8. srpna 2018 • 10:48

Micka na ME zaplaval český rekord, Baumrtová do finále nepostoupila

0
Speciál o Slovácku. Co kouč a kádr? Svědík do Baníku či Plzně? Posunul se, říká Nguyen
SESTŘIH: NY Islanders - Carolina 2:3. Nečas asistencí přiblížil Hurricanes k postupu

Plavec Jan Micka skončil na mistrovství Evropy pátý v závodu na 800 metrů volný způsob v českém rekordu 7:49,73 minuty. Vlastní dva roky staré maximum překonal o 65 setin a při svém třetím finálovém startu na šampionátu v Glasgow vybojoval nejlepší výsledek. Simona Baumrtová na plaveckém mistrovství Evropy těsně nepostoupila do finále na 200 metrů znak. V semifinále skončila časem 2:12,02 devátá.

Zlato získal Ukrajinec Michajlo Romančuk, který dohmátl v čase 7:42,96. Další medaile si rozdělili Ital Gregorio Paltrinieri a Němec Florian Wellbrock. Micku, který z úterních rozplaveb postoupil čtvrtým časem, od stupňů vítězů dělily více než čtyři sekundy.

Třiadvacetiletý český reprezentant si navzdory nedávnému tréninkovému výpadku zajistil na šampionátu ve Skotsku finálovou účast na všech tratích, na kterých nastoupil. V pátek obsadil šesté místo na kraulařské čtyřstovce, v nedělním závodu na 1500 metrů skončil osmý.

"Třetí a poslední závod, tedy poslední šance, kdy jsem mohl splnit, pro co jsem přijel, což bylo posunout hranici českého rekordu. A to se mi podařilo, zhruba o necelou vteřinu, za což jsem hrozně moc rád," radoval se Micka.

Baumrtová do finále těsně nepostoupila

Finálový start dnes těsně unikl Simoně Baumrtové, která v semifinále na 200 metrů znak skončila časem 2:12,02 devátá. Od postupu ji dělilo 33 setin. "To je na nic... Deváté a čtvrté místo, to je nejhorší, to je vždycky špatně," mrzelo Baumrtovou, jak těsně jí boj o medaile unikl.

"Jsem ráda, že jsem se k finále přiblížila, vůbec jsem nečekala, že bych se tam mohla dostat. Ale připadá mi, že se mi tady lepí smůla na paty. Uklouznu ve finále padesátky, na stovce nevím, co se stalo. Tady jsem těsně devátá. Je to škoda, když chybělo tak málo," dodala Baumrtová.

Daleko do finálové osmičky měla Lucie Svěcená, která byla na motýlkářské padesátce časem 26,90 šestnáctá.

Benešová si doplavala pro životní šesté místo

Dálková plavkyně Alena Benešová vybojovala na mistrovství Evropy v Glasgow šesté místo v úvodní disciplíně na pět kilometrů a dosáhla životního úspěchu. Od medaile dvacetiletou naději dělila půlminuta. Pro zlato si ve vodě jezera Loch Lomond jen se 17 stupni Celsia doplavala nizozemská favoritka Sharon van Rouwendaalová.

Olympijská vítězka z Ria de Janeiro na desítce Van Rouwendaalová vyhrála dnes suverénně v čase 56:01 minut. Jejímu tempu stačila jen Němka Leonie Becková, za nimi bojovala stíhací skupinka o bronz. Benešová většinu závodu absolvovala na páté pozici, ve finiši ji ještě předstihla Řekyně Kalliopi Arauzuová.

Benešová na vítězku ztratila minutu a 20 sekund, na stupně vítězů pak 31,4 sekundy. Na jezeře nedaleko Glasgow dosáhla největšího úspěchu v kariéře. Její reprezentační kolega Vít Ingeduld obsadil 18. místo, zlatou medaili si ze Skotska odvezl Maďar Kristóf Rasovszky.

Bazénové plavání:

Muži:
800 m v. zp.: 1. Romančuk (Ukr.) 7:42,96, 2. Paltrinieri (It.) 7:45,12, 3. Wellbrock (Něm.) 7:45,60, ...5. Micka (ČR) 7:49,73 - český rekord.
50 m prsa: 1. Peaty (Brit.) 26,09, 2. Scozzoli (It.) 26,79, 3. Stevens (Slovin.) 27,06.
200 m znak: 1. Rylov (Rus.) 1:53,36, 2. Kawecki (Pol.) 1:56,07, 3. Restivo (It.) 1:56,29.

Ženy:
100 m v. zp.: 1. Sjöströmová (Švéd.) 52,93, 2. Heemskerková (Niz.) 53,23, 3. Bonnetová (Fr.) 53,35, ...v semifinále 11. Apostalon 54,74, v rozplavbách 26. Kolářová (obě ČR) 55,87.
200 m pol. záv.: 1. Hosszuová (Maď.) 2:10,17, 2. Cusinatová (It.) 2:10,25, 3. Ugolkovová (Švýc.) 2:10,83, ...v semifinále 10. Závadová 2:14,25, 13. Horská (obě ČR) 2:15,69.

Smíšená štafeta:
4x100 m v. zp.: 1. Francie (Stravius, Metella, Wattelová, Bonnetová) 3:22,07, 2. Nizozemsko 3:23,97, 3. Rusko 3:24,50.