Úvodní sprinty v Ruce ovládli norští běžci, Nováková byla dvacátá

0
Kdo je favoritem finále hokejové extraligy a jaké faktory mohou rozhodnout?
Zdrcený Trpišovský, Hranáč je teď NEJ stoper ligy. Co Svědík a plzeňská stopa?

Norskými triumfy začal Světový pohár v běhu na lyžích. Sprinty klasickou technikou ve finské Ruce dnes vyhráli Eirik Brandsdal a Marit Björgenová. Z českých reprezentantů bodovali dvacátá Petra Nováková, která těsně zaostala za svým nejlepším výsledkem, a Martin Jakš díky 30. místu.

Oba čeští lyžaři se štěstím postoupili z kvalifikace, v níž obsadili poslední postupové 30. místo. Jakš porazil jednatřicátého Anttiho Häkämiese z Finska o tři desetiny sekundy. Ještě těsnějším rozdílem proklouzla mezi třicítku Nováková, která za sebou nechala rakouskou reprezentantku českého původu Kateřinu Smutnou o devět setin.

Ve svém čtvrtfinále doběhla Nováková čtvrtá a celkovou 20. příčkou se přiblížila svému dosavadnímu maximu v SP. Loni v prosinci skončila ve sprintu volnou technikou v Lenzerheide v rámci Tour de Ski devatenáctá. V Ruce dnes jednadvacetiletá lyžařka bodovala v individuálním závodě podruhé v kariéře. Jakš skončil ve své rozjížďce poslední šestý.

Sprintům dominovali Norové. Mezi muži zabrali první čtyři místa, v ženském závodu obsadily norské reprezentantky tři z prvních čtyř příček. Čtyřiatřicetiletá hvězda Björgenová vyhrála svůj 67. závod Světového poháru. Osmadvacetiletý Brandsdal zopakoval v Ruce loňské prvenství a zaznamenal šesté individuální vítězství.

V kvalifikaci neuspěli Aleš Razým, Eva Vrabcová-Nývltová, Karolína Grohová a Sandra Schützová. V neděli se v Ruce běží závody na 10 a 15 km klasicky.

Úvodní závody SP v běhu na lyžích v Ruce (Norsko) - sprint klasicky:

Muži: 1. Brandsdal 2:34,84, 2. Northug -0,47, 3. Fossli -1,18, 4. Krogh (všichni Nor.) -1,69, 5. Petuchov -4,54, 6. Usťugov (oba Rus.) -14,63, ...30. Jakš vyřazen ve čtvrtfinále, 63. Razým (oba ČR) nepostoupil z kvalifikaci.