Začíná biatlonové šílenství. Kdy mají Češi největší šance na zlato?

Vynikající sezona v podání českých biatlonistek pokračovala i v zámoří
Šťastné české kvarteto slavilo v cíli
Gabriela Soukalová slaví zlatou medaili ve stíhačce v Presque Isle s Veronikou Vítkovou, která doběhla na skvělém šestém místě
Biatlonistka Gabriela Soukalová září a má vysněný triumf ve Světovém poháru stále blíž a blíž. Třeba na střelbě je vždy pořádně soustředěná.
Biatlonistka Gabriela Soukalová vyhrála sprint Světového poháru v americkém Presque Isle
Biatlonistka Gabriela Soukalová v cíli
Veronika Vítková vybojovala v Canmore ve sprintu 15. místo
20
Fotogalerie
iSport.cz, ivp
MS v biatlonu 2016
Začít diskusi (0)

V současné době jde v Česku o jeden z nejsledovanějších zimních sportů. Biatlon se díky úspěchům Gabriely Soukalové a dalších závodníků vyšvihl do čela popularity. Všichni jsou zvědaví i na světový šampionát v Norsku, který dnes (15:30 ONLINE) začíná smíšenou štafetou. Server iSport.cz vám přináší přehled všech závodů a šance českých borců na medailové umístění.

Štafeta žen

České biatlonistky Eva Puskarčíková, Lucie Charvátová, Gabriela Soukalová a Veronika VítkováČeské biatlonistky Eva Puskarčíková, Lucie Charvátová, Gabriela Soukalová a Veronika Vítková • Petr Slavík/Český biatlon

Termín: 11. března 2016 (15.30)

Distance a pravidla: 4x6 km. Dvě střelby pro každého závodníka – pořadí: vleže, vestoje. Při chybě možnost tří náhradních nábojů. Pakliže ani 8 ran nestačí, musí biatlonista na stejný počet trestných kol, kolik zůstalo nesestřelených terčů.

Lídr disciplíny v SP: Ukrajina – 194 bodů (+3 body před Itálií)

Čeští zástupci:Eva Puskarčíková, Lucie Charvátová, Gabriela Soukalová, Veronika Vítková

Úřadující držitelky malého křišťálového glóbu, jež o něj mohou po výhře v Presque Isle zabojovat i letos. V boji o medaile z MS bude klíčový úsek s Lucií Charvátovou, která se vždy letos zatoulala po střelbě na trestné kolo. Se Soukalovou a Vítkovou v závěru však šance české štafety stoupá.

Šance na medailové umístění: 85%

ZÁVOD S HROMADNÝM STARTEM ŽEN

Gabriela Soukalová slaví zlatou medaili ve stíhačce v Presque Isle s Veronikou Vítkovou, která doběhla na skvělém šestém místěGabriela Soukalová slaví zlatou medaili ve stíhačce v Presque Isle s Veronikou Vítkovou, která doběhla na skvělém šestém místě • Petr Slavík/Český biatlon

Termín: 13. března (13.00)

Distance a pravidla: 12,5 km. Čtyři střelby pro každého, pořadí: ležka, ležka, stojka, stojka. Za každou jednu chybu následuje jedno trestné kolo.

Lídr disciplíny v SP: Gabriela Soukalová – 198 bodů (+22 bodů před Marií Dorinovou-Habertovou)

Čeští zástupci: Gabriela Soukalová, Veronika Vítková, Eva Puskarčíková?, Lucie Charvátová?

Ze čtyř letošních závodů Soukalová brala tři stupně vítězů. V Ruhpoldingu vyhrála, ač málem nestihla start, v Canmore zase „docouvala“ do cíle jako třetí. I v kontaktním masáku Gabriela Soukalová míří za malým křišťálovým glóbem a možnou medailí. Otázka je, kolik jí v poslední den MS zbude sil.

Šance na medailové umístění: 85%

SPRINT ŽEN

České biatlonistky slaví stříbro. Eva Puskarčíková (vlevo) a Lucie Charvátová objímají finišmanku Veroniku Vítkovou, zapojit se jde i Gabriela Soukalová (vpravo)České biatlonistky slaví stříbro. Eva Puskarčíková (vlevo) a Lucie Charvátová objímají finišmanku Veroniku Vítkovou, zapojit se jde i Gabriela Soukalová (vpravo) • Petr Slavík/Český biatlon

Termín: 5. března 2016 (14.30)

Distance a pravidla: 7,5 km. Dvě střelby pro každého, pořadí: ležka, stojka. Za každou jednu chybu následuje jedno trestné kolo.

Lídr disciplíny v SP: Gabriela Soukalová – 316 bodů (+65 bodů před Marií Dorinovou-Habertovou)

Čeští zástupci: Gabriela Soukalová, Veronika Vítková, Eva Puskarčíková, Lucie Charvátová, Jessica Jislová

Aktuální doména Gabriely Soukalové. Dvakrát první, jednou druhá a právě v této disciplíně má nejblíže malý křišťálový globus. Z dosavadních sedmi letošních závodů nebyla hůře než devátá a tratě v Oslu by jí mohly sedět. Bez šance nemusí být ani Veronika Vítková.

Šance na medailové umístění: 80%

SMÍŠENÁ ŠTAFETA

Eva Vítková se ve sprintu v Canmore nevešla do první desítkyEva Vítková se ve sprintu v Canmore nevešla do první desítky • Petr Slavík/Český biatlon

Termín: 3. března 2016 (15.30)

Distance a pravidla: 2x6 km ženy, 2x7,5 km muži. Dvě střelby pro každého závodníka – pořadí: vleže, vestoje. Při chybě možnost tří náhradních nábojů. Pokud ani 8 ran nestačí, musí biatlonista na stejný počet trestných kol, kolik zůstalo nesestřelených terčů.

Lídr disciplíny v SP: Norsko – 216 bodů(+18 bodů před Německem)

Čeští zástupci: Veronika Vítková, Gabriela Soukalová, Michal Šlesingr, Michal Krčmář

Česká doména a disciplína, v níž Soukalová a spol. obhajují zlaté medaile. Jenže tento rok jim to nejde úplně podle plánu – v Östersundu byli třetí a v Canmore po střeleckém výbuchu Veroniky Vítkové (tři trestná kola) až desátí. Kvůli zdravotním potížím navíc nebude startovat Ondřej Moravec.

Šance na medailové umístění: 75%

VYTRVALOSTNÍ ZÁVOD ŽEN

Ondřej Moravec v kanadském CanmoreOndřej Moravec v kanadském Canmore • Petr Slavík/Český biatlon

Termín: 9. března 2016 (15.30)

Distance a pravidla: 15 km. Čtyři střelby pro každého závodníka – pořadí: ležka, stojka, ležka, stojka. Za každou jednu chybu následuje připočtení jedné trestné minuty.

Lídr disciplíny v SP: Dorothea Wiererová – 120 bodů (+28 bodů před Marií Dorinovou-Habertovou)

Čeští zástupci: Gabriela Soukalová, Veronika Vítková, Eva Puskarčíková, Lucie Charvátová, Jessica Jislová

Jediná individuální disciplína, z níž Soukalová zatím nemá v této sezoně vítězství, ale byla už třetí v Ruhpoldingu. Navíc zde bude obhajovat stříbrnou medaili z loňského MS. Pokud udrží precizní střelbu (aktuálně má 92 % úspěšnosti), může být znovu vysoko. Stejně jako Veronika Vítková.

Šance na medailové umístění: 75%

STÍHACÍ ZÁVOD ŽEN

Česká závodnice Gabriela SoukalováČeská závodnice Gabriela Soukalová • Petr Slavík/Český biatlon

Termín: 6. března 2016 (15.45)

Distance a pravidla: 10 km. Čtyři střelby pro každého závodníka, pořadí: ležka, ležka, stojka, stojka. Za každou jednu chybu následuje jedno trestné kolo.

Lídr disciplíny v SP: Gabriela Soukalová – 281 bodů (+35 bodů před Dorotheou Wiererovou)

Čeští zástupci: Gabriela Soukalová?, Veronika Vítková?, Eva Puskarčíková? Lucie Charvátová?, Jessica Jislová?

Pokud zvládnou sprint na dostřel špičky, pak je pro ně stíhací závod další velkou nadějí. Zvláště když i zde drží Gabriela Soukalová červený dres lídra disciplíny (1x první, druhé i třetí místo v SP), přičemž díky spolehlivé střelbě zvládne stahovat ztrátu nebo zvyšovat náskok v čele. 

Šance na medailové umístění: 70%

ZÁVOD S HROMADNÝM STARTEM MUŽŮ

Ondřej Moravec v cíliOndřej Moravec v cíli • Petr Slavík/Český biatlon

Termín: 13. března (16.00)

Distance a pravidla: 15 km. Čtyři střelby pro každého, pořadí: ležka, ležka, stojka, stojka. Za každou jednu chybu následuje jedno trestné kolo.

Lídr disciplíny v SP: Martin Fourcade – 188 bodů (+47 bodů před Quentinem Fillonem Mailletem)

Čeští zástupci: Ondřej Moravec, Michal Šlesingr?, Michal Krčmář?

Skrytá naděje v poslední den MS. Ondřej Moravec v této disciplíně obhajuje stříbro a jsou tomu tři roky, co v tomto závodě, na této trati získal v Oslu své jediné individuální vítězství v SP. Rovněž jeho jediná bedna v této sezoně (2. místo v Ruhpoldingu) je z masáku. Pozor i na duo Šlesingr – Krčmář.

Šance na medailové umístění: 50%

VYTRVALOSTNÍ ZÁVOD MUŽŮ

Michal Krčmář v závodě biatlonistů v RuhpoldinguMichal Krčmář v závodě biatlonistů v Ruhpoldingu • AP Photo

Termín: 10. března 2016 (15.30)

Distance: 20 km. Čtyři střelby pro každého závodníka – pořadí: ležka, stojka, ležka, stojka. Za každou jednu chybu následuje připočtení jedné trestné minuty.

Lídr disciplíny v SP: Simon Eder – 90 bodů (+10 bodů před Martinem Fourcadem)

Čeští zástupci: Ondřej Moravec, Michal Šlesingr, Michal Krčmář, Jaroslav Soukup, Adam Václavík

Šance hlavně pro Ondřeje Moravce, který po prodělaných virózách v Presque Isle a Pokljuce bude spoléhat spíše na střelbu než rychlost běhu. V dvacetikilometrových galejích navíc bude obhajovat bronz z posledního MS v Kontiolahti. I v Ruhpoldingu ho letos od bedny dělilo jen 8,1 sekundy.

Šance na medailové umístění: 40%

STÍHACÍ ZÁVOD MUŽŮ

Ondřej Moravec v kanadském CanmoreOndřej Moravec v kanadském Canmore • Petr Slavík/Český biatlon

Termín: 6. března 2016 (13.30)

Distance a pravidla: 12,5 km. Čtyři střelby pro každého závodníka, pořadí: ležka, ležka, stojka, stojka. Za každou jednu chybu následuje jedno trestné kolo.

Lídr disciplíny v SP: Martin Fourcade – 331 bodů (+84 bodů před Antonem Šipulinem)

Čeští zástupci: Ondřej Moravec?, Michal Šlesingr? Michal Krčmář? Jaroslav Soukup? Adam Václavík?

Ošemetné na předvídání, neboť stíhací závod je plně závislý na výsledcích a ztrátách ze sprintů. Je ale fakt, že kontaktní závody českým mužům sedí více a Michal Šlesingr letos ve stíhačce bral svou jedinou individuální medaili (3. místo v Ruhpoldingu).

Šance na medailové umístění: 35%

SPRINT MUŽŮ

Veronika Vítková v cíli "masáku" v kanadském CanmoreVeronika Vítková v cíli "masáku" v kanadském Canmore • Petr Slavík/Český biatlon

Termín: 5. března 2016 (11.30)

Distance: 10 km. Dvě střelby pro každého, pořadí: ležka, stojka. Za každou jednu chybu následuje jedno trestné kolo.

Lídr disciplíny v SP: Martin Fourcade  – 318 bodů (+67 bodů před Antonem Šipulinem)

Čeští zástupci: Ondřej Moravec, Michal Šlesingr, Michal Krčmář, Jaroslav Soukup, Adam Václavík

Pravda je neúprosná. V téhle disciplíně nebyli čeští muži letos ani jednou na bedně a nejlepší bylo osmé místo Michala Šlesingra v Ruhpoldingu. „Pokud nestřílíte dvakrát nulu, nemáte tu šanci,“ ví Ondřej Moravec. A někdy ani to nestačí, v husté konkurenci je vyhlášených rychlíků celá řada.

Šance na medailové umístění: 25%

ŠTAFETA MUŽŮ

Vynikající sezona v podání českých biatlonistek pokračovala i v zámoříVynikající sezona v podání českých biatlonistek pokračovala i v zámoří • Petr Slavík/Český biatlon

Termín: 12. března (15.30)

Distance a pravidla: 4x7,5 km. Dvě střelby pro každého závodníka – pořadí: vleže, vestoje. Při chybě možnost tří náhradních nábojů. Pokud ani 8 ran nestačí, musí biatlonista na stejný počet trestných kol, kolik zůstalo nesestřelených terčů.

Lídr disciplíny v SP: Norsko – 222 bodů (+5 bodů před Ruskem)

Čeští zástupci: Michal Krčmář, Michal Šlesingr, Ondřej Moravec, Jaroslav Soukup?, Adam Václavík?

Ondřej Moravec, Michal Šlesingr, Michal Krčmář…ale kdo dál? Právě letošní hledání čtvrtého člena do mužské štafety značně limituje její šanci na úspěch – tento ročník Češi ani jednou nenakoukli do top 6 a jejich maximem je osmé místo. V porovnání se silnou konkurencí mohou jen překvapit.

Šance na medailové umístění:20%

Začít diskuzi

Doporučujeme

Články z jiných titulů