Davidová ve stíhačce poskočila na šesté místo, Charvátová se propadla

2
Je nedotknutelnost Třince pryč? Dynamo a Spartu táhnou schovaní lídři. Překvapí Litvínov?
Spor o Kováče: kouč budoucnosti a opravdová trefa, nebo jen bublina?

Markéta Davidová si ve stíhačce SP v Novém Městě na Moravě polepšila z jedenáctého místa na šesté a nebýt jedné chyby na první střelbě, mohla bojovat o medaili. Lucie Charvátová, která startovala ještě o jednu příčku dřív, nastřádala sedm minel na střelnici a doběhla až třicátá za další Češkou Evou Puskarčíkovou.  Michal Krčmář udělal dvě chyby na střelnici a klesl o jednu příčku na třinácté místo. Životní maximum v SP si znovu vylepšil junior Mikuláš Karlík, který poskočil o osm míst na 26. příčku.

Mistryně světa z vytrvalostního závodu Davidová musela jen na jedno trestné kolo po první položce, jinak byla na střelnici přesná. Ve srovnání s dalšími závodnicemi ze špičky ale střelbou strávila výrazně delší dobu. Třetím běžeckým časem si pomohla k nejlepšímu letošnímu závodu na Vysočině, dostala se na rozšířené pódium.

Naopak desátá žena sprintu Lucie Charvátová se nevypořádala s větrem při střelbě a po sedmi trestných kolech se propadla na 30. místo. Těsně před ní projela cílem Eva Puskarčíková, která minula dva terče a polepšila si o čtyři místa. Jessica Jislová udělala pět chyb a klesla o osmnáct pozic na 49. místo.

Třicetiletá Eckhoffová v Novém Městě napodobila double z minulého týdne, znovu vyhrála sprint i stíhačku. Díky tomu má ještě před finále SP v Östersundu jistý celkový triumf v seriálu. Podařilo se jí to jako první Norce od úspěchu Tory Bergerové v roce 2013.

Eckhoffová si polepšila z loňského druhého místa a dominance posledních týdnů jí dává naději, že vyhraje nejvíce závodů v jedné sezoně ze všech biatlonistek. Dnes si připsala už dvanáctý triumf a před ní je v historických tabulkách jen Švédka Magdalena Forsbergová se čtrnácti. Biatlonistky mají před sebou ještě sprint, stíhačku a závod s hromadným startem v Östersundu.

Více než půl minuty za fenomenální Norkou si díky bezchybné střelbě dojela pro druhé místo Běloruska Dzinara Alimbekavová a upevnila si vedení v boji o modrý trikot pro nejlepší závodnici do 25 let. Na ten útočí i Davidová, která je průběžně druhá.

Krčmářova čistá série skončila

Stříbrný olympijský medailista Krčmář prodloužil čistou sérii na osm položek, ale pak vestoje udělal dvě chyby a nabral výraznou ztrátu na nejlepší desítku. Nulou při závěrečné položce ale udržel 13. místo.

„Jsem spokojený,“ uvedl Krčmář, který z posledních deseti položek na střelnici devět trefil. „Byly to těsné rány, ale stalo se. Občas nějaká chyba přijde, takže takhle to beru. Já na to stejně dneska na trati moc neměl,“ řekl.

V sezoně byl Krčmář nejlépe desátý ve sprintu v Kontiolahti a těsně za elitní desítkou skončil několikrát. „V sezoně jsem nevypadl z bodů, což se mi ještě nikdy nestalo. Pokořit víckrát desítku tomu chybí, ale umístění těsně za ní mi nedělá vrásky a dá se z toho odrážet dál,“ prohlásil.

Z českých reprezentantů bodoval už jen Karlík, který sice musel na tři trestná kola po druhé položce vleže, ale při ostatních zastávkách na střelnici byl přesný.

„Jsem rád, že jsem se dokázal zkoncentrovat i po té druhé položce. Tam bych asi viděl gró úspěchu, že i přes tu trojku jsem se dokázal přenést a makal jsem a bojoval dál,“ řekl jednadvacetiletý závodník, jenž se po druhé střelbě prokousával z páté desítky, měl z českých biatlonistů nejlepší běžecký čas. Jakub Štvrtecký udělal šest chyb a propadl se na 42. místo.

Ondřej Moravec v posledním individuálním závodě kariéry minul čtyřikrát a skončil dvaapadesátý. „Nebylo to nic moc hezkýho ve smyslu výsledku,“ hodnotil. Cílovou rovinku už projížděl ve volném tempu a vzápětí skončil v objetí reprezentačních kolegů. Poté si udělali společnou fotografii. „Musím klukům poděkovat, že na mě počkali v cíli. Tohle už nezažiju,“ řekl Moravec, u jehož loučení kvůli opatřením proti koronaviru nemohli být fanoušci. Vítězslav Hornig dojel čtyři místa za ním.

Fillon Maillet vleže udělal po jedné chybě a propadl se na sedmou příčku, ale vestoje byl rychlý a přesný a zvítězil o osm sekund před Johannesem Thignesem Böem. Norský lídr Světového poháru se propracoval na druhé místo z deváté příčky po sprintu. V závěrečném kole předstihl mistra světa Francouze Emiliena Jacquelina, který skončil třetí.

Muži (12,5 km)

1. Fillon Maillet (Fr.) 28:46,7 (2 trest. okruhy), 2. J. T. Bö (Nor.) -8,0 (2), 3. Jacquelin (Fr.) -14,6 (1), 4. Laegreid (Nor.) -18,1 (2), 5. Hofer (It.) -23,4 (2), 6. T. Bö (Nor.) -25,8 (2), 7. Guigonnat (Fr.) -43,4 (2), 8. Fak (Slovin.) -1:05,1 (1), 9. Dale (Nor.) -1:14,8 (4), 10. Jelisejev (Rus.) -1:19,3 (1), ...13. Krčmář -1:41,5 (2), 26. Karlík -2:45,5 (3), 42. Štvrtecký -3:50,9 (6), 52. Moravec -4:20,4 (4), 56. Hornig (všichni ČR) -5:18,9 (4).

Průběžné pořadí SP (po 23 z 26 závodů): 1. J. T. Bö 1011, 2. Laegreid 986, 3. Fillon Maillet 872, 4. T. Bö 855, 5. Dale 809, 6. Jacquelin 776, ...23. Krčmář 328, 37. Moravec 149, 69. Karlík 22, 74. Štvrtecký 18, 78. Žemlička 17, 86. Krupčík (oba ČR) 7.

Ženy (10 km)

1. Eckhoffová (Nor.) 27:13,6 (1), 2. Alimbekavová (Běl.) -34,6 (0), 3. Preussová (Něm.) -40,2 (2), 4. Röiselandová (Nor.) -41,6 (1), 5. Wiererová (It.) -46,0 (2), 6. Davidová (ČR) -52,6 (1), 7. Hauserová (Rak.) -1:01,8 (2), 8. Dunkleeová (USA) -1:12,9 (1), 9. Chevalierová-Bouchetová (Fr.) -1:17,0 (1), 10. Herrmannová (Něm.) -1:22,3 (3), ...29. Puskarčíková -2:49,0 (2), 30. Charvátová -2:52,4 (7), 31. Jislová (všechny ČR) -4:26,3 (5).

Průběžné pořadí SP (po 23 z 26 závodů): 1. Eckhoffová 1043, 2. Röiselandová 903, 3. H. Öbergová (Švéd.) 824, 4. Preussová 795, 5. Wiererová 767, 6. Hauserová 746, ...10. Davidová 622, 45. Charvátová 129, 58. Puskarčíková 64, 65. Jislová 45.