Nový svět plavkyně Baumrtové: Bude pracovat u snoubence a pomáhat i Samkové | iSport.cz
25. června 2018 • 14:27

Nový svět plavkyně Baumrtové: Bude pracovat u snoubence a pomáhat i Samkové

Autor:
TOP VIDEA
Trpišovský o Ševčíkovi s Masopustem: Mají ideální herní i charakterové rysy Trpišovský o Ševčíkovi s Masopustem: Mají ideální herní i charakterové rysy
ZLATÁ PÍŠŤALKA: Kolářův pád? Přihraný, ale šlo o faul. Proti Plzni se mohla pískat penalta ZLATÁ PÍŠŤALKA: Kolářův pád? Přihraný, ale šlo o faul. Proti Plzni se mohla pískat penalta
VŠECHNA VIDEA ZDE

Znakařka Simona Baumrtová sice plánuje vydržet u plavání minimálně do olympiády v Tokiu, už ale rozjíždí novou kariéru. Vystudovaná fyzioterapeutka bude pracovat na nově otevřené Certifikované McKenzieho klinice v Kladně. Metodou slavného Robina McKenzieho bude pomáhat mimo jiné snowboardkrosařce Evě Samkové.V Kladně, jen pár metrů od fotbalového či atletického stadionu, vznikla Certifikovaná McKenzieho klinika, která pomáhá léčit problémy pohybového aparátu pomocí metody novozélandského fyzioterapeuta Robina McKenzieho.

„Byl to novozélandský terapeut, který před skoro padesáti lety začal vyvíjet princip cvičení, poloh, léčbu pohybem,“ vysvětluje vedoucí kliniky Kryštof Kuba. „Rozšířilo se to do celého světa. Mě to oslovilo tím, že to má vědecký základ. Je za tím spousta studií. A začalo se mi to osvědčovat v praxi.“

Kuba jako fyzioterapeut pomáhá mnoha špičkovým českým sportovcům a je taky snoubencem plavkyně Simony Baumrtové. Jedenáctinásobná medailistka z evropských šampionátů či bronzová z MS v krátkém bazénu 2012 obor fyzioterapie vystudovala.

„Je skvělá příležitost, že tato metoda dostala slušné zázemí. Je důležité, aby lidé pochopili, že než půjdou na operaci, je tady i možnost konzervativní léčby,“ vysvětluje Baumrtová.

„Ze své zkušenosti vím, že ta metoda má obrovské výsledky. A jsem ráda, že to zařizuje můj kluk,“ dodala Baumrtová s úsměvem.

Simona Baumrtová
Simona Baumrtová

Mezi klienty nové kliniky patří i olympijská šampionka ve snowboardcrossu Eva Samková, která má chronické problémy s rameny a v současnosti se zotavuje ze zranění kotníku.

McKenzieho metoda už jí pomohla v roce 2014, kdy si měsíc po zlaté olympiádě v Soči zlomila kotník. Sama Samková oceňuje, že McKenzieho metoda klade důraz na aktivní účast pacienta. Jedním z reklamních claimů je dokonce trefná věta: Léčíme si rameno sami.

„My furt cestujeme a nemůžeme mít s sebou fyzioterapeuta pořád. Je dobré, když to člověk zvládne sám,“ říká Samková. „Já to různě kombinuju. Od každého fyzioterapeutického způsobu mi vyhovuje kus, kluci na mně aplikují všechno.“

Základem McKenzieho metody je detailní vyšetření, po němž se aplikuje tzv. mechanická a diagnostická terapie MDT.

„Udělaly se silné studie, které potvrzují, že když se zvolí správný směr pohybu, dobrý pohyb, tak to podpoří hojení poraněných tkání,“ vysvětluje Kuba.

Proto je tato metoda často alternativním řešením pro pacienty, kterým by jinak hrozila operace.

„Nejsem moc zastánce operací, byla bych radši, kdyby to šlo cvičením. Je to samozřejmě zdlouhavější proces, ale furt mně přijde, že když člověk nemusí do svého těla nutně zasahovat, radši bych zkusila cestu cvičením,“ vysvětluje Samková.

Snowboardistka se při svém pobytu na Novém Zélandu přesvědčila, jak silný je v rodné zemi Robina McKenzieho, který zemřel před pěti lety, jeho odkaz.

„Před dvěma lety jsme tam s Kryštofem viděli i jeho ulici,“ vzpomíná Samková. „Náš další fyzioterapeut Peter Hafič ho úplně miluje. Tak jsme se pro něj fotili v záklonech, které jsou součástí McKenzieho léčby, a posílali jsme mu snímky z mekky téhle metody.“

Teď už novozélandské know-how dorazilo do Česka.

„Chtěli bychom, aby o McKenzieho metodě získali lidé širší povědomí. Aby to brali tak, že díky těm vyšetřením lze předejít mnoha operacím, ať už páteře, ramene, kolene,“ říká Kuba. „Celosvětový výzkum začíná silně potvrzovat, že strašně moc lidí je operovaných zbytečně. Už jsme několik lidí od operace uchránili.“

 

FORTUNA liga – první fotbalová liga 2018/2019

Program a rozpis zápasů Tabulka Aktuální kolo Tabulka střelců VIDEO: momenty a sestřihy Nový hrací model Fantasy liga

Nejvyšší česká fotbalová soutěž nově s názvem FORTUNA:LIGA v sezoně 2018/2019 prožívá revoluci. Po základní části s 30 zápasy se týmy rozdělí do tří skupin, do kterých si přenesou bodové zisky: skupina o titul (1.-6.), skupina o baráž o EL (7.-10.) a skupina o udržení (11.-16.).

SESTŘIHY všech zápasů 18. kola Fortuna ligy »

19. kolo Fortuna ligy:

Baník Ostrava - Olomouc (pá 14.12., 18:00), Teplice - Zlín (so 15.12., 15:00), Slovácko - Dukla (so 15.12., 15:00), Opava - Ml. Boleslav (so 15.12., 15:00), Bohemians - Liberec (so 15.12., 15:00), Příbram - Sparta (so 15.12., 17:00), Plzeň - Karviná (ne 16.12., 15:00), Jablonec - Slavia (po 17.12., 18:00)

Články odjinud


Články odjinudKlasická verze
Mobilní verze