Snow-volejbal je tady, Češka Knoblochová myslí na tituly!

juh
Volejbal
Začít diskusi (0)

Už v roce 2008 postavili volejbaloví nadšenci poprvé v Rakousku kurt na sjezdovce a vzniklo zcela nové sportovní odvětví. Snow-volejbal si dokonce pod patronaci vzala Evropská volejbalová federace a ráda by ho zprofesionalizovala a dostala třeba i na zimní olympijské hry. Mezi členy pracovní skupiny, která má za úkol volejbal na sněhu rozvíjet, je česká hráčka Michaela Knoblochová. „Nebude se jednat o doplněk k beachvolejbalu, ale o regulérní sport. Myslím, že má před sebou velkou budoucnost,“ říká Knoblochová, která v tomto týdnu odjíždí na první turnaj do Turecka v rámci evropského seriálu CEV. A to společně s Annou Dostálovou.

Když vznikl volejbal na pláži, tak proč ne také na sněhu? Už několik let se hraje na vybraných sjezdovkách snow-volejbal. V loňském roce ovládla celý evropský seriál česká dvojice Michaela Knoblochová a Anna Dostálová. Letos se poprvé oficiálně odehraje domácí mistrovství České republiky (17. února ve Špindlerově mlýně) a mistrovství Evropy (23. – 25. března ve Flachau).

„Abychom se mohly kvalifikovat na evropský šampionát, tak musíme vyhrát nějaký z CEV turnajů nebo ovládnout české mistrovství. Zatím to sice hraje méně párů, ale konkurence je rok od roku vyšší a vždy se najde v turnaji několik vynikajících týmů, které bojují o nejvyšší příčky,“ říká Knoblochová, která se současně věnuje beachvolejbalu.

S ním má volejbal na sněhu mnohé společné – stejné rozměry hřiště, výška sítě, míče, podobné oblečení. Pouze místo holých chodidel hráči obují neoprénové ponožky a kopačky. Hraje se na dva vítězné sety do 11 bodů. Specifickým prvkem tohoto odvětví je povrch. Sníh má jiné složení ráno a jiné odpoledne, kdy na něj svítí sluníčko.

„Během loňské tour jsme si mohly hned několikrát ověřit, jak rychle a účinně jsme schopné adaptovat se na měnící se okolní podmínky. Jedno dopoledne se hrálo v mlze, jindy nám do hry začalo sněžit, někdy to bylo naopak skoro až na plavky,“ popisuje Knoblochová, která si pohyb ve sněhu pochvaluje. „Můžete v něm skákat a doklouzat se k míči. To na písku byste se akorát zabořili.“ Dále je snow-volejbal omezen i časem. Hráči se totiž musí dostat ze sjezdovky lanovkou dolů.

Sluková: Zůstáváme určitě na písku

Ani jako doplňkový sport nebere snow-volejbal elitní český beachvolejbalový pár Markéta Nausch Sluková s Barborou Hermannovou. „Když jsem zaslechla mínusové teploty, v jakých se hraje, tak mě zamrazilo. Mám však k tomu respekt, pohyb na sněhu mi totiž přijde v tomto jako nebezpečný. Možná si někdy volejbal na sněhu vyzkoušíme, ale soustředit se na něj nebudeme. Určitě zůstáváme na písku,“ dodává Markéta Nausch Sluková.

Pro Český volejbalový svaz je snow-volejbal zajímavou příležitostí, jak tento sport zpropagovat. „Díky němu můžeme volejbal ukázat na místech, kam bychom se běžně nedostali. Snaha CEV a posléze FIVB je z tohoto odvětví volejbalu vybudovat plnohodnotný sport, který bude mít svá pravidla a v budoucnu může pomýšlet na nominaci mezi olympijské sporty,“ upřesňuje Marek Pakosta, předseda ČVS.

V letošním roce se uskuteční celkem devět turnajů, například v Itálii, Rakousku, Turecku nebo ve Slovinsku. Vrcholem bude březnové mistrovství Evropy. „Rády bychom měly co nejvíce triumfů. Poté se vše vyhodnotí a řekneme si, jak tento sport ještě posunout. V současné době se hodně vyvíjí,“ dodává Knoblochová.

Začít diskuzi