12. září 2016 • 11:40

Věro, díky! Čáslavské vzdali hold šampioni, hrála se i groteska

Autor: ,
TOP VIDEA
Real Madrid - Deportivo: Ronaldo dostal kopačkou do obličeje a tekla krev. Tvář si kontroloval v telefonu Real Madrid - Deportivo: Ronaldo dostal kopačkou do obličeje a tekla krev. Tvář si kontroloval v telefonu
SESTŘIH LA LIGY: Real Betis - FC Barcelona 0:5. Řádili Messi a Suárez SESTŘIH LA LIGY: Real Betis - FC Barcelona 0:5. Řádili Messi a Suárez
VŠECHNA VIDEA ZDE

Defilé českých i československých olympijských vítězů, dojemné vzpomínky i vtipné historky. Česko se dnes symbolicky loučilo s legendární sportovkyní a silnou ženou Věrou Čáslavskou (†74). V Národním divadle vystoupili třeba Barbora Špotáková, Eva Samková či Jaroslav Kulhavý nebo Čáslavské reprezentační kolegyně Bohumila Řimnáčová-Řežátková, na pódiu se hrála i část grotesky "Jak se Husákovi zdálo, že je Věra Čáslavská".Groteska i díky šampionů. Česko se rozloučilo s Věrou Čáslavskou

Vzpomínka na Věru Čáslavskou ONLINE

13:00 Podívejte se na GALERII s přehledem osobností, které na rozloučení s Věrou Čáslavskou dorazily včetně záplavy medailistů, jejího syna Martina Odložila, premiéra a dalších politických špiček>>>

Dojemné sbohem! Lidé zazpívali Čáslavské československou hymnu

11:40 ONLINE přenos končí, děkujeme za pozornost, za malou chvíli vám přineseme VIDEO z toho nejzajímavějšího, co se v Národním divadle událo i rozhovory s osobnostmi, které se loučení s Věrou Čáslavskou zúčastnily.

Špotáková: Čáslavská fandila českým sportovcům do poslední chvíle celým srdcem

Svoboda o Čáslavské: Věra je nesmrtelná, nikdy nezapomeneme

Koukal o Čáslavské: Říkal jsem jí adoptivní maminko, byla to až platonická láska

11:35 Diváci viděli oslavnou ódu na život Věry Čáslavské a Národní divadlo vestoje aplauduje její památce. Paní Věro, děkujeme za všechno!

11:30 "Byla to jedna z největších žen dvacátého století. Věro, děkujeme," prohlásila režisérka Olga Sommerová.

11:29 "Vždycky bojovala za lepší společnost, aby se nám lépe žilo," vyzdvihl předseda ČOV Jiří Kejval přínos Věry Čáslavské pro český sport. Ještě s infuzí v batůžku na zádech prý s ním šla lobovat za více peněz pro český sport.

11:22 "Kuráž a odvaha, toho měla na rozdávání," děkuje Čáslavské další olympijský vítěz David Svoboda.

Pohřeb Věry Čáslavské: Co řekli Šebrle a Sommerová?

11:17 "Byla nejpohyblivější a nejslavnější blecha v tom pytli blech, jak říkával Havel svému týmu poradců," usmíval se Žantovský, který také dal k dobrému historku, jak Čáslavská vyšvihla několik salt vpřed na červeném koberci, když za ní dorazily dvě malé gymnastky.

11:15 Na Věru Čáslavskou zavzpomínal televizní komentátor Štěpán Škorpil a přichází Michael Žantovský, který s Čáslavskou spolupracoval na Pražském hradě v době prvního prezidentství Václava Havla po sametové revoluci.

Poslední rozloučení s Věrou ČáslavskouPoslední rozloučení s Věrou Čáslavskou

11:07 Národní divadlo se teď baví úryvkem grotesky "Jak se Husákovi zdálo, že je Věra Čáslavská," představení, které měla sama gymnastka velice ráda a viděla ho prý několikrát. Vladimír Polívka mladší, kterému prý radila, jak hrát Věru Čáslavskou, sama Čáslavská, v trikotu na kladině soutěží s Karlem Heřmánkem mladším v roli Gustáva Husáka. Došlo i na odvrácenou hlavu při sovětské hymně.

10:58 Na své první setkání s Věrou Čáslavskou vzpomíná i její celoživotní přítel Jan Kůrka, který jí svědčil na svatbě v Mexico City s Josefem Odložilem.

Prostor u Národního divadla zaplavily květiny. Poslední rozloučení s Věrou Čáslavsku sledovala na místě zhruba padesátka lidí.Prostor u Národního divadla zaplavily květiny. Poslední rozloučení s Věrou Čáslavsku sledovala na místě zhruba padesátka lidí.

10:53  Na pódiu teď stojí Barbora Špotáková, která vzpomíná na své první setkání s Věrou Čáslavskou. "Přitočila se ke mně jako hurikán, já jsme Věrka, budeme si tykat. Nešlo mi to přes pusu." Paní Věra také Špotákové před olympiádou v Londýně recitovala báseň Svatopluka Čecha. "Sláb jenom ten, kdo v sebe ztratil víru, a malý ten, kdo zná jen malý cíl."

Oštěpařka Barbora Špotáková na posledním rozloučení s Věrou Čáslavskou.Oštěpařka Barbora Špotáková na posledním rozloučení s Věrou Čáslavskou.

10:48 Promlouvá Japonec Šigeo Okinaka, bývalý zástupce Czech Tourismu v Japonsku, který Čáslavské kdysi daroval samurajský meč za její výkony na OH v Tokiu. „Byla neuvěřitelná osobnost, dodávala jste sílu celému svému národu, ale na olympiádě 1964 v Tokiu si vás zamilovala i celé Japonsko. Byla jste tak dobrá, že to snad ani nemůže být pravda.“ 

Veslař Ondřej Synek promluvil na posledním rozloučení s Věrou Čáslavskou.Veslař Ondřej Synek promluvil na posledním rozloučení s Věrou Čáslavskou.

10:41 Marika Krajčírová-Némethová, která byla na OH v Mexiku i v Tokiu a byla osobní přítelkyní Čáslavské, vzpomíná na MS 1966 v Dortmundu, kde Věra Čáslavská v posledním přeskoku rozhodla o vítězství družstva československých gymnastek nad Sovětkami. „Rozplakaly jsme se, ale vůbec nám to nevadilo. Stát na nejvyšším stupni se zlatou medailí a poslouchat národní hymnu, to je nádherný pocit.“ Poté připomněla ještě její vztah ke Slovensku. „Jsom aj vaša,“ připomněla Krajčírová-Némethová její slova, kdy byla uvedena do Síně slávy Slovenského olympijského výboru.

10:35 Bývalý československý reprezentant Jiří Kynos, kterému prý Věra Čáslavská neřekla jinak, než ty kluku, dojal diváky smyšleným dialogem československé sportovní elity z nebe, kde už Čáslavská sedí třeba s Emilem Zátopkem. „Pozdravuj, žádný smutek, žádná nostalgie, máme se tu dobře, ale nemusíte za námi spěchat.“

10:29 Olympijská vítězka Eva Samková děkuje, že se mohla zúčastnit slavnostního rozloučení a vzpomíná poslední setkání s Čáslavskou.

Úvod posledního rozloučení s gymnastkou Věrou Čáslavskou.Úvod posledního rozloučení s gymnastkou Věrou Čáslavskou.

10:25 Ondřeje Synka doprovází na pódium úryvek písně Achy synku, synku. "Snažil jsem se jí její podporu oplatit svými výkony. Díky ní jsem začal věřit na moc talismanů. Sojčí pírko od ní mám dodnes."

10:24 "V Japonsku jsme si s ní někdy připadali jako Beatles. Škoda, že takhle uznávaná nebyla i v Československu."

10:22 "Věra byla jistotou, že všechno dobře dopadne," vzpomíná na Čáslavskou její reprezentační kolegyně Bohumila Řimnáčová-Řežátková.

10:20 Na pódium přichází moderátor Marek Eben, který dojemně mluví o Věře Čáslavské. "Je členkou mnoha Síní slávy, jen v jedné chybí, takovou ale zatím bohužel nemáme - Síň Slávy ryzího charakteru."

10:16 Představují se tanečníci v československých národních trikotech na kladině i v prostných, dorazil i tank. Lidé, kteří přenos sledují na piazzetě Národního divadla, tleskají.

10:10 Slavnostní představení právě začíná fanfárami a baletem doprovázeného dobovým komentářem z olympiády v Mexiku 1968.

Poslední rozloučení s Věrou Čáslavskou.Poslední rozloučení s Věrou Čáslavskou.

10:01 Hlediště je již téměř zaplněné, poctu Věře Čáslavské přišel vzdát i Michael Žantovský, šéf fotbalového svazu Miroslav Pelta či Ota Černý.

9:55 V hledišti je také olympijská vítězka Eva Samková, režisérka Olga Sommerová či další česká sportovní legenda a velká kamarádka Věry Čáslavské Dana Zátopková.

Kytici s květy sakury od vydavatelství Czech News Center na rozloučení s Věrou Čáslavskou: "Kdo podstoupí riziko, postaví se světu a čelí mu s odvahou, toho čeká obrovská odměna - sebeúcta."
Kytici s květy sakury od vydavatelství Czech News Center na rozloučení s Věrou Čáslavskou: "Kdo podstoupí riziko, postaví se světu a čelí mu s odvahou, toho čeká obrovská odměna - sebeúcta."

9:52 Před začátkem ceremoniálu běží rozhlasová reportáž z olympijských her 1968, první řady jsou již z půlky zaplněné, atmosféra je spíš veselá, což by si prý Věra Čáslavská přála.

9:50 Po ministru zahraničí Lubomíru Zaorálkovi se podepisují Ondřej Synek a Jaroslav Kulhavý, po nich přichází premiér Sobotka.

9:47 Na pietním místě jsou věnce od Českého olympijského výboru, České unie sportu, Slovenského olympijského výboru i prezidenta Miloše Zemana.

9:45 Do kondolenční knihy se právě podepsal ministr obrany Martin Stropnický.

9:42 Ve foyer Národního divadla je pietní místo s kondolenční knihou, kde se zapisují hosté. Za chvíli dorazí premiér České republiky Bohuslav Sobotka.

9:36 "Kdo podstoupí riziko, postaví se světu a čelí mu s odvahou, toho čeká obrovská odměna - sebeúcta." Tak zní nápis na stuze u sakury, kterou vzdává poslední památku paní Věře vydavatelství CNC a CNI.

Kytici s květy sakury od vydavatelství Czech News Center na rozloučení s Věrou Čáslavskou: "Kdo podstoupí riziko, postaví se světu a čelí mu s odvahou, toho čeká obrovská odměna - sebeúcta."Kytici s květy sakury od vydavatelství Czech News Center na rozloučení s Věrou Čáslavskou: "Kdo podstoupí riziko, postaví se světu a čelí mu s odvahou, toho čeká obrovská odměna - sebeúcta."

9:32 V Národním divadel se už scházejí pozvaní hosté, na pódiu by měli o Věře Čáslavské promluvit i další slavní čeští sportovci jako Ondřej Synek, Barbora Špotáková či Eva Samková.

9:15 Zhruba hodinový program, který má být oslavou života legendární sportovkyně, bude složený z úryvků  z divadelního představení "Jak se Husákovi zdálo, že je Věra Čáslavská". Baletní představení bude v režii primabaleríny Národního divadla Adély Pollertové, k vidění bude také krátký sestřih z dokumentu "Věra 68" Olgy Sommerové. Před začátkem vzpomínky se rozezní zvony katedrály svatého Víta, Václava a Vojtěcha.

Soukromý pohřeb byl už ve čtvrtek

Pohřeb v úzkém rodinném kruhu měla sedminásobná olympijská vítězka Věra Čáslavská už ve čtvrtek, dnes proběhne oficiální tryzna v Národním divadle, která bude pojatá jako hodinové divadelně baletní představení. To by mělo být oslavou jedné z nejznámějších sportovkyň tuzemské historie, moderovat jej bude Marek Eben.

Nepůjde o státní pohřeb, tudíž na místě nebudou ostatky ani žádná čestná stráž. Rozlučka s názvem "Vzpomínání na Věru Čáslavskou" bude založena na lidech, které pro Čáslavskou něco znamenali. Na setkání s legendou tak na jevišti zavzpomínají mimo jiné například veslař Ondřej Synek, snowboardistka Eva Samková či sportovní střelec Jan Kůrka.

"Vzpomínková akce bude složena z úryvku z baletního a divadelního představení, které sama Věra Čáslavská navštěvovala. Chceme uctít její památku tím, co jí v životě dělalo radost," uvedla v tiskové zprávě ministryně školství Kateřina Valachová, jejíž resort se na přípravě vzpomínkové akce podílí.

V programu pod vedením režiséra Michala Cabana budou i ukázky z divadelního představení "Jak se Husákovi zdálo, že je Věra Čáslavská". Baletní představení bude v režii primabaleríny Národního divadla Adély Pollertové, k vidění bude také krátký sestřih z dokumentu "Věra 68" Olgy Sommerové. Před začátkem vzpomínky se rozezní zvony katedrály svatého Víta, Václava a Vojtěcha.

Kytici s květy sakury od vydavatelství Czech News Center na rozloučení s Věrou Čáslavskou: "Kdo podstoupí riziko, postaví se světu a čelí mu s odvahou, toho čeká obrovská odměna - sebeúcta."
Kytici s květy sakury od vydavatelství Czech News Center na rozloučení s Věrou Čáslavskou: "Kdo podstoupí riziko, postaví se světu a čelí mu s odvahou, toho čeká obrovská odměna - sebeúcta."

Předseda Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach se omluvil, přijede však Japonec Šigeo Okinaka, bývalý zástupce Czech Tourismu v Japonsku, který Čáslavské kdysi daroval samurajský meč za její výkony na OH v Tokiu. Přítomen bude i předseda Slovenského olympijského výboru František Chmelár či jeho krajanka Marika Krajčírová-Némethová, která byla na OH v Mexiku i v Tokiu a byla osobní přítelkyní Čáslavské.

Veřejnost se ceremoniálu nezúčastní, ale na piazzettě Národního divadla je už od pátku pietní místo, kde mohou lidé až do pondělního večera pokládat květiny, zapálit svíčku či se zapsat do kondolenčních knih. Tamtéž bude možné v pondělí sledovat na velkoplošné obrazovce přenos oficiálního programu z jeviště.

Prezident Miloš Zeman pošle na pohřeb Věry Čáslavské věnec se stuhou prezidenta republiky, ale na obřad podle mluvčího Jiřího Ovčáčka nedorazí. Není zatím jasné, jestli Zemana na smutečním ceremoniálu zastoupí někdo z hradních úředníků. Přítomni by měli být někteří ministři vlády Bohuslava Sobotky, kabinet kvůli události posune své jednání na pondělní odpoledne.

Tělo nejúspěšnější české olympioničky bylo zpopelněno ve čtvrtek 8. září těsně před západem slunce v šumperském krematoriu. Modlitbu a požehnání nad její rakví provedl místní katolický kněz před kostelem v Bělé pod Pradědem-Domašově.

Čáslavská zemřela 30. srpna ve věku 74 let po dlouhé těžké nemoci.

Vše o zimních olympijských hrách 2018 najdete zde >>

 Klasická verze
Mobilní verze