Změna u biatlonistek: Místo Gjellanda povědomé jméno. Reakce Davidové

Video placeholder
Pád Soukalové přišel s Koukalem, myslí si Krčmář i další. Žárlil, že je slavnější
Norský kouč ženské reprezentace Egil Gjelland sleduje závod s hromadným startem v Ruhpoldingu
Trenér ženské reprezentace Egil Gjelland
Norský kouč českých biatlonistek Egil Gjelland
Norský kouč českých biatlonistek Egil Gjelland
Norský kouč českých biatlonistek Egil Gjelland
Norský kouč českých biatlonistek Egil Gjelland
Český biatlonový tým slaví úspěch Luciec Charvátové ve sprintu
12
Fotogalerie
Biatlon
Vstoupit do diskuse (18)

Šest let působil u ženské biatlonové reprezentace norský trenér Egil Gjelland. Jenže po sezoně, kdy Češky nevybojovaly žádné umístění na stupních vítězů, bylo jasné, že musí dojít ke změnám. Nyní se tak děje. Spolupráce s Norem byla ukončena, místo něj přichází Luca Bormolini, bratr partnera bývalé české biatlonistky Evy Puskarčíkové Thomase. Také u mužů bylo třeba hledat náhradu po konci střeleckého kouče Matthewa Emmonse. Novým asistentem u mužů se stává bývalý český reprezentant.

Když přicházel k týmu, očekávalo se od Nora Egila Gjellanda, že posune po konci Gabriely Soukalové české ženy k podobným úspěchům, jakých dosahovala ona. V případě Markéty Davidové se zdálo vše být na správné cestě. V roce 2021 získala na mistrovství světa zlato ve vytrvalostním závodu, v následující sezoně vyhrála malý křišťálový glóbus ve stejné disciplíně.

Jenže ačkoliv se pozvolna v posledních dvou sezonách začala vytahovat i Tereza Voborníková, uplynulý ročník nepřinesl v podání žen jediné umístění na stupních vítězů, zejména pak na domácím mistrovství světa.

Měnit trenéra v průběhu sezony vedení Českého biatlonu odmítalo. „Nejsme fotbal. Takové rozhodnutí je potřeba nejdřív pořádně promyslet,“ vysvětloval šéf biatlonistů Jiří Hamza s tím, že biatlonových koučů je omezené množství.

Na zahraniční trenéry zároveň spoléhala největší hvězda. „Hodněkrát jsem ztratila sílu bojovat, kdyby tu nebyli Matt s Egilem, sezonu nedojedu,“ řekla v březnu Markéta Davidová. a zmínila i trenéra střelby Matthewa Emmonse. I ten už u týmu skončil, nyní došlo na Gjellanda. 

„Děkuju za všechno, pořád nechápu, že to takhle dopadlo,“ reagovala Davidová na svém instagramovém účtu.

Komentář poskytlo i biatlonové vedení. „Vnímali jsme, že po nevydařené sezoně potřebuje reprezentace nový impuls. A dva roky před olympijskými hrami je poslední šance takový krok uskutečnit,“ dodal Hamza pro oficiální web Českého biatlonu.

Přichází také Moravec

Místo padesátiletého Gjellanda přichází další zahraniční trenér, tentokrát z Itálie. Je jím Luca Bormolini, sám někdejší závodník, který kvůli zranění v roce 2010 ukončil aktivní kariéru a stal se trenérským školitelem Mezinárodní biatlonové unie (IBU). Od roku 2012 trénoval národní celek Nového Zélandu, kde mimo jiné objevil úspěšného muže Campbella Wrighta. V další sezoně zastával stejnou pozici u Australanů, od roku 2017 pak v Brazílii, byl také u celku Jižní Koreje.

Pokud je vám jeho příjmení povědomé, pak se nepletete. Jde totiž o staršího bratra (37 let) Thomase Bormoliniho, partnera bývalé české reprezentantky Evy Puskarčíkové.

Druhým koučem u ženského celku bude Lukáš Dostál. Jednatřicetiletý rodák z Nového Města na Moravě trenérsky vyrůstal v Letohradě. Od minulé sezony pracoval současně i jako asistent u týmu juniorů.

V českém mužském celku bylo potřeba nahradit Matthewa Emmonse, který po sezoně na vlastní žádost skončil. Místo něj přichází jako asistent Michaela Málka někdejší úspěšný závodník Ondřej Moravec.

„Po diskuzích s Jiřím Hamzou a Ondřejem Rybářem jsem cítil, že je o mě zájem. A sám jsem vnímal, že nyní nastává ten správný moment k návratu. Za dvě přípravná období před olympiádou lze udělat ještě hodně práce,“ je přesvědčený devětatřicetiletý Moravec, který dosud v domovském Letohradu pomáhal s tréninkem mládeže.

U mužů, kterým v minulé sezoně vázla hlavně střelba, byla potíž také v tom, že dvě hlavní opory Michal Krčmář a Tomáš Mikyska měly zdravotní problémy. Moravec sám moc dobře ví, jaké to je vyhrabávat se z podobných potíží. Muž, který má na svém kontě dvě individuální a jednu týmovou olympijskou medaili a k tomu šest kovů z mistrovství světa, už v minulé sezoně pomáhal u reprezentace jako mentor. Nyní bude jeho spolupráce o dost intenzivnější.

Složení servisního týmu a akvizice dalších členů realizačního týmu budou podle biatlon.cz známy ke konci května.

Vstoupit do diskuze (18)

Doporučujeme

Články z jiných titulů