji 2020 zrušeno Olympiáda 2020 odložena EURO o rok odloženo

Koronavirová pandemie zasáhla všechny probíhající i plánované sportovní soutěže a akce. Kompletně zrušen byl ročník Tipsport extraligy, fotbalová Fortuna ligy pokračuje od 23. května. Na začátku června se rozjela na Britských ostrovech i Premier League.

Tenisové vybavení * Tenisové rakety * Tenisové míče na Heureka.cz

Články odjinud


Články odjinud