Češi na Turné nepostoupili ani napotřetí, vítěz Stoch zaútočil na triumf

1
Je nedotknutelnost Třince pryč? Dynamo a Spartu táhnou schovaní lídři. Překvapí Litvínov?
Spor o Kováče: kouč budoucnosti a opravdová trefa, nebo jen bublina?

Polský skokan na lyžích Kamil Stoch vyhrál v Innsbrucku třetí díl Turné čtyř můstků. Před finále v Bischofshofenu se dostal do průběžného vedení a útočí na třetí celkový triumf v prestižní minisérii v kariéře. Druhý v Innsbrucku skončil Slovinec Anže Lanišek a třetí byl loňský vítěz Turné Polák Dawid Kubacki, který je celkově druhý.

Jediný český zástupce v závodu na Bergiselu Viktor Polášek ve vyřazovacím souboji prohrál s lídrem Světového poháru Halvorem Egnerem Granerudem a obsadil 45. místo. Norovi se závod nevydařil, skončil až patnáctý a přišel o vedení v Turné. V průběžném pořadí klesl na třetí místo. Nevedlo se ani dosud druhému muži průběžné klasifikace Němci Karlu Geigerovi. Vítěz úvodního závodu v Oberstdorfu skončil o místo za Granerudem a hned za ním je i celkově.

Třiatřicetiletý Stoch vede Turné před Kubackým o 15,2 bodu. Pokud náskok v Bischofshofenu neztratí, naváže na celkové vítězství z let 2017 a 2018.

Svěřenec českého kouče Michala Doležala Stoch vedl po prvním kole o sedm desetin bodu před Laniškem. Třetí byl Japonec Rjoju Kobajaši. Ve druhém kole přidal Stoch dva a půl metru, skočil 130 a vyhrál jasně o dvanáct bodů.

„Cítím se fantasticky, byl to dobrý den pro mě i celý tým. Tohle je jeden z mých oblíbených můstků a bylo pěkné předvést tu dva tak dobré skoky,“ radoval se Stoch. Jeho neúspěšní rivalové naopak po ztrátě pozic lamentovali. „V Innsbrucku nikdy nejsou férové podmínky. Ještě jsem tu neměl dobrý závod, každý rok je to stejné,“ zlobil se Granerud, který před finále ztrácí na lídra přes 20 bodů. „Tohle nebyl závod, jaký jsem čekal. Je prakticky po nadějích a je to frustrující,“ litoval Geiger, který je o další čtyři body zpět.

Někdejší juniorský mistr světa Polášek skákal v prvním kole v poslední dvojici, dopadl na 111,5 metru a prohrál s Granerudem o pět metrů. „Viktor se o krůček lepší každým skokem. Trápí nás ale nájezdová rychlost. Jak moc chce, tak malinko zatvrdne, tlačí lyžemi moc do hran a má strašně pomalou nájezdovou rychlost. Od toho se odvíjí i technika a plynulost na hraně,“ řekl trenér František Vaculík.

„Na nájezdu hrozně ztrácím. Jedu o kilometr a půl pomalejc, přijdu tím třeba o čtyři pět metrů,“ řekl třiadvacetiletý rodák z Nového Města na Moravě Polášek a dodal: „Uděláme, co bude v našich silách, aby to bylo v Bischofshofenu lepší.“

Čestmír Kožíšek neprošel v sobotu kvalifikací. Roman Koudelka kvůli poraněnému kolenu odjel již po kvalifikaci v Ga-Pa domů.

Po pondělním dnu volna bude v Bischofshofenu v úterý na programu kvalifikace a 69. Turné vyvrcholí středečním závodem.

Závod SP a Turné čtyř můstků ve skocích na lyžích v Innsbrucku (Rakousko):

1. Stoch (Pol.) 261,6 b. (127,5+130 m), 2. Lanišek (Slovin.) 249,6 (127,5+123,5), 3. Kubacki 248,3 (126+127), 4. Žyla (oba Pol.) 246,2 (126,5+124,5), 5. J. Sato (Jap.) 245,6 (126,5+130), 6. Eisenbichler (Něm.) 245,0 (120,5+128,5), 7. R. Kobajaši (Jap.) 244,3 (132+123), 8. Kraft 243,5 (121+127), 9. Hayböck (oba Rak.) 242,5 (127,5+123), 10. Deschwanden (Švýc.) 240,6 (124,5+126,5), ...45. Polášek (ČR) 94,0 (111,5).

Průběžné pořadí Turné (po 3 z 4 závodů): 1. Stoch 809,9 b., 2. Kubacki 794,7, 3. Granerud (Nor.) 789,3, 4. Geiger (Něm.) 785,2, 5. Eisenbichler 776,5, 6. Lanišek 770,4, ...45. Polášek 286,6, 53. Kožíšek 190,8, 59. Koudelka (oba ČR) 94,7.

Průběžné pořadí SP (po 10 z 28 závodů): 1. Granerud 746, 2. Eisenbichler 584, 3. Stoch 408, 4. Kubacki 381, 5. Žyla 358, 6. Lanišek 350, ...61. Polášek 4, 64. Kožíšek 2.