nit, ČTK
Ostatní
Začít diskusi (0)

Slavná ruská tyčkařka Jelena Isinbajevová je v šoku po dvou sebevražedných útocích v jejím rodném městě Volgogradu, kde během necelých čtyřiadvaceti hodin při bombových atentátech zahynulo nejméně 31 lidí. Isinbajevová dlouhodobě žije v Monaku, ve Volgogradu ale vyrostla a má tam rodinu a známé.

„Těžko se mi teď mluví. Nikdo z mých blízkých nebo milovaných nebyl zasažen. Ale cítím se strašně, prostě strašně…“ reagovala Isinbajevová pro agenturu ITAR-TASS.

Nejméně 14 mrtvých a 28 zraněných si podle vyšetřovatelů vyžádal pondělní výbuch bomby v trolejbusu v ruském městě Volgograd. Úřady jsou přesvědčeny, že po necelých 24 hodinách po explozi na hlavním vlakovém nádraží šlo o další sebevražedný atentát.

„Již nyní lze předběžně říci, že výbušné zařízení v trolejbusu odpálil sebevražedný atentátník, muž. Části jeho těla byly nalezeny a odeslány k analýze DNA, abychom ho identifikovali,“ řekl agentuře ITAR-TASS mluvčí vyšetřovatelů Vladimir Markin.

Oba výbuchy oživily v Rusku obavy z terorismu před zimními olympijskými hrami, které se v únoru mají konat v Soči. Volgograd leží asi 650 kilometrů severovýchodně od místa olympiády.

Mezinárodní olympijský výbor ale nepochybuje, že ruské úřady budou s to zajistit bezpečnost her, do jejichž zahájení zbývá méně než šest týdnů.

„Na olympiádě za bezpečnost odpovídají místní úřady a nemáme žádné pochyby, že ruské úřady se s tím úkolem vyrovnají,“ řekla mluvčí výboru podle agentury Reuters.

Ani šéf české olympijské mise Martin Doktor se o bezpečnost během Her v Soči neobává. „Znepokojen nejsem. V Soči jsem byl několikrát a otázky bezpečnosti se probíraly důkladně. Myslím, že bezpečnost tam bude zajištěná na nejvyšší úrovni,“ řekl Doktor pro iSport.cz.

„Když to porovnám s Atlatnou nebo Londýnem, jsou to oblasti obydlené na úplně jiné úrovni než Soči. Já z toho velké obavy nemám. Když se něco stane, tak se to spíš stane mimo oblast Soči.“

Pondělní výbuch nálože o síle nejméně čtyř kilogramů klasické trhaviny byl podle mluvčího tak silný, že „z trolejbusu zůstala fakticky jen kostra a střecha chybí“ a tlaková vlna „vyrazila okna v protější pětipodlažní budově“.

Na volgogradském nádraží v neděli vybuchla podle vyšetřovatelů nálož o síle nejméně deseti kilogramů TNT, která zabila 17 lidí a více než čtyři desítky dalších zranila, pět z nich je v kritickém stavu. Nedělní útok podle agentury Interfax, která se odvolává na zdroj z bezpečnostních složek, patrně spáchal někdejší zdravotník Pavel Pečenkin z Marijské autonomní republiky, údajně od loňského roku člen jedné z teroristických skupin působící v Dagestánu na severním Kavkaze. S definitivní identifikací atentátníka se čeká na analýzu DNA.

V obou případech byla podle Markina nálož prošpikována díly zvyšujícími ničivý účinek, a to „potvrzuje vyšetřovací verzi o spojitosti obou útoků“. Podle mluvčího je možné, že teroristé vyrobili obě nálože v jednom místě. Každopádně si místo a čas obou útoků vybrali tak, aby způsobili co nejvíce obětí.

Začít diskuzi