Sprinty opanovali Northug a Follisová | iSport.cz
1. ledna 2009 • 17:00

Sprinty opanovali Northug a Follisová

Autor: ČTK
Petter Northug
TOP VIDEA
iSport podcast: Proti Severním Irům bylo změn příliš. Před Kosovem neměl kouč experimentovat iSport podcast: Proti Severním Irům bylo změn příliš. Před Kosovem neměl kouč experimentovat
Sparta - Litvínov: Na začátku třetí třetiny vrací hostům vedení Hübl, 3:4 Sparta - Litvínov: Na začátku třetí třetiny vrací hostům vedení Hübl, 3:4
VŠECHNA VIDEA ZDE

Norský lyžař Petter Northug a Italka Arianna Follisová vyhráli v Novém Městě na Moravě sprint volnou technikou. V čele průběžného pořadí se s přehledem udržel Švýcar Dario Cologna, mezi ženami se ujala vedení Finka Aino Kaisa SaarinenováFollisová zopakovala vítězství ze závodu v Praze, když ve finále na 1,2 kilometru dlouhé trati porazila v závěrečném spurtu Slovinku Petru Majdičovou. Dosud vedoucí žena Tour Virpi Kuitunenová z Finska skončila druhá ve finále B a celkově osmá. Northug vyhrál před krajanem a vítězem pražského sprintu Torem Arnem Hetlandem. Třetí byl Ital Cristian Zorzi.

Úspěšný den norských lyžařů korunoval čtvrtým místem John Kristian Dahl. "To je skvělý výsledek. Nakonec jsem vyhrál já, což je super. Moc mi ta trať seděla a líbilo se mi to tady," uved Northug. V podobném duchu hovořila i Follisová. "Byl to pro mě neuvěřitelný den, protože se jelo na těžké trati a já dokázala i podruhé sprint na Tour vyhrát," radovala se v cíli v rozhovoru pro Českou televizi.

Mezi 30 účastníků vyřazovacích bojů se dostali z druhého místa v kvalifikaci Aleš Razým a také šestadvacátá Kamila Rajdlová. Ve čtvrtfinále Razým nešťastně vypadl po nezaviněné kolizi s Italem Pietrem Pillerem Cotrerem, který se prodral při sjezdu dopředu a připletl se českému lyžaři do cesty. Do semifinále se nedostala ani Rajdlová.

Arianna FollisováArianna FollisováFoto ČTK

"Nevím, proč tam Cottrer padal," prohlásil Razým, který spadl i v závodu v Praze. Tam si za to ale mohl sám. "Už jsem myslel, že se mu vyhnu. Jenže se nějak skupil, kopl mě do nohy a já upadl. Moc to před zatáčkou rozbruslil," řekl Razým.

V rozjížďce se soustředil zejména na oba norské závodníky Hetlanda a Northuga, kteří mají dobře zvládnutou taktiku ve sprintu. O nebezpečné zatáčce Razým dobře věděl, proto nechápal Cottrerovo riskování. "Měl jet normálně. V cíli jsem mu nadával. Nevím ale, co mi odpověděl, neboť mluvil italsky. Přišel jsem o příležitost," litoval jedenáctý muž prosincového sprintu v Davosu.

Obhájce prvenství v Tour Lukáš Bauer skončil devětačtyřicátý a podle očekávání neudržel průběžnou devátou pozici. Hned za ním se umístil Milan Šperl a Jiří Magál obsadil předposlední 58. příčku. "Dostal jsem zhruba to samý co v Praze," řekl novinářům Bauer. Vyřazení v kvalifikaci má prý tu výhodu, že aspoň ušetří síly. "Ale nohy bolí asi jako každého," uvedl.

Příliš se netěšil na pouť do italského Val di Fiemme. "Je po Silvestru, silnice budou plné a do Fiemme to není blízko," uvedl k cestě dlouhé zhruba 700 kilometrů.

Rajdlová ve čtvrtfinále vypadla z pátého místa v rozjížďce, v které upadla spolufavorizovaná Polka Justyna Kowalczyková. Česká lyžařka za úspěch považovala už postup mezi třicítku nejrychlejších. "Trochu jsem ale doufala, že by se to třeba mohlo povést," uvedla.

Tour de Ski pokračuje v sobotu ve Val di Fiemme závody klasickou technikou s hromadným startem na 10 respektive 20 km.

Závody Tour de Ski ve sprintu volnou technikou v Novém Městě na Moravě:

Muži (1,2 km): 1. Northug 2:08,2, 2. Hetland (oba Nor.) -0,2, 3. Zorzi (It.) -0,5, 4. Dahl (Nor.) -1,0, 5. Cologna (Švýc.) -1,7, 6. Čebotko (Kaz.) -2,5, ...21. Razým, 49. Bauer, 50. Šperl, 58. Magál (všichni ČR).
Průběžné pořadí Tour de Ski (po 5 ze 7 závodů): 1. Cologna 1:26:02,4, 2. Ročev (Rus.) -23,5, 3. Rönning (Nor.) -32,5, 4. Northug -48,5, 5. Teichmann (Něm.) -55,9, 6. Dahl -1:16,0, ...15. Bauer -1:51,7, 39. Šperl -4:14,4, 43. Razým -4:27,0, 45. Magál -5:21,7.

Ženy (1,2 km): 1. Follisová (It.) 2:22,6, 2. Majdičová (Slovin.) -0,5, 3. Saarinenová (Fin.) -0,8, 4. Genuinová (It.) -1,1, 5. Procházková (SR) -5,3, 6. Longaová (It.) -8,0, ...24. Rajdlová (ČR).
Průběžné pořadí Tour de Ski (po 5 ze 7 závodů): 1. Saarinenová 59:30,4, 2. Kuitunenová (Fin.) -13,8, 3. Björgenová (Nor.) -37,0, 4. Majdičová -44,1, 5. Follisová -52,8, 6. Kowalczyková -1:33,8, ...30. Rajdlová -5:30,0.

 
Články odjinud


Články odjinud