Martin Hašek
15. února 2023 • 04:40

Neumannová slaví 50: „vyšlehané" Rusky, návštěva u Havla i trpaslík

Vstoupit do diskuse
2
 • Video se připravuje ...

  Tohle datum v kalendáři se osvědčilo. Patnáctého února se narodily hned dvě české sportovní legendy. Jaromír Jágr je přesně o rok starší než legendární běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová, která dnes slaví padesátku. Má za sebou skvělou kariéru, v níž se stala dvakrát mistryní světa a v roce 2006 slavně vyhrála bruslařskou třicítku na olympiádě. Na co můžeme vzpomínat?

 • ŠOK V RAMSAU

  Fotografie vyčerpané Kateřiny Neumannové v cíli vévodila druhé prosincové pondělí roku 1992 titulní stránce Československého sportu. Devatenáctiletá běžkařka překvapila a v rakouském Ramsau vyhrála závod Světového poháru na pět kilometrů klasicky. Porazila tehdy i slavné Rusky Jelenu Välbeovou a Larisu Lazutinovou. „Jsem strašně šťastná a taky překvapená. Ale v té atmosféře, jakou mi tu mí kamarádi připravili, se ani jinak jet nedalo,“ radovala se dojatá teenagerka ze svého prvního velkého triumfu.

  Kateřina Neumannová se 18. března 1992 stala ve finském Vuokatti juniorskou mistryní světa v běhu na lyžích na 5 km klasickyFoto ČTK/Lehtikuva/Profimedia

 • NAROZENINY V LILLEHAMMERU

  Na krásné olympiádě v Lillehammeru v roce 1994 padly jednadvacetiny Neumannové na pětikilometrový závod klasicky a dostala se v něm do nejlepší desítky. Skončila osmá a o dva dny později si v druhé části kombinace, bruslařské desítce, dojela pro sedmé místo. „Káča odjela perfektní závod, vydala se ze všech sil. Je pořád daleko nejmladší ve světové špičce, ty ostatní, to jsou zralé ženy, objem několikaleté přípravy je na nich znát, Káča potřebuje takový fond získat,“ hodnotil její trenér Stanislav Frühauf.

  Kateřina Neumannová během olympiády v Lillehammeru v roce 1994Foto ČTK/profimedia.cz

 • BRONZ Z TRONDHEIMU

  Na první velkou medaili si Neumannová počkala do čtyřiadvaceti. Na světovém šampionátu v Trondheimu ji v roce 1997 před bruslařskou patnáctkou trápila nejistota, jestli zvládne delší distanci, a taky viróza. Trenér Frühauf zvažoval, že ji do závodu nepostaví. Po pěti kilometrech pak při pohledu na mezičas pravil: „Jestli se vejde do šesti, budu jí líbat nožky.“ Neumannová se ale pak rozdýchla a do cíle jela jak mašina. Byla třetí, hned za slavnými soupeřkami Jelenou Välbeovou a Stefanií Belmondovou.

  Kateřina Neumannová po návratu z MS v klasickém lyžování v roce 1997Foto ČTK/profimedia.cz

 • DVĚ MEDAILE Z NAGANA

  Když se úspěšná výprava v čele se zlatými hokejisty v únoru 1998 po triumfální jízdě Prahou zastavila ve vile prezidenta Václava Havla, byla mezi nimi i Kateřina Neumannová. Mohla se pochlubit dvěma medailemi. Stříbro získala na klasické pětce, bronz pak ve stíhačce v závodě na 10 kilometrů bruslením. „Věděl jsem, že je bojovnice. Znovu prokázala, jak dokáže být vůči sobě tvrdá, a v cílové rovnice to nezabalila,“ chválil Frühauf. Neumannová tehdy pomohla i štafetě, která rovněž bojovala o medaili a skončila šestá.

  Kateřina Neumannová během závodu v NaganuFoto ČTK / AP / Kasahara Katsumi / Profimedia

 • VYDŘENÉ STUPNĚ

  Medaili přivezla Neumannová i ze světového šampionátu 1999 v Ramsau, ačkoli si tam prožila hodně těžké chvíle. První závod na 15 kilometrů bruslením vzdala a zdálo se, že je úplně z formy. Na klasické pětce se ale zmátožila a vydřela další bronz. „Před dvěma týdny jsem chtěla bojovat o zlato, ale po všech problémech posledních dnů jsem s bronzem spokojená. Je to ohromná úleva, více jsem udělat nemohla,“ hodnotila. Později se ukázalo, jak moc byla tahle medaile cenná, Neumannová totiž prodělala únavový syndrom.

  Kateřina Neumannová na mistrovství světa v klasickém lyžování v rakouském RamsauFoto ČTK/APA/profimedia.cz

 • TRÁPENÍ V LAHTI

  Drsný zážitek zůstal Neumannové po světovém šampionátu 2001 v Lahti. Na klasické patnáctce sice vybojovala deváté místo, pak jí ale všechny síly vzala viróza. V klíčovém momentu sezony onemocněla a měla co dělat, aby vyšla schody. Další závody promarodila a domů se vrátila předčasně. Pro úspěch přitom obětovala hodně. Tvrdě trénovala a změnila přípravu. V létě trávila noci ve speciálním stanu, kde dýchala podobný vzduch, jako by byla ve vysokých horách. I na televizi se dívala ze stanu, okénkem ve stěně.

  Kateřina Neumannová na lyžích v roce 2001Foto LEGNER JAROSLAV / Sport

 • „VYŠLEHANÝ“ RUSKY

  Olympiádu v Salt Lake City v roce 2002 předznamenaly ostré výroky Stanislava Frühaufa: „O tom, že Rusky dopují, tady ví každý. Dlouhé roky cestuji po světě a moc dobře vím, jak Rusky jezdí. Skutečně poznám, že do Soldier Hollow přijely vyšlehaný.“ Události mu daly za pravdu. Neumannová dojela třetí na bruslařské patnáctce s hromadným startem, pak těsně čtvrtá v kombinaci. Navíc přišlo zklamání ve sprintu, kde na špatně namazaných lyžích neprodala roli favoritky. Po mamutí dopingové aféře a „sekeře“ pro Rusky Danilovovou a Lazutinovou jí však domů dorazila dvě stříbra za patnáctku a kombinaci. Desetinka, kterou ztratila v původním finiši o bronz na Kanaďanku Scottovou, se nakonec proměnila v neproměněnou šanci na zlato.

  Kateřina Neumannová a její trenér Stanislav Frühauf po OH 2002Foto LEGNER JAROSLAV / Sport

 • POROD A NÁVRAT

  Do další sezony Neumannová nenastoupila, protože měla úplně jiné starosti. V létě 2003 se jí narodila dcera Lucie, hned se ale vrhla do tréninku. Návrat si naplánovala v prosinci do svého osudového městečka Ramsau. Na start bruslařské desítky šla 171 dnů po porodu a závod senzačně vyhrála, Estonce Kristině Šmigunové nadělila skoro půl minuty. „Já to nechápu. S tím jsem opravdu nepočítala,“ radovala se.

  Kateřina Neumannová s dcerou Lucií po závodě v Ramsau v prosinci 2003Foto LEGNER JAROSLAV / Sport

 • KONEČNĚ ZLATO

  Po mateřské pauze se Neumannová rozjela do nejlepší fáze kariéry. Lyžováním se bavila a dovedla se připravit i na vrcholné závody. V roce 2005 na světovém šampionátu v Oberstdorfu konečně smazala svůj jediný dluh a získala zlato. V závodě na 10 kilometrů bruslením se přetahovala s Ruskou Julií Čepalovovou a nakonec ji o 1,2 sekundy udolala. Třetí tehdy skončila pozdější dominátorka Marit Björgenová. „Prožívám fantastické, nádherné pocity, které mi nikdo už nevezme,“ těšilo Neumannovou.

  Vyčerpaná Kateřina Neumannová v cíli po jednom ze závodů v roce 2005Foto Pavel Lebeda / Sport

 • TRPASLÍK V CÍLI

  O rok později na olympiádě v Turíně prožila životní úspěch. Vysněné olympijské zlato jí nejdřív uteklo o mučivých 1,9 sekundy ve skiatlonu. Klasickou desítku pokazily špatně namazané lyže. Měla ale takovou formu, že i přes brzdu pod nohama vybojovala páté místo. Sedřela se ale tak, že po závodě zkolabovala. Na třicítce bruslením měla poslední šanci, před startem ji ale skolila viróza. Do závodu nastoupila, v cílové rovince se vyvezla zezadu, zdrtila Polku Justynu Kowalczykovou a v cíli ji čekalo šťastné objetí s dcerou Lucií – konečně vybojovala olympijské zlato!

  Nezapomenutelná chvíle. Kateřina Neumannová slaví olympijské zlato s dcerou Lucií.Foto MICHAL RŮŽIČKA / MAFRA / Profimedia

 • ÚKLONA V SAPPORU

  Poslední sezona už byla za odměnu. Na světovém šampionátu 2007 v Sapporu mohla Neumannovou mrzet jen chabá kulisa. Ve stopě si to ale pořádně užila. Ve skiatlonu jí ještě zlato uniklo o půl sekundy v souboji s Ruskou Olgou Zavjalovovou. Na bruslařské desítce na ni ale nikdo neměl. Velká závodnice se loučila druhým titulem mistryně světa a také úklonou, kterou předvedla v cíli.

  Kateřina Neumannová po závodě na MS v Japonsku políbila lyžeFoto ČTK / AP / Lee Jin-man / profimedia.cz

Vstoupit do diskuse
2
Články odjinud


Články odjinud