Sáblíková byla třetí v závodě na 1500 m ve finále SP v Erfurtu

0
Koubkův majstrštyk: Osm nul a LM pro Česko. Další krok: smlouva a boj o titul?
PRVNÍ DOJEM: Jágr v kondici, Kladno jede. Smoleňák vzýval pána z Vysočiny

Rychlobruslařka Martina Sáblíková byla třetí v závodě na 1500 metrů ve finále Světového poháru v Erfurtu. Z vítězství se radovala Brittany Boweová z USA, za kterou česká reprezentantka zaostala o 86 setin sekundy. Sáblíkovou porazila ještě další Američanka Heather Richardsonová, která předtím ovládla závod na 500 metrů, v němž skončila Karolína Erbanová sedmá.

Sedmadvacetiletá Sáblíková se představila v šesté z osmi rozjížděk společně s Marijí Jolingovou z Nizozemska. Na začátku tradičně za soupeřkou zaostávala, v předposledním kole se ale dostala do vedení a nakonec zajela čas 1:56,74.

Svěřenkyni trenéra Petra Nováka následně dokázalo porazit jen americké duo Boweová, Richardsonová, které sice asijský úvod SP vynechaly, ale následně vždy bojovaly o stupně vítězů. Vítězství v konečném hodnocení disciplíny v seriálu ale nakonec uhájila Nizozemka Marrit Leenstraová, která byla dnes čtvrtá. Sáblíková se díky dnešnímu úspěchu posunula na konečné páté místo.

V Erfurtu se představila i Erbanová , která byla sedmá na pětistovce a před nedělním závěrečným startem na této trati v sezoně tak v průběžném pořadí klesla na sedmou pozici.

Erbanová startovala v rozjížďce s Thijsje Oenemaovou z Nizozemska, které podlehla a jež ji také přeskočila v pořadí SP. Dvaadvacetiletá Češka zajela čas 38,67 sekundy a za vítěznou Richardsonovou zaostala o 87 setin.

V čele průběžného pořadí SP je I Sang-hwa z Koreje, která však v Německu nestartuje a o celkové prvenství tak může přijít. Dnes čtvrtá Nao Kodairaová z Japonska její náskok snížila na 60 bodů. Ve finále SP se přitom za výsledky udělují jedenapůlnásobky tradičních bodů, vítězka například získá 150 bodů místo obvyklé stovky.

Finále SP v rychlobruslení v Erfurtu:
Muži:
500 m: 1. Kuližnikov (Rus.) 34,71, 2. M. Mulder 34,94, 3. Jorritsma (oba Niz.) 35,25.

Průběžné pořadí SP (po 11 z 12 závodů): 1. Kuližnikov 930, 2. Dubreuil (Kan.) 651, 3. Mo Te-pom (Korea) 495.

Ženy:
500 m: 1. Richardsonová 37,80, 2. Boweová (obě USA) 37,93, 3. Ajdovová (Kaz.) 38,15, ...7. Erbanová (ČR) 38,67.

Průběžné pořadí SP (po 11 z 12 závodů): 1. I Sang-hwa (Korea) 880, 2. Kodairaová (Jap.) 820, 3. Richardsonová 560, ...7. Erbanová 447.

1500 m: 1. Boweová 1:55,88, 2. Richardsonová 1:55,99, 3. Sáblíková (ČR) 1:56,74.

Konečné pořadí SP (po 6 závodech): 1. Leenstraová (Niz.) 410, 2. Richardsonová 400, 3. Boweová 370, ...5. Sáblíková 313, 25. Erbanová 40.