Jak zachránit zápas? Nevracejme medaile, změňme pravidla, vyzývá asociace

Chcete zachránit olympijskou budoucnost zápasu? Přestaňte vracet medaile, vyzývá své členy mezinárodní zápasnická asociace. Namísto protestních gest chystá v nejbližší době zavedení nových dresů a změny pravidel, které by měly tradiční sport zatraktivnit.
„Oceňujeme vaši houževnatost a chápeme, že lhostejnost nemátev krvi. Vracet zlatou medaili je ale kontraproduktivní,“ vzkázala asociace zápasníkům na svém webu.
Zápasníci po celém světě bijí na poplach. Doporučení výkonného výboru Mezinárodního olympijského výboru (MOV) vyřadit zápas z programu olympijských her 2020 pobouřilo zápasníky po celém světě. Někteří se rozhodli bojovat za svůj sport neobvyklými způsoby.
Kouč bulharských zápasníků Armen Nazarjan drží protestní hladovku. Prezident bulharské zápasnické federace Valentin Jordanov zase na znamení nesouhlasu vrátil Mezinárodnímu olympijskému výboru svoji zlatou medaili z Her v Atlantě 1996. Ke vrácení cenného kovu se posléze rozhodli také Sagid Murtazaljev z Ruska a někdejší polský zápasník Andrzej Supron.
Mezinárodní zápasnická asociace (FILA) volí vůči MOV diplomatičtější kroky. Její prozatímní prezident Nenad Lalovič, který krátce po návrhu na vyřazení zápasu z programu Her nahradil dosavadního šéfa Rafaela Martinettiho, se začátkem března sešel s předsedou MOV Jacquesem Roggem. Za protestní gesta bývalých úspěšných zápasníků se omluvil.
„Řekl jsem mu, že mě velmi mrzí, co se děje,“ uvedl Lalovič po setkání s Roggem. „Jsem pevně přesvědčen, že to není pro zápas dobré. Nepomůže nám to,“ řekl podle agentury AP na adresu Nazarjana, Jordanova a jeho následovníků. „Nemůžeme ovšem takovéto akce jednotlivců regulovat a zastavit,“ dodal.
V dopise, který Jordanov poslal Mezinárodnímu olympijskému výboru společně se svou zlatou medailí, poznamenal, že Roggemu se podařilo něco, v čem selhala řada politiků. „Bezvýhradně sjednotil Rusko, USA a Írán ve věci společného zájmu – zachránit zápas, bez něhož Hry nikdy nebudou jako dříve.“
Politické rozpory a napětí mezi svými zeměmi odložili zápasníci stranou a svoji svornost dali najevo na turnaji Světového poháru, který se konal v íránském Teheránu. Při slavnostním nástupu se sportovci vzali na znamení jednoty za ruce a přinesli transparent s nápisem „Olympiáda bez zápasu – nikdy, nikdy.“
Vyřadit zápas z programu olympijských her 2020 navrhl výkonný výbor MOV letos v únoru. Rozhodnutí však ještě není konečné, zápas se tak připojil k sedmičce sportů čítající wakeboarding, squash, sportovní lezení, kolečkové bruslení, karate, bojové umění wu-šu a baseball se softballem, které budou bojovat o jediné místo.
Podoba programu pro olympijské hry 2020 není zatím definitivně určena a rozhodne o ní valné shromáždění MOV v září na zasedání v Buenos Aires. Už na konci května se však v Petrohradě sejde výkonný výbor MOV a rozhodne, který ze sportů na valném shromáždění o tři měsíce později podpoří.
VIDEO | Protest proti vyřazení zápasu z olympijského programu
¨