18. listopadu 2016 • 08:47

Sáblíkové Nagano! Rychlobruslařka vyhrála i druhý závod SP

Autor: ,
TOP VIDEA
Olympijská past na Samkovou a spol.: osmimetrový pád na startu! Olympijská past na Samkovou a spol.: osmimetrový pád na startu!
Hašek: Ikaunieks? V tuhle chvíli nevěřím, že do Bohemky přijde Hašek: Ikaunieks? V tuhle chvíli nevěřím, že do Bohemky přijde
VŠECHNA VIDEA ZDE

Česká rychlobruslařka Martina Sáblíková vyhrála i druhý závod Světového poháru na 3000 metrů. V Naganu porazila časem 4:03,57 druhou Antoinette de Jongovou z Nizozemska o necelou sekundu a navázala na týden starý triumf z čínského Charbinu. Trojnásobná olympijská vítězka tak úspěšně vykročila za jedenáctým prvenstvím v celkovém hodnocení seriálu v řadě.Rychlobruslařka Martina Sáblíková vyhrála i druhý závod Světového poháru na 3000 metrů. V Naganu porazila časem 4:03,57 druhou Antoinette de Jongovou z Nizozemska o necelou sekundu a navázala na týden starý triumf z čínského Charbinu. Trojnásobná olympijská vítězka tak úspěšně vykročila za jedenáctým prvenstvím v celkovém hodnocení seriálu v řadě.

"Je super, že se největší soupeřky v pořadí za mnou oproti Číně trochu protočily a mám hned takový náskok," řekla na svém webu Sáblíková, jež v pohárovém pořadí disciplíny vede už o 60 bodů před De Jongovou.

Sáblíková se v dějišti olympijských her v roce 1998 opět představila v poslední rozjížďce, její soupeřkou však tentokrát nebyla Ireen Wüstová, ale další Nizozemka Marije Jolingová, druhá žena z Charbinu.

Svěřenkyně trenéra Petra Nováka začala rychleji než před týdnem, již na mezičase 600 metrů byla třetí, do čela se však i tentokrát dostala až v samotném závěru. Ještě 800 metrů před cílem ztrácela na De Jongovou dvanáct setin, na metě 2600 metrů už ale vedla a nakonec nizozemskou soupeřku porazila o 97 setin.

Každé vítězství je nesmírně těžké

"Byl to hrozně těžký závod. I když je tady daleko rychlejší led než v Číně, bylo vidět, že to holky, co startovaly přede mnou, nerozjížděly od začátku úplně naplno. Já taky nejela úplně nadoraz, abych pak měla sílu poslední dvě kola," uvedla Sáblíková.

Oproti Charbinu na rychlejší dráze vylepšila svůj čas o více než 4,5 sekundy. V Naganu to stejně jako v Číně znamenalo nový rekord dráhy a Sáblíková si připsala 44. individuální triumf v SP. "Já ta čísla až tak nesleduju, spíš třeba na konci sezony. Ale novináři mi to většinou připomenou. Mám obrovskou radost z každého vítězství, protože je nesmírně těžké ho vybojovat. Dnes byly znovu mezi nejlepšími dost malé rozdíly," dodala rodačka z Nového Města na Moravě.

Devětadvacetiletá česká reprezentantka se v Naganu ještě představí v závodech na 1000 a 1500 metrů a také v týmovém závodě. Společně s trenérem Novákem zvažují i start v hromadném závodě.

Svého nejlepšího výsledku v SP dosáhla na trojce Nikola Zdráhalová, která obsadila časem 4:14,32 desáté místo v divizi B a získala pět bodů. Dvacetiletá rychlobruslařka se na bodované pozice na této trati probojovala podruhé v kariéře, loni v Heerenveenu byla v béčku dvanáctá. Oproti Charbinu zajela Zdráhalová o téměř deset sekund rychlejší čas.

Při svém druhém oficiálním startu za Českou republiku byl poprvé klasifikován Sebastian Druszkiewicz, jenž v divizi B závodu na 5000 metrů skončil šestnáctý. Před týdnem v Číně skončila jeho premiéra diskvalifikací.

SP v rychlobruslení v Naganu (Japonsko):

Ženy:

3000 m: 1. Sáblíková (ČR) 4:03,56, 2. De Jongová (Niz.) 4:04,53, 3. Jurakovová (Rus.) 4:05,24, ...divize B: 10. Zdráhalová (ČR) 4:14,32.

Pořadí SP (po 2 závodech): 1. Sáblíková 200 b., 2. De Jongová 140, 3. Jolingová (Niz.) 115, ...28. Zdráhalová 5.

Sáblíková na obálce knížky fotek: Nutil mě jezdit v podpatcích na kole

Pýcha křtil první knihu. My sportovci s ním rádi fotíme, hlásí Štěpánek

Vše o zimních olympijských hrách 2018 najdete zde >>

 Klasická verze
Mobilní verze