V Innsbrucku slavil Schlierenzauer, Češi propadli

0
Je nedotknutelnost Třince pryč? Dynamo a Spartu táhnou schovaní lídři. Překvapí Litvínov?
Spor o Kováče: kouč budoucnosti a opravdová trefa, nebo jen bublina?

Rakušan Gregor Schlierenzauer vyhrál v Innsbrucku druhý závod skokanského Turné čtyř můstků za sebou a dostal se na druhé místo průběžného pořadí.

Vedení po třech dílech udržel jeho dnes čtvrtý krajan Andreas Kofler, jenž má před závěrečným závodem náskok téměř 15 bodů. Češi vyšli poprvé na Turné bodově naprázdno.

Vítěz novoročního závodu v Garmisch-Partenkirchenu Schlierenzauer předvedl na Bergiselu v obou kolech nejdelší skoky dne 130 a 122 metrů. Druhého v pořadí Simona Ammanna ze Švýcarska porazil o 13,3 bodu a vystřídal ho o dva body v čele průběžného pořadí Světového poháru. Třetí místo obsadil finský matador Janne Ahonen, pětinásobný vítěz Turné.

Na čtvrté pozici skončil vítěz úvodního závodu v Oberstdorfu Kofler a zůstal v čele průběžného pořadí. Schlierenzauer, jemuž první závod Turné i vinou žaludečních problémů nevyšel, na něj před středečním finále v Bischofshofenu ztrácí 14,8 bodu. Třetí je další Rakušan Wolfgang Loitzl, obhájce loňského triumfu, jenž byl dnes šestý a je 21,5 bodu za Koflerem.

Schlierenzauer v Innsbrucku dosáhl na 28. výhru v SP v kariéře a posunul se na páté místo v historické tabulce. Zároveň čtyři dny před dvacátými narozeninami zkompletoval "Turné Grand Slam", tedy vítězství na všech čtyřech můstcích.

"Nemám slov. Doufal jsem, že tu jednou vyhraju. A teď se mi to povedlo před tolika lidmi," prohlásil Schlierenzauer po triumfu na svém domácím můstku, kde mu fandilo 21.000 diváků. "Budu na sobě dál pracovat, v Turné je ještě všechno otevřené," dodal.

Poprvé na Turné bylo druhé kolo bez Čechů, protože do druhého kola se nedostali Jakub Janda ani Lukáš Hlava, který byl prvním nepostupujícím. Hlava předvedl skok 113,5 m, a i když to původně vypadalo, že bude bez šance, vinou špatných větrných podmínek skákali další závodníci ještě méně a Hlava se přibližoval k postupovým pozicím.

Na absenci protivětru doplatil i Janda, jenž skočil o metr a půl méně než jeho krajan a celkově byl sedmatřicátý. Krátce poté však začali další skokani své pokusy prodlužovat a odsunuli nakonec oba Čechy za postupovou třicítku. Hlavovi chybělo pět desetin bodu.

Skokany dnes v Innsbrucku čekal náročný program, kvůli špatným podmínkám totiž byla kvalifikace ze soboty přesunuta na dnešek těsně před závod.

Kvůli posunutému programu se také v prvním kole nesoutěžilo k.o. systémem, ale klasickým způsobem podle pravidel Světového poháru. Z kvalifikace do závodu nepošli Martin Cikl a Roman Koudelka, jenž pro druhou polovinu Turné nahradil Jana Maturu.

Třetí závod Turné čtyř můstků skokanů na lyžích v Innsbrucku:
1. Schlierenzauer (Rak.) 251,1 b. (130+122 m), 2. Ammann (Švýc.) 237,8 (128,5+117,5), 3. Ahonen (Fin.) 237,4 (128+117,5), 4. Kofler (Rak.) 235,1 (126+118,5), 5. Jacobsen (Nor.) 234,3 (126,5+117), 6. Loitzl (Rak.) 232,8 (122+119), 7. Malysz (Pol.) 231,7 (123,5+118), 8. Bodmer (Něm.) 228,8 (122,5+118,5), 9. Kasai (Jap.) 225,2 (122+117), 10. Innauer (Rak.) 223,7 (121+118), ...31. Hlava 98,8 (113,5), 37. Janda (oba ČR) 96,1 (112).
Průběžné pořadí Turné (po 3 ze 4 závodů): 1. Kofler 772,2 b., 2. Schlierenzauer 757,6, 3. Loitzl 750,7, 4. Ahonen 749,9, 5. Ammann 746,8, 6. Morgenstern (Rak.) 722,4, ...21. Hlava 531,3, 23. Janda 526,6, 40. Matura 300,6, 42. Cikl (všichni ČR) 291,8.