Jako lézt po omítce. Sci-fi. Horolezci žasnou nad výkonem Adama Ondry | iSport.cz
Hynek Preisler
6. září 2017 • 11:45

Jako lézt po omítce. Sci-fi. Horolezci žasnou nad výkonem Adama Ondry

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Dávid Hancko: NEJ stoper ligy? Připomeňte si jeho TOP 3 momenty
iSport podcast: Přijdou posily do Bohemians? Je zájem o Vodháněla a co Pulkrab?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Parádní výkon, oceňují slavní čeští horolezci nejlepšího světového lezce současnosti Adama Ondru, který v neděli vylezl v Norsku nejtěžší cestu na světě s pracovním názvem Project Hard a zavedl nový stupeň obtížnosti 9c (francouzská klasifikace) a přepsal tak historii skalního lezení.„I pro mě je to nepochopitelné, a to se v lezení trochu pohybuju,“ oceňuje historický počin Radek Jaroš, který se specializuje na lezení ve velehorách (jako první Čech a patnáctý na světě vystoupil na všechny osmitisícovky bez použití kyslíku), kdežto Adam Ondra na skalní lezení. Přesto ví, jakého úspěchu rodák z Brna dosáhl.

„Já jsem v naší horolezecké terminologii maratonec, Adam Ondra stovkař,“ vysvětluje rozdíl Jaroš. Momentálně je v Austrálii, kde si v rámci projektu Koruna planety (zdolání nejvyšších hor sedmi kontinentů) v minulém týdnu odškrtnul Mount Kosciuszko, přesto i tam rychle dolétla zpráva o historickém přelezu Adama Ondry, který po velkých přípravách jako první člověk na světě vylezl cestu o obtížnosti 9c.

„Pro lidi, kteří to vůbec neznají, je to něco jako lezení na omítnutém baráku břízolitem. Klobouk dolů, je to úžasné,“ chválí Jaroš.

Český lezec Adam Ondra vylezl v Norsku nejtěžší cestu na světě a zavedl nový stupeň obtížnosti 9c
Český lezec Adam Ondra vylezl v Norsku nejtěžší cestu na světě a zavedl nový stupeň obtížnosti 9c

„Jsem hrdá na to, že cestu této obtížnosti vylezl Čech jako první a že doma máme takového borce. Pro mě je to něco jako sci-fi, výkon z říše snů,“ přidává se Alena Čepelková, jedna z nejúspěšnějších horolezkyň v 80. letech 20. století a v letech 2005 - 2009 předsedkyně Českého horolezeckého svazu.

„Adam Ondra je fenomén, což o něm tvrdím už od té doby, co přišel do Světového poháru a jako mladík porážel chlapy. V tomto segmentu lezení je to výjimečný člověk, něco jako Usain Bolt v atletice na stovku. 9c nebude konečný stupeň nikdy, vždy budou lidé, kteří to budou někam posunovat,“ myslí si Jaroš.

Hranice možného

A další úspěšný český horolezec Marek Holeček souhlasí. „Hranice lidských možností jsou otázkou představivosti. Ale předehnat ho, to bude stát úsilí a asi si počkáme a je ve hvězdách, jak dlouho to bude trvat. Je to parádní výkon. Krásná práce, co se týká lidského snažení a posouvání lidských hranic. Dosáhl na metu jako nikdo před ním. On tahá ten špagát sportovního lezení,“ tvrdí Holeček, jenž v létě absolvoval unikátní prvovýstup jihozápadní stěnou na vrchol jedenácté nejvyšší hory světa Gašerbrum I.

„Wolfgang Güllich dal jako první 9a a trvalo dlouhou dobu, než se to znovu posunulo. Teď Adam Ondra dal 9c a myslím, že třeba za dvacet let se to zase posune. Cesty se možná budou dělat delší, více na vytrvalost, myslím totiž, že menší chyty už moc držet nejdou, půjde spíše o řetězení těžkých kroků,“ myslí si Holeček.

Sám Adam Ondra popsal, jak by asi vypadala cesta ještě o stupínek těžší 9c+. „Kdybych měl říci, jak by to mohlo vypadat, tak kdybych vylezl na konec Project Hard, tak bych musel vylézt ještě dalších deset metrů velmi těžkého lezení. A teď jsem dolezl na konec opravdu naprosto vyčerpán,“ přiznala světová jednička ve skalním lezení.

Rozhovor se sportovním lezcem Adamem Ondrou

„Těším se na to, až to po něm někdo přeleze a dá to trochu do hranic možného a nemožného. Jestli to jde ještě posunout? Myslím, že to možná Adam posunul třeba již nyní a až to po něm přelezou další lidé, třeba tomu ještě dají vyšší stupeň o to znaménko plus,“ naráží Alena Čepelková na pověstnou přísnost Adama Ondry při hodnocení obtížnosti jednotlivých cest.

„To si opravdu nemyslím. Vzhledem k tomu, že klasifikace jsou subjektivní a každému lezci sedí něco jiného, je dobré, aby se vyvarovalo nějakým nedorozuměním, jednotlivé rozdíly mezi klasifikacemi musí být poměrně velké a znatelné. I s tím jsem operoval, že to neznamená, že když je něco těžší než 9b+, že to automaticky musí být 9c,“ uzavřel s úsměvem Adam Ondra, který v anketě pořádané Sport Magazínem, ve které volí nejúspěšnějšího sportovce roku sami sportovci, skončil za rok 2016 na 10. místě za Barborou Špotákovou. Teď si řekl o ještě lepší umístění.

Vstoupit do diskuse
0

Sport 2020

Hokej
Generali Česká Cup Play off NHL

Motorismus
Velká cena Brna 2020 Valašská Rally 2020

Zrušené a odložené akce
MS v hokeji 2020 zrušeno Olympiáda 2020 odložena EURO o rok odloženo

Koronavirová pandemie zasáhla všechny probíhající i plánované sportovní soutěže a akce. Kompletně zrušen byl ročník Tipsport extraligy, fotbalová Fortuna ligy se nakonec ani kompletně nedohrála.

Tenisové vybavení * Tenisové rakety * Tenisové míče na Heureka.cz

Články odjinud


Články odjinud