Martin Hašek
11. dubna 2018 • 13:30

Jaro podle Ledecké? Baví se ve Švýcarsku: slalom a polibky inklusive!

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
SESTŘIH: Pardubice - Sparta 1:2. Krejčí rozhodl drama. Odvolaný vyrovnávací gól v závěru
Liga mistrů nadosah! Historická sezona, jak funguje koeficient?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Možná vám přijde, že už se pomalu blíží léto, olympijská hrdinka Ester Ledecká si ale ještě s gustem užívá posledních dechů zimy. Po finále Světového poháru se vrhla na menší závody ve Francii a ve Švýcarsku a hodně se věnuje slalomu, na který v sezoně neměla čas. Myslí taky na fanoušky a zajela si do prestižního pořadu švýcarské televize.Trojnásobná olympijská medailistka Wendy Holdenerová přijela v neděli do svého rodného Unteribergu v červeném kabrioletu a obklopilo ji tři a půl tisíce fanoušků. Když ale předtím během národního šampionátu v Haslibergu seděla pod svahem spolu s Ester Ledeckou , byla to sněhová obojživelnice, která slízla všechnu slávu.

„Seděla na lavičce s Wendy, což je tady ve Švajcu největší celebrita. A dítě si přišlo pro podpis k Ester. Říkal jsem si: Chudák Wendy…“ usmívá se Ledecké lyžařský kouč Tomáš Bank.

Finále Světového poháru v alpském lyžování je sice už skoro měsíc minulostí, Ledecká ale lyží stále nemá dost. Od začátku dubna stihla čtyři závody ve Francii a pak se přesunula do Švýcarska, kde je právě uprostřed závodní minitour. A všude budí pozornost.

Jaro Ester Ledecké

10. dubna Samnaun závod FIS slalom 19. místo
8. dubna Meiringen mistrovství Švýcarska slalom 7. místo
7. dubna Meiringen mistrovství Švýcarska obří slalom 13.
6. dubna Les Menuires závod FIS obří slalom 1. místo
4. dubna Les Menuires závod FIS obří slalom 3. místo
2. dubna Prapoutel 7 Laux závod FIS slalom 7. místo
2. dubna Prapoutel 7 Laux závod FIS slalom nedokončila 1. kolo 

DALŠÍ PROGRAM

středa Samnaun závod FIS slalom
čtvrtek Corvatsch závod FIS obří slalom
pátek Corvatsch závod FIS obří slalom

„Polibky inklusive,“ komentoval reportér švýcarské televize SRF její laškování s malým klukem, s kterým si posílala vzdušné polibky, když si o víkendu přišel pod sjezdovkou pro podpis.

„Pořád mě to překvapuje. Jsou tu mnohem úspěšnější a známější závodnice než já a lidi chodí za mnou a chtějí podepsat fotku. Je to milé,“ řekla Ledecká v reportáži pro SRF.

V Česku je Ledecká po olympiádě národní hrdinkou, její korejská show má ale velký ohlas i v alpských zemích. Kam Ledecká přijde, tam se o ni lidé zajímají. „Stává se mi to docela často,“ připouští Ledecká. „Lidé přijdou a říkají: Ahoj Ester, ukazují mi zdvižené palce, gratulují mi.“

Ledecká v neděli večer zvládla také živé vystoupení v curyšském studii SRF, kde byla hostem populárního pořadu Sport Panorama.

„Je to jeden z nejprestižnějších pořadů ve Švýcarsku, byla tam asi půl hodiny,“ líčí Bank. „Zvládá to v pohodě. Přijeli za ní i na závody. Řekl jsem jim, ať natáčí, ale nechodí moc blízko, že jim dá rozhovor po závodě.“

To všechno je ale navíc k tomu hlavnímu. Ledecká si především užívá jarního lyžování. A soustředí se na točivé disciplíny, na něž nemá v sezoně moc času. Minulý týden zahájila ve Francii, kde zvládla čtyři FIS závody, o víkendu už brousila svah na švýcarském národním šampionátu a včera už závodila ve slalomu FIS v Samnaunu. Další ji čeká dnes a do konce týdne zvládne ještě dva obří slalomy v Corvatschi.

Stačí málo, aby Ester byla dobrá i ve slalomu

Na švýcarském šampionátu na pomezí městeček Hasliberg a Meiringen Ledecké jí v prvním kole obřího slalomu vypadla z ruky hůlka, v tom druhém ale jela téměř na úrovni vítězné Holdenerové. A také ve slalomu se jí druhé kolo povedlo líp.

„Ve slalomu jezdí dobře, jsem spokojený. Jen první kola jsou zbytečně opatrná,“ hodnotí Bank. „Nevím, čím to je, možná strachem, že by si ve druhém kole nezazávodila. Strašně miluje závodění a má strach, že by vypadla a musela jet domů.“

Ledecká je zatím považovaná za lyžařskou specialistku na rychlostní disciplíny. Sama to ale tak nevnímá, sjezdu a super-G se víc věnuje proto, že disciplíny lépe zapadají do kombinace se snowboardingem. Ve slalomu jí brání jenom nedostatek času a toho teď zjara využívá.

„Má rezervy ve vyježděnosti. Ve druhém kole jela půl slalomu identicky jako Wendy, což je baba, která by měla hodně vítězství, kdyby nebyla Shiffrinová,“ líčí Bank. „Ester dokáže jet část slalomu jako nejlepší. Pak přijde jedna netypická brána, kde ztratí půl vteřiny. Technicky je na tom dobře. Ale v těžších bránách si nevěří, je pasivní, dostane se trošku dozadu a není to tak rychlé. Když si věří, jede srovnatelně s holkami. Sebedůvěra přijde s množstvím tréninků a závodů. Což nemáme a nebudeme mít.“

Kde je Ledecké strop v točivých disciplínách zatím zůstává velkou záhadou. A bude to tak dál, pokud závodnice neumírní svou náklonost ke snowboardu.

„Ve slalomu nejde vůbec o nic. Dokud Ester neřekne, že nejezdí na snowboardu, tak to význam nemá,“ vysvětluje Bank jarní slalomové dobrodružství. „Je to naplnění její touhy závodit. Samozřejmě… Podle mě by stačilo málo, aby v tom byla dobrá. Ale bez tréninku to nejde. Po sezoně je jediný čas, kdy můžeme takhle blbnout.“

Já a slalom? Myslím, že za týden můžeme začít trénovat, vtipkuje Ledecká
Video se připravuje ...

Ester Ledecká při přivítání od fanoušků na Staroměstském náměstí
Ester Ledecká při přivítání od fanoušků na Staroměstském náměstí

Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud