12. ledna 2015 • 12:09

NEPORAZITELNÍ! Zabíjí norská dominance běžecké lyžování?

Autor:
Norské lyžařky suverénně vládnou světu
TOP VIDEA
Liberec - Slavia: Stoch krásně technicky obstřelil zeď, sešívaní vedou 1:0! Liberec - Slavia: Stoch krásně technicky obstřelil zeď, sešívaní vedou 1:0!
SE SIMONOU... a Patrikem Bartošákem v tetovacím salonu. Sledujte na O2 TV SPORT! SE SIMONOU... a Patrikem Bartošákem v tetovacím salonu. Sledujte na O2 TV SPORT!
VŠECHNA VIDEA ZDE

Zatímco úspěšná polská běžkařka Justyna Kowalczyková při krutém výstupu na Alpe Cermis na závěr Tour de Ski zkolabovala a musela být odvezena do nemocnice, převaha norských závodníků trvá dál. „Zabíjí to náš sport,“ říká Kowalczyková.Norský modrý kříž v červeném poli vládne všem. Pět Norek v čele konečného pořadí Tour de Ski okupuje i popředí Světového poháru. Oběma mužským žebříčkům kralují Sundby a Northug. A do toho Jizerská padesátka s šesti norskými závodníky na vrcholu

výsledkové listiny.
„Taková převaha Norů není dobrá pro sport,“ prohlásila už koncem minulého roku Polka Justyna Kowalczyková. „Jsou nejlepší ve všech oblastech, v medicíně, organizaci práce, tréninku. A mají také sponzory, kteří do nich investují velké peníze. Nikdo s nimi nemůže soupeřit, možná Švédové, kteří se soustředí na mistrovství světa ve Falunu.“

V ženském Světovém poháru v letošní sezoně ještě ani jeden závod nevyhrála jiná než norská závodnice. A u mužů je to podobné. Kromě Northuga se Sundbym se prosazují i další jména – Bransdal, Golberg či Glöersen.

Petrásek: Chybí konkurence


„Zda to škodí? Samozřejmě, že bych byl rád, kdyby tam bylo vidět víc konkurence. Ale já si v žádném případě nemyslím, že to zabíjí lyžování,“ říká bývalý reprezentant a expert České televize Martin Petrásek. „Já Norům fandím, umí lyžovat, je to pro ně sport číslo jedna. Naopak to motivuje a nemusí to být jenom otázka peněz. Norsko je samozřejmě velmoc, jeho úspěchy nejsou náhodné.“

Petrásek vidí za norským vzepětím dlouhodobý systém, který je založen na síle tamních klubů, v nichž se rodí základna pro reprezentaci.

„Nevím, proč najednou všichni dostávají od Norů tak strašný nářez. Ale je to důsledek systému, peněz a ochoty spolupracovat s kluby. Ty jsou tam na vysoké úrovni. Školení trenérů má navíc propracovaný systém metodiky,“ upozorňuje Petrásek.

Norům také pomáhá projekt maratonských běhů Swix Ski Classics, za kterým stojí peníze ze soukromého sektoru. Díky nimž mají profesionální uplatnění i závodníci, kteří jsou dočasně mimo národní tým.

„Možná je to taková třešnička na dortu,“ říklá Petrásek. „Je to vidět na klucích, kteří z týmu vypadnou, jako Dyrhaug nebo Eliassen. Týmy Swix Ski Classics finančně i zabezpečením suplují reprezentaci a pomáhají i s tvorbou talentů.“

 

FORTUNA liga – první fotbalová liga 2018/2019

Program a rozpis zápasů Tabulka Aktuální kolo Tabulka střelců VIDEO: momenty a sestřihy Nový hrací model Fantasy liga

Nejvyšší česká fotbalová soutěž nově s názvem FORTUNA:LIGA v sezoně 2018/2019 prožívá revoluci. Po základní části s 30 zápasy se týmy rozdělí do tří skupin, do kterých si přenesou bodové zisky: skupina o titul (1.-6.), skupina o baráž o EL (7.-10.) a skupina o udržení (11.-16.).

SESTŘIHY všech zápasů 11. kola Fortuna ligy »

12. kolo Fortuna ligy:

Bohemians 1905 - Plzeň (pá 19.10., 18:00), Olomouc - Zlín (so 20.10., 15:00), Slovácko - Teplice (so 20.10., 17:00), Baník - Karviná (so 20.10., 17:00), Příbram - Jablonec (so 20.10., 17:00), Dukla - Opava (ne 21.10., 15:00), Liberec - Slavia (ne 21.10., 17:00), Sparta - Boleslav (po 22.10., 18:00)

Články odjinud


Články odjinudKlasická verze
Mobilní verze