Lyžařka Šárka Strachová oznámila konec kariéry VIDEO | iSport.cz
28. března 2017 • 14:44

Lyžařka Strachová oznámila konec kariéry. Nastal správný okamžik, řekla

Autor: iSport.cz, ČTK
TOP VIDEA
Souček si plní sen, Anglie byla na prvním místě, říká Paska. Jaké má plány s Hložkem? Souček si plní sen, Anglie byla na prvním místě, říká Paska. Jaké má plány s Hložkem?
Sparta - Liberec: Kopnutí? Ne! Krenželok poslal puk bruslí do brány regulérně, 0:1 Sparta - Liberec: Kopnutí? Ne! Krenželok poslal puk bruslí do brány regulérně, 0:1
VŠECHNA VIDEA ZDE

Slalomářka Šárka Strachová se rozhodla ukončit kariéru. Čtyřnásobná medailistka z mistrovství světa se loučí ve 32 letech po 15 sezonách ve Světovém poháru. "K rozhodnutí mě vedl můj extrémní vnitřní pocit, že nastal správný okamžik se rozloučit. Není to otázka motivace," řekla Strachová na  tiskové konferenci v Praze.Strachová zvažovala ještě prodloužení kariéry o rok kvůli účasti na olympiádě v Pchjongčchangu. I v uplynulé sezoně patřila ve slalomu mezi špičku a měla by šanci na další stupně vítězů.

"Olympiáda byla velké lákadlo, ale ve Světovém poháru už jsem si splnila v podstatě všechny svoje cíle a přání a bylo těžké mít lyžování jako prioritu. Čím dál víc jsem se k tomu musela nutit silou vůle. Pokud jsou životní priority jinde a nedala bych tomu sto procent a neodváděla bych práci naplno, tak jsem pocítila, že je okamžik se rozloučit," uvedla Strachová.

Definitivně se rozhodla, že po sezoně lyže odloží, po druhém místu ve slalomu v americkém Squaw Valley, který se jel 11. března. "Bylo to jedno z nejdůležitějších rozhodnutí v kariéře. Nebylo to jednoduché a překvapila jsem samu sebe, jaké emoce to ve mně vzbudilo," řekla Strachová. Poslední závod kariéry absolvoval 18. března v Aspenu, kde byla osmá.

Celé vyjádření Šárky Strachové: Proč jsem se rozhodla ukončit kariéru

První tři světové medaile získala pod dívčím jménem Záhrobská a pod vedením otce Petra, který ji a jejího staršího bratra vedl od prvních krůčků. Před olympiádou ve Vancouveru se s ním ale rozešla ve zlém a dodnes spolu nemluví.

Po olympijském bronzu v roce 2010 se dlouho výsledkově trápila a spolupráce s Pavlem Šťastným nevyšla. V roce 2012 angažovala rakouského kouče Klause Mayrhofera, ale jejich spolupráci oddálila v témže roce operace nezhoubného nádoru na podvěsku mozkovém, kvůli kterému měla metabolický rozvrat.

Lyžařská legenda ukončila kariéru. Šárka Strachová došla až na vrchol

Po nemoci se úspěšně vrátila do špičky a získala bronz na předloňském MS v Beaver Creeku. O své životní cestě už natočila dokument nazvaný Dvě minuty života. Zhruba tak dlouho trvá dvoukolový slalom žen, kterých v seriálu SP jela 236.

České lyžování po této zimě přišlo o dvě dlouholeté opory. Už během sezony oznámil konec reprezentační kariéry běžec na lyžích Lukáš Bauer.

Šárka Strachová o konci úspěšné kariéry: Tělu i duši se ulevilo

Šárka Strachová
Datum a místo narození: 11. února 1985, Benecko
Výška a váha: 174 cm, 66 kg
Největší úspěchy (vše slalom):
- OH: 2010 (Vancouver) - bronz
- MS: 2007 (Aare) - zlato, 2009 (Val d'Isere) - stříbro, 2005 (Santa Catarina) a 2015 (Beaver Creek) - bronz; juniorská mistryně světa 2005 (Bardonecchia)
- SP: vítězka dvou závodů (Aspen 2008 a 2009), 7x 2. místo, 8x 3. místo; jednou druhá a jednou třetí v konečném hodnocení disciplíny
Ocenění: 3x vítězka domácí ankety Král bílé stopy (2009-10, 2015)
Rodina: vdaná, manžel Antonín
Díky kompletní sadě medailí z mistrovství světa či bronzu z olympijských her (většinu získala ještě pod dívčím jménem Záhrobská) historicky nejúspěšnější česká sjezdařka; poprvé stála na lyžích ve dvou letech; v únoru 2000 vyhrála Trofeo Topolino, neoficiální žákovské MS; ve Světovém poháru se uvedla nečekaným pátým místem v k.o. slalomu v Sestriere v prosinci 2002; díky bronzu z MS 2005 se stala první českou medailistkou v historii světových šampionátů; dlouho ji společně se starším bratrem trénoval jejich otec Petr, avšak před OH 2010 ve Vancouveru se s ním ve zlém rozešla; po olympijském bronzu se dlouho výsledkově trápila, následná spolupráce s Pavlem Šťastným nebyla úspěšná; v roce 2012 se jejím trenérem stal Rakušan Klaus Mayrhofer, v témže roce jí byl odoperován nezhoubný nádor na mozku, který v jejím těle způsobil metabolický rozvrat; na OH 2014 v Soči neúspěšně kandidovala do komise sportovců MOV, po skončení olympiády, kde skončila ve slalomu desátá, poprvé zvažovala konec kariéry; v roce 2015 se díky bronzu z MS dočkala po pěti letech medaile z velké akce; v uplynulé sezoně se v SP dvakrát prosadila na stupně vítězů a v konečném hodnocení slalomu obsadila šestou příčku, na MS ve Svatém Mořici skončila pátá; jako své záliby uvádí četbu, jízdu na koni a nohejbal; má vlastní fyzioterapeutické studio VO2max; v květnu 2015 měl premiéru dokument o Strachové nazvaný Dvě minuty mého života; loni v září obdržela stříbrnou pamětní medaili Senátu.

 
Články odjinud


Články odjinud