Květoslav Šimek
3. března 2023 • 11:20

Dostihové změny. O Velkou pardubickou se bude běhat jinak, podmínky se zpřísní

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Návrat kotle může Spartě přihrát titul, říká Hašek. Co s ním zažil sám?
SESTŘIH: Slavia - Olomouc 4:0. Kanonádu řídil střídající Zafeiris
VŠECHNA VIDEA ZDE

Dostihová sezona v Pardubicích bude delší, dotace o něco vyšší a po letech se mění systém kvalifikací na 133. ročník Velké pardubické se Slavia pojišťovnou (8. října 2023). Stále platí, že kůň, který chce startovat v překážkovém vrcholu české sezony, musí absolvovat alespoň jednu z kvalifikací bez pádu a vybočení. Nově je ovšem podmínkou dokončení dostihu na dotovaném místě, nebo maximálně s odstupem 20 vteřin od vítěze. Organizátoři tím chtějí udržet kvalitu koní, kteří se pak opravdu postaví na start Velké pardubické.Podmínky vstupu na start Velké pardubické lze nadále splnit také v dostihu mezinárodního seriálu Crystal Cup nebo absolvováním obdobného dostihu na tratích v Irsku, Anglii, Francii a Itálii. V platnosti zůstává, že obhájce má nárok startovat i bez kvalifikace.

Seriál kvalifikací zůstává čtyřdílný. První se běží 20. května, druhá 24. června, třetí 5. srpna a čtvrtá 2. září. Vymykat se bude druhá kvalifikace. V ní budou distance i kurz dostihu jiné. A dotace bude rovný milion korun. Další tři kvalifikace se poběží o půl milionu korun (navýšení o 100 tisíc proti loňsku).

„Důvodů, které nás vedly k tomuto rozhodnutí, je hned několik,“ vysvětluje Jaroslav Müller, ředitel Dostihového spolku. „Chtěli jsme dát zejména zahraničním stájím možnost poznat naše závodiště, vyzkoušet si dráhu a překážky dříve než při Velké pardubické a naučit koně připravované v zahraničí běhat a skákat u nás.“

Podle Müllera tím získají i české stáje. „I ony můžou vyhrát zajímavější peníze. Červnový termín byl zvolen kvůli letní pauze na francouzských drahách, kde vidíme největší potenciál eventuálních zájemců o start v Pardubicích. Dostihový spolek usiluje také o zařazení tohoto dostihu do mezinárodního seriálu Crystal Cup, což by ještě více zvýšilo jeho prestiž.“

Kromě kvalifikací budou dotace vyšší i u Ceny Vltavy, která je součástí mítinku Velké pardubické. A je považována za první stupeň na cestě do nejprestižnějšího dostihu.

Dostihová sezona v Pardubicích, do jejíhož programu se vrací i prestižní Cena zimní královny pro nejlepší dvouleté klisny, bude delší. I to je novinka. Začíná se už 16. dubna, končit se bude až 12. listopadu.

„První velký kros, Úvodní cross country Koroka, zůstává součástí květnového mítinku. Poběží se v tradičním termínu 8. května,“ připomněl Jaroslav Müller.

Kompletní termínová listina sezóny 2023 je k dispozici na webu www.zavodistepardubice.cz. Na stejném webu je také již nyní možné zakoupit permanentky a vstupenky na celou sezonu včetně 133. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou.

Vstoupit do diskuse
0
Související články
Články odjinud


Články odjinud