Záhrobská musela do šestnácti tátovi vykat!

Trenér Strach a jeho svěřenkyně Záhrobská
Do šestnácti let musela Šárka svému otci vykat
MS 2011, Záhrobská o otci, „Musím říct, že si velmi často zhluboka oddechnu, že jsem si zvolila cestu, jakou jsem si zvolila. Že už nemusím spolupracovat se svým otcem. Proč? To by bylo na dlouhé povídání. Prostě nám to spolu neklapalo. Já jsem takhle mnohem spokojenější a šťastnější. To je život. Samozřejmě že k rozchodu v roce 2009 nedošlo proto, že by nám to neklapalo jednu sezonu. Problémy byly dlouhodobě.“
MS 2011, Záhrobský po 12. místě dcery, „Za katastrofální výsledky za rok a půl nesou zodpovědnost trenéři, pan Strach spolu s panem Šťastným. Šárka dělá, co může, není špatná, ale trenéři jsou mizerní. Jednu věc bych jí poradil: Aby si objednala dvě hole. Jednu na pana Šťastného a hnala ho až do Bratislavy, a druhou na pana Stracha. Jediná šance je, aby se zbavila těchto lidí a vzala si trenéry odborníky, kteří něco umí.“
Po OH 2010, Záhrobská v reakci, „K tomu, abych patřila k nejlepším na světě, kolem sebe potřebuji tým lidí, specialistů, kteří mi pomáhají, navzájem se respektují, spolupracují a vytvářejí pro mne zázemí. Můj otec se do takového týmu odmítl začlenit. S pojetím jízdy, se kterým jsem v roce 2007 vyhrála mistrovství světa, se nedá ve Světovém poháru uspět. Mému otci nikdo nebere jeho zásluhy na mé lyžařské kariéře, a vždy to bude on, kdo mne na lyže poprvé postavil, mnoho mě naučil a po léta se mi věnoval. Ale chci zmínit, že na mé přípravě se už několik let podílí tým více lidí a není tedy pravda, že výsledky za poslední čtyři roky jsou prací jen mého otce, jak se on sám vyjadřuje.“
Po OH 2010, Záhrobský po bronzu dcery, „Bylo jasně zřetelné, že si holka hned v prvním kole uvědomila, že přeučování techniky k ničemu nevede. Ve Vancouveru jela obě jízdy přesně tak, jako když trénovala se mnou, což jí přineslo skvělý výsledek. Přeučovat ženskou, když má svou techniku a jezdí tak dvacet let, nemá smysl.“
Před OH 2010, Záhrobská o své povaze, „Něco z maminky mám, ale myslím, že jsem povahou hodně po tátovi. Ale jsem ženská a ten ženský element tohle klidní.“
31
Fotogalerie
Petr Žaloudek, Václav Suchan
Lyžování
Vstoupit do diskuse (17)

Byla jeho prostředkem na plnění snu, tak jak to často u ambiciózních rodičů bývá. Když Petr Záhrobský (59) před šestadvaceti lety vlastnoručně porodil Šárku, usmyslel si, že z ní vychová lyžařku světové extratřídy. Ač byl vysmívaným trenérem-samoukem, uspěl.

Blesk.cz

Jenže téměř vojenský režim, který zvolil, dospívající dceru začal ničit. Tátovis musela dlouho vykat, začalo jí vadit i to, že se údajně více věnoval jiným ženám než její mamince. I proto se ním před dvěma lety rozešla. Otec ji však pronásleduje dál..

Celý příběh začíná 11. února 1985 v Krkonoších na Benecku. Těhotná Jiřina Záhrobská vyráží na běžky a otec Petr mezitím dezinfikuje chalupu. Porod probíhá večer a za hodinu je Šárka na světě.

„Já nerodil bez zkušeností: na právech jsem měl kriminalistiku a během praxe jsem dvakrát asistoval u porodu,“ vysvětluje později. Proč se vyhýbá porodnici? Nebyl spokojen s péčí při narození syna Petra. Z obou dětí chce mít úspěšné sportovce, a tak volí, čemu se budou věnovat.

Rozhoduje se mezi běžeckým a alpským lyžováním – přednost nakonec pro menší konkurenci dostávají sjezdovky. Šárka se na ně poprvé staví , když je jí rok a devět měsíců. Máma ji pouští na svahu vedle chalupy, otec o kus níže chytá. První závod jede v pěti letech.

Cesta nahoru
Petr Záhrobský nikdy závodně nelyžoval. Trenérské metody načítá z knížek, sleduje jiné kouče nebo se inspiruje u Helmuta Girardelliho, který vycepoval svého syna tak, že Marc pětkrát celkově vyhrál Světový pohár. Počátky Šárky Záhrobské.Počátky Šárky Záhrobské. • Archív Šárky Záhrobské

První velký úspěch Šárky přichází v patnácti letech, kdy vítězí na neoficiálním žákovském MS. O dva roky později si připisuje první start ve Světovém poháru, který končí hned senzací – ve vyřazovacím slalomu v Sestriere dojíždí pátá. Od té chvíle začíná pravidelně ve slalomu bodovat.

Tati, vy jste tak přísný
Už tehdy Záhrobská připouští, že se s otcem často hádá. Přesto dodává: „Táta je super. Tvrdej a přísnej.“ Přitom někteří novináři vzpomínají na to, jak mu Šárka v šestnácti letech musela vykat.

Rodinná firma je ale úspěšná a mnoho lidí ze svazu jí nemůže přijít na jméno. Vztahy přiostřují i spory o fi nance a osobní sponzory. Všechny pochybovače však umlčuje MS 2005 v italské Santa Catarině, kde Šárka získává senzační bronz.

Osud jménem Strach
Před sezonou 2006/07 dochází k zásadnímu okamžiku. Realizační tým posiluje kondiční trenér Antonín Strach, který je v současnosti partnerem lyžařky.

Podle informací Blesku však románek s ženatým mužem začal už před jeho příchodem a Šárka si jeho angažování vydupala. Změna v osobním životě působí blahodárně. Záhrobská si postupně připisuje první »bednu« v SP, titul mistryně světa ve slalomu, první vítězství ve svěťáku a v únoru 2009 kompletuje sbírku ze světových šampionátů stříbrem ve Val d’Isere.

I proto následný srpnový rozhovor pro Českou televizi způsobuje obrovský šok. Šárka oznamuje, že ji už dále nebude trénovat otec, který se chce věnovat pouze jejímu bratrovi. Vše nasvědčuje pokojnému rozchodu.

Rodinná válka
Jenže zdání klame. První náznaky se objeví před loňskou olympiádou, která nakonec problémy potvrdí. Za ukončením spolupráce jsou velké osobní spory.

„Šárce mimo jiné vadilo, že její otec věnoval více pozornosti jiným ženám, a ne její mamce,“ řekl Blesku zdroj z lyžařského zákulisí.

Šárce se kromě bronzu z Vancouveru příliš nedaří, což Záhrobský břitce komentuje a z nezdarů viní Stracha a nového kouče Šťastného. Jenže otcova iniciativa nekončí u komentářů v médiích.

Jak Blesk informoval, policie vyšetřovala fyzické napadení Jiřiny Záhrobské, která se s manželem rozvádí, a k soudu se dostaly i neoprávněné výběry z účtů. Navíc lyžařka čelí anonymním výhrůžkám. Jak tenhle příběh skončí? Toť otázka...

Vstoupit do diskuze (17)

Doporučujeme

Články z jiných titulů