Český ski test 2013. Nejlepší rádce, jak si vybrat lyže | iSport.cz
František Prachař
22. listopadu 2013 • 04:00

Český ski test 2013. Nejlepší rádce, jak si vybrat lyže

TOP VIDEA
Slovácko - Plzeň: Povedený brejk zakončil Hellebrand, 2:1! Slovácko - Plzeň: Povedený brejk zakončil Hellebrand, 2:1!
Vrba po prohře v Plzni: Ztráta Kalvacha? Aspoň prostřídáme sestavu Vrba po prohře v Plzni: Ztráta Kalvacha? Aspoň prostřídáme sestavu
VŠECHNA VIDEA ZDE

Při výběru lyží se používá řada doporučení a tabulek. Rozhodně mají svůj význam. Praxe je ale vždy lepší než teorie. Proto už pět let funguje projekt Český Skitest, kdy elitní sportovci, instruktoři i rekreační sportovci zkouší na rakouském ledovci Pitztal desítky modelů.Vzniká tím nezávislý pohled na nové výrobky většiny renomovaných značek, což potvrdily předchozí ročníky. Deník Sport a server iSport.cz přináší přehled, s nímž bude váš výběr lyží jednoduchý jako nikdy předtím.

Český Skitest, který organizuje spolumajitel švýcarské lyžařské školy a manažer Petr Vališ, hodnotí nové modely lyží a snowboardů.

I letos v dubnu se akce konala na nejvýše položeném rakouském ledovci Pitztal – šlo o období, kdy byly skvělé podmínky pro jízdu na upravených sjezdovkách i pro freeride ve volném terénu.

Skitest je unikátní především v tom, že nezávisle posuzuje nové modely od většiny renomovaných značek. Neposuzuje přitom, který výrobek je lepší či horší.

Místo toho určuje, pro koho se daný model hodí – a to podle schopností, váhy, pohlaví a dalších ukazatelů. Odpadá tak nutnost orientovat se v široké nabídce a studovat nové technologie, což je náročné i pro odborníka.

„Chtěl jsem dát lidem zaprvé možnost materiál si před koupí vyzkoušet, zadruhé udělat co nejvěrohodnější a nezávislý test, který není pořádán výrobcem lyží nebo někým jiným, koho výrobce platí.

Důležité je pro mě i předat na akci lidem znalosti a technické dovednosti, aby lyžovali bezpečně a pod kontrolou.,“ popisuje Vališ, manažer reprezentantky Kateřiny Pauláthové – ta se testu pravidelně účastní, letos se k ní přidala mimo jiné i sjezdařka Klára Křížová.

„Tým je zvolen tak, aby se skládal z širokého spektra lyžařů a výsledky jsou dělány formou doporučení a ne toho, kolik dostala jaká lyže hodnocení nebo známku. Nejdůležitější je si lyži před koupí vyzkoušet, jako třeba při koupi auta,“ říká Vališ. „Testování pro veřejnost je super, protože nevyhodíte peníze za špatné lyže,“ doplňuje Pauláthová.

Zájemci, kteří se chtějí zapojit do dalšího testu v termínu 24.-27. dubna 2014, se mohou registrovat na www.ceskyskitest.cz.

VYSVĚTLIVKY

Obrázky znázorňují, pro jakou kategorii jsou lyže doporučené. Hodnocení vychází z nejlepších výsledků testerů. Váhové doporučení je pomocným vodítkem pro toho, kdo si není jistý zařazením do správné výkonnostní skupiny.

1443319:gallery:true:true:trueČerná ikona

Lyže pro ty, kteří zvládají nepravidelné změny oblouků na hranách i na strmých černých sjezdovkách. Lyže vyžaduje velmi dobrou kondici, pro kvalitní zaježdění ji musíte stále dynamicky zatěžovat, není pro odpočinkovou jízdu. Je doporučena špičkovým jezdcům, kteří si na sjezdovce dávají do těla a jsou schopni mít lyžování stále pod kontrolou. Modely poskytují oporu pod nohama na prudkých sjezdovkách. Nejlépe je hodnotili závodníci, s doplněním názorů trenérů a instruktorů.

1443317:gallery:true:true:trueČervená ikona

Lyže pro ty, kteří zlepšují svou jízdu na hraně nebo zvládají s přehledem pravidelné změny směru na prudších svazích. Na této lyži se vám pojede nejlépe při dynamické jízdě na modrých a červených sjezdovkách. Při odpočinkové jízdě bude stále poslouchat. Je ideální pro ambiciózní lyžaře, kteří se chtějí zlepšovat v technice a dostávat se do větších rychlostí nebo pro ty, kdo jezdí často na hory a chtějí si jen udržet výkonnost. Nejvýše tuto lyži ocenili trenéři a instruktoři.

1443318:gallery:true:true:trueModrá ikona

Výbava vhodná pro lyžaře ovládajícího jízdu v paralelním postavení lyží s postupným přechodem čistě na hranu. Vlastnosti lyže majiteli pomohou posunout se dále v umění jízdy po hraně. Ideální je pro trénink na modrých sjezdovkách, případně další zlepšování techniky na červených svazích. Rekreační lyžaři bez vyšších cílů ocení vlastnosti pro odpočinkovou jízdu. Nejvyšší hodnocení lyže dostala od rekreačních lyžařů, doplněná hodnocením instruktorů.

Propojení dvou ikon

Ukazuje, komu hlavně je lyže doporučená (velká ikona), a kam se výsledky hodnocení také blíží. Na obrázku je například hlavní ikona modrého panáčka, ale lyžař spadající do kategorie pro červeného jezdce by také ocenil některé kvality dané lyže.

Váhová doporučení

1443320:gallery:true:true:truePokud si nejste jistí svými kondičními předpoklady nebo lyžařskými dovednostmi pro danou lyži,

pomůže vám ještě tento sloupeček. Obecně tvrdou lyži zvládnete i s horší technikou, ale vyšší

váhou. Naopak na měkčí lyži si s dobrou technikou a vyšší váhou dobře nezajezdíte.

Příklady pro výběr

1. Velmi zdatný lyžař, váha 82 kg, 3 týdny za zimu na horách, jezdí rychle, ale technicky špatně, v točivých kratších obloucích na červených sjezdovkách, má rád upravené sjezdovky po ránu, chce se dostat i na černý sklon svahu.

Doporučení: SL nebo UNI, červená ikona případně s přechodem do černé.

2. Sportovní rekreační lyžařka, váha 48kg, týden za zimu na horách, jezdí technicky správně v dlouhých obloucích na modrých sjezdovkách, ráno si přispí, takže spíše jezdí na měkčím rozježděném svahu a sem tam by si ještě někdy chtěla sjet červenou sjezdovku.

Doporučení: UNI s delším poloměrem oblouku, modrá ikona s přechodem do červené, případně červená ikona s přechodem do modré.

FOTOGALERIE: Prohlédněte si testované modely

GS Redster D2
GS Redster D2


Témata:  sport, lyžování, skitest
 
Články odjinud


Články odjinud