3. září 2022 • 13:53

Král Jiří potřetí! Prskavec ovládl finále Světového poháru i celý seriál

0
SESTŘIH: Boston - Toronto 2:3. Pastrňák dal první gól v play off, rozhodl ale Matthews
Zima dohnal(a) Slavii, Trpišovského díl viny. Sparta má víc herní nadstavby

Kajakář Jiří Prskavec potřetí v kariéře vyhrál celkové hodnocení Světového poháru ve vodním slalomu. Triumf si pojistil dnešním finálovým vítězstvím v Seu d'Urgell. Dvojnásobný vítěz seriálu Vít Přindiš dojel třetí a v konečném pořadí se posunul na druhé místo za Prskavce. Tereza Fišerová skončila třetí mezi kajakářkami.

Olympijský vítěz a dvojnásobný mistr světa Prskavec ovládl na oblíbeném katalánském kanálu páteční kvalifikaci, v dopoledním semifinále byl třetí. O šestou dílčí výhru jej nepřipravil ani jeden finálový dotek branky, druhého Slovince Martina Srabotnika porazil o 21 setin.

Obhájce celkového prvenství Přindiš, který do finále postoupil jako poslední, zvládl trať čistě a za Prskavcem zaostal o 37 setin. Třetí Čech Ondřej Tunka obsadil se dvěma "šťouchy" osmé místo. Češi SP v posledních sezonách dominují: letošní mistr světa Přindiš zvítězil v roce 2017 a loni, úřadující evropský šampion Prskavec se radoval v letech 2018 a 2019.

Fišerová udržela celkové stupně vítězů, přestože dnes vypadla už v semifinále. Obdobně dopadly také Barbora Valíková s Antonií Galuškovou. Závěrečný závod vyhrála Němka Ricarda Funková, seriál ovládla už počtvrté za sebou australská hvězda Jessica Foxová.

Čtyřiadvacetiletá Fišerová, která v loňské sezoně triumfovala mezi kanoistkami, letos na kajaku dojela druhá v Krakově a třetí v Pau. V Seu kvůli padesátisekundové penalizaci obsadila až 23. místo a díky dvojnásobným bodům se před dni v celkovém hodnocení těsně dostala dnes devátá Britka Mallory Franklinová.

Stejně jako Fišerová dnes nepostoupila do finále ani Foxová, ale díky vítězstvím ve všech čtyřech předchozích závodech náskok s přehledem udržela. Na kanoi ovládla konečné pořadí SP už pětkrát.

Finálové závody SP ve vodním slalomu v Seu d'Urgell (Španělsko):

Muži:

K1: 1. Prskavec (ČR) 87,07 (2 tr. sekundy), 2. Srabotnik (Slovin.) -0,21 (0), 3. Přindiš -0,37 (0), ...8. Tunka (oba ČR) -8,96 (4).

Konečné pořadí SP (po 5 závodech): 1. Prskavec 317, 2. Přindiš 252, 3. Kauzer (Slovin.) 231, ...5. Tunka 217.

Ženy:

K1: 1. Funková (Něm.) 92,32 (0), 2. Prigentová (Fr.) -3,89 (0), 3. Doriaová Vilarrublaová (And.) -4,57 (2), ...v semifinále 20. Valíková, 23. Fišerová, 28. Galušková (všechny ČR).

Konečné pořadí SP (po 5 závodech): 1. J. Foxová (Austr.) 304, 2. Franklinová (Brit.) 217, 3. Fišerová 214, ...19. Valíková 124, 29. Galušková 84, 34. Hilgertová 50, 66. Vojtová (obě ČR) 5.