5. prosince 2021 • 15:45

Skvělý Krčmář ve stíhačce skončil čtvrtý! Ženská štafeta doběhla sedmá

Autor: iSport.cz, ČTK
Vstoupit do diskuse
2
TOP VIDEA
Kladno - České Budějovice: Plekanec dovršil trefou do prázdné branky hattrick, 5:3
Jako kamzíci. Slávisté vyklusávali únavu na pláži, pak se přes kameny vraceli na hotel
VŠECHNA VIDEA ZDE

To byl skvělý závod! Michal Krčmář ve stíhačce v Östersundu minul jen jeden z dvaceti terčů a posunul se z patnáctého na konečné čtvrté místo. Vyrovnal tak svůj třetí nejlepší výsledek kariéry, kterým je čtvrtá příčka ze sprintu v Novém Městě na Moravě z loňského března. Triumf slaví Nor Vetle Sjaastad Christiansen. Biatlonistky jely štafetu, Češky skončily sedmé. O lepší umístění je připravilo trestné kolo Lucie Charvátové na závěrečném úseku. Závod ovládly Francouzky, které vyhrály bezmála o minutu před Běloruskami. Třetí příčku ve finiši vybojovala pro Švédsko Hanna Öbergová.Krčmář se od první nuly vleže pohyboval v nejlepší desítce. Nevypadl z ní ani po jednom trestném kole, které musel absolvovat po úvodní střelbě vestoje. Na této položce totiž chybovala většina závodníků v popředí. Při závěrečné střelbě byl pomalejší než jeho konkurenti, ale vyplatilo se mu to. Zaznamenal další nulu a odjížděl sedmý na dohled čtvrté příčky.

V závěrečném kole Krčmář znovu potvrdil, že umí ve finiši zabrat. Do cílové rovinky najížděl z vedoucí pozice čtyřčlenné skupinky a uhájil ji. „Cítil jsem z ostatních, že to spíš nechávají na konec. Jel jsem tempo, abych jel z prvního místa do té skupiny. Záměrně jsem ale nejel úplně na maximum. Nechával jsem si prostor, abych mohl přidat ve finiši a nenechal se předjet. Věřil jsem, že to v té cílovce dopadne,“ popisoval České televizi úspěšnou taktiku.

Vyrovnal tak svůj třetí nejlepší výsledek mezi elitou po stříbru na ZOH 2018 a bronzu ve stíhacím závodě v Ruhpoldingu v lednu 2017. „Je to dlouhá doba, co jsem byl naposledy do šesti. Super pocit, super závod. Bude se teď i dobře odpočívat a připravovat se na Hochfilzen,“ radoval se před odchodem na slavnostní vyhlášení, kam se dostal díky umístění na širším pódiu.

Na bodovanou příčku mohl po 43. místě ve sprintu útočit Jakub Štvrtecký, ale na úvodních třech položkách vždy netrefil poslední terč a o veškeré naděje ho připravila „pětka“ na závěr. Propadl se na 54. místo.

Pátý muž ze sprintu Christiansen o svém vítězství rozhodl nulou při závěrečné střelbě, kdy jako jediný z vedoucích závodníků nechyboval. Vítěz sprintu Sebastian Samuelsson ze Švédska přidal poslední ze svých čtyř chyb a v cíli ztratil necelých deset sekund. Těsně za ním projel dvojnásobný mistr světa v této disciplíně Jacquelin.

Michal Krčmář vybojoval ve stíhačce parádní čtvrté místo
Michal Krčmář vybojoval ve stíhačce parádní čtvrté místo

Češky sedmé ve štafetě

Z českých reprezentantek zasloužila ve štafetě absolutorium Jessica Jislová, která štafetu rozbíhala. Rychlými položkami vyčistila všechny terče a navíc držela s nejlepšími krok na trati. Evě Puskarčíkové předávala jako třetí se ztrátou necelých tří sekund na vedoucí Rusky. „Měla jsem dneska opravdu hodně dobré lyže. Mohla jsem na přechodu trochu ztratit a věděla sem, že ji dojedu. Bylo to hodně těžké, ale dopadlo to dobře a jsem za to ráda,“ pochvalovala si Jisslová v rozhovoru pro Českou televizi.

Puskarčíkovou zbrzdila tři dobíjení vleže a na koberci strávila dlouhou dobu. Češky se propadly na osmé místo a odstup narostl na více než 40 sekund. Vestoje střílela Puskarčíková čistě, jenže na trati ztrácela a její odstup na osmém místě na předávce narostl na minutu a půl.

Reprezentační jednička Markéta Davidová potřebovala tři náhradní náboje a pomohla týmu k posunu jen na sedmou příčkou s bezmála dvouminutovou ztrátou na čelo. „Měla jsem tak zmrzlé prsty, že absolutně nechápu, že jsem vůbec něco trefila. To jsem nezažila. Dneska to byla s počasím docela hrana,“ řekla Davidová, vítězka úvodního závodu olympijské zimy z minulé soboty.

Finišmanka Charvátová se po vydařené položce vleže usadila na šesté pozici, jenže vestoje se jí znovu ve štafetě nedařilo. Z prvních pěti ran trefila jen dvě a tři náhradní náboje jí na dočištění terčů nestačily. Češky po trestném kole klesly na sedmou příčku a Charvátová je v cílové rovince neposunula výš ani ve finiši s Italkou Michelou Carrarovou. Na čelo ztratily takřka tři minuty.

Svěřenkyně Egila Gjellanda alespoň udržely za sebou Švýcarky, s nimiž bojují o desátou příčku v olympijském žebříčku zajišťující účast pěti závodnic. Reprezentantky země helvétského kříže skončily deváté. Biatlonový Světový pohár bude pokračovat v pátek sprinty v rakouském Hochfilzenu.

SP v biatlonu v Östersundu (Švédsko):

Muži - stíhací závod (12,5 km): 1. Christiansen (Nor.) 30:14,8 (1), 2. Samuelsson (Švéd.) -9,8 (4), 3. Jacquelin (Fr.) +11,0 (3), 4. Krčmář (ČR) -51,5 (1), 5. Seppälä (Fin.) -52,1 (1), 6. Eder (Rak.) -52,2 (0), 7. Giacomel (It.) -52,5 (1), 8. J. T. Bö (Nor.) -1:00,1 (3), 9. Guigonnat (Fr.) -1:02,3 (2), 10. Weger (Švýc.) -1:04,2 (2), ...54. Štvrtecký (ČR) -4:51,5 (8).
Pořadí SP (po 4 z 22 závodů): 1. Christiansen 178, 2. Samuelsson 175, 2. J.T. Bö 154, 4. Jacquelin 151, 5. Latypov (Rus.) 139, 6. T. Bö 130, ...14. Krčmář 89, 49. Štvrtecký 14.

Ženy - štafeta 4x6 km: 1. Francie (Bescondová, Chevalierová-Bouchetová, Simonová, Braisazová-Bouchetová) 1:10:30,3 (0 tr. okruhů +4 dobíjení), 2. Bělorusko (Leščanková, Alimbekavová, Kručynkinová, Solová) -57,9 (0+6), 3. Švédsko (Perssonová, Brorssonová, E. Öbergová, H. Öbergová) -1:09,6 (2+11), 4. Norsko -1:09,8 (1+7), 5. Německo -1:26,8 (0+4), 6. Itálie -2:58,3 (1+10), 7. Česko (Jislová, Puskarčíková, Davidová, Charvátová) -2:59,0 (1+10).

Vstoupit do diskuse
2
Aktuální události
Články odjinud


Články odjinud