Gutová-Behramiová má glóbus za super-G. Závod poznamenaly drsné pády

Autor: ČTK, krm
1
Zimák k play off NHL. Lener i analytik tipují postup Bostonu. V čem se Nečas blíží Pastovi?
Mám rád, když Ostrava žije Baníkem, říká Buchta. Je rychlejší než Tanko?

Švýcarská lyžařka Lara Gutová-Behramiová získala potřetí v kariéře křišťálový glóbus za superobří slalom. Devětadvacetiletá sjezdařka si trofej zajistila druhým místem v dnešním závodu Světového poháru ve Val di Fassa. S Italkou Federicou Brignoneovou prohrála o 59 setin sekundy, v hodnocení disciplíny před ní vede před zbývajícím závodem o 202 bodů.

Dvojnásobná šampionka z letošního mistrovství světa v Cortině d'Ampezzo našla v super-G v SP přemožitelku poprvé po sérii čtyř vítězství, v součtu s MS po pěti. Druhým místem si ale upevnila vedení rovněž v celkovém hodnocení seriálu, který ovládla v roce 2016. Před Slovenkou Petrou Vlhovou, která tentokrát dojela mimo bodované příčky, má Gutová-Behramiová osm závodů před koncem sezony náskok 187 bodů.

Závod poznamenaly dva těžké pády, po nichž vždy následovala takřka půlhodinová přerušení a lyžařky musel z trati odvézt vrtulník. První karambol potkal Norku Kajsu Vickhoffovou Lieovou, u níž je podezření na zlomeninu lýtkové i holenní kosti. Do nemocnice po ošklivém pádu zamířila i Rakušanka Rosina Schneebergerová.

„Člověk musí udržet koncentraci. Když jsem včera vyhrála, neznamená to, že to půjde i dneska samo. Stačí tak málo a skončíte v síti. Na to se snadno zapomíná,“ řekla Gutová. „Je to těžké, už jsme všechny trochu unavené. Tři závody za sebou, to je náročné nejen pro tělo, ale i pro hlavu,“ konstatovala. „Viděla jsem to u sebe, včera šlo všechno snadno, ale dneska to byl od začátku do konce boj. Že jsem i přesto na pódiu, to je neuvěřitelné,“ dodala.

Obhájkyně velkého křišťálového glóbu z minulého ročníku Brignoneová vybojovala první vítězství v sezoně. Třetí skončila další Švýcarka Corinne Suterová.

SP v sjezdovém lyžování ve Val di Fassa (Itálie):

Ženy - superobří slalom: 1. Brignoneová (It.) 1:14,61, 2. Gutová-Behramiová -0,59, 3. C. Suterová (obě Švýc.) -0,72, 4. Curtoniová -0,78, 5. Marsagliová -0,83, 6. Bassinová (všechny It.) -0,86, 6. Mowinckelová (Nor.) -0,90, 8. Tipplerová (Rak.) -1,17, 9. Worleyová (Fr.) -1,49, 10. Johnsonová (USA) a Robinsonová (N. Zél.) obě -1,54.

Průběžné pořadí super-G (po 6 ze 7 závodů): 1. Gutová-Behramiová 525 b., 2. Brignoneová 323, 3. C. Suterová 310, 4. Tipplerová 272, 5. Ledecká (ČR) 236, 6. Bassinová 228.

Průběžné pořadí SP (po 25 z 33 závodů): 1. Gutová-Behramiová 1227, 2. Vlhová (SR) 1040, 3. Gisinová (Švýc.) 892, 4. Bassinová 790, 5. Brignoneová 759, 6. Goggiaová (It.) 740, ...11. Ledecká 453, 53. Dubovská (ČR) 85.