Paris triumfem v Kvitfjellu zdramatizoval boj o glóbus za sjezd

0
Koubkův majstrštyk: Osm nul a LM pro Česko. Další krok: smlouva a boj o titul?
Rock vs. Cataloni. Liverpool proti Londýnu v Oktagonu

Lyžař Dominik Paris vyhrál sjezd Světového poháru v Kvitfjellu a zdramatizoval boj o malý křišťálový glóbus. Italský reprezentant dnes v Norsku porazil vedoucího muže disciplíny Beata Feuze ze Švýcarska, na kterého před závěrečným závodem sezony za dva týdny v Soldeu ztrácí 80 bodů. Třetí skončil Matthias Mayer z Rakouska.

Paris zvítězil potřetí v sezoně, čímž vyrovnal dosavadní maximum italských sjezdařů v jednom ročníku Světového poháru; dělí se o něj s Christofem Innerhoferem a Kristianem Ghedinou. Celkem v kariéře vyhrál 11 sjezdařských závodů a jen jedno vítězství ztrácí na vyrovnání Ghedinova národního rekordu.

Devětadvacetiletý Paris dojel v čase 1:45,74. Feuze porazil o 25 setin, Mayer zaostal 37 setin. "Zkusil jsem všechno a hodně riskoval. Naštěstí to vyšlo," uvedl Paris, který ještě na posledním mezičase byl o tři desetiny pomalejší než Feuz, ale ve zbývajícím úseku dokázal ztrátu smazat.

V průběžném pořadí snížil italský vítěz ztrátu na šampiona loňského sjezdařského Světového poháru Feuze ze 100 na 80 bodů. O držiteli malého křišťálového glóbu tak rozhodne poslední sjezd sezony, který je na programu 13. března v andorrském Soldeu.

"Doufal jsem, že dneska bude hotovo, ale drama pokračuje," řekl Feuz. Dvaatřicetiletý Švýcar zatím vyhrál jediný závod v sezoně, ale šestkrát za sebou skončil ve sjezdu na stupních vítězů, což se naposledy povedlo v roce 2004 Stephanu Eberharterovi z Rakouska.

Závod SP ve sjezdovém lyžování v Kvitfjellu (Norsko):

Muži - sjezd:

1. Paris (It.) 1:45,74, 2. Feuz (Švýc.) -0,25, 3. Mayer (Rak.) -0,37, 4. M. Caviezel (Švýc.) -0,62, 5. Kriechmayr -0,64, 6. Striedinger (oba Rak.) -0,94, 7. Nyman (USA) -0,96, 8. Jansrud (Nor.) -1,04, 9. Goldberg (USA) -1,25, 10. Clarey (Fr.) -1,30.

Průběžné pořadí sjezdu (po 7 z 8 závodů): 1. Feuz 500, 2. Paris 420, 3. Kriechmayr 294, 4. Innerhofer (It.) 276, 5. Kilde (Nor.) 252, 6. Bennett (USA) 236.

Průběžné pořadí SP (po 31 z 38 závodů): 1. Hirscher (Rak.) 1408, 2. Pinturault (Fr.) 918, 3. Kristoffersen (Nor.) 808, 4. Paris 650, 5. Feuz 593, 6. Kriechmayr 584, ...147. Zabystřan (ČR) 4.