Proti invazi ruské armády se snaží statečně bojovat všichni Ukrajinci, někteří pomocí fotbalu. Ukrajinský klub Šachtar Doněck, pravidelný účastník Ligy mistrů, rozjel projekt „turné za mír“. Jde o sérii charitativních zápasů, z nichž výtěžek poputuje na dobrovolnické organizace, lékaře a pomoc dětem postiženým válkou.
Projekt vznikl za spolupráce s klubovým partnerem SkyUp Airlines a funguje pod záštitou ukrajinského ministerstva zahraničních věcí. „Chceme pomocí těchto zápasů mluvit o válce a míru na Ukrajině. O příšerné válce, kterou Rusko rozpoutalo, o utrpení a zkáze, kterou tato válka přinesla do naší země. O míru – potřebě ukončit toto šílenství, návratu do normálního života a obnovení ekonomiky. Naše zpráva je jasná: Konec války a Fotbal za mír – to vystihuje vše,“ nechal se slyšet výkonný ředitel Šachtaru Sergej Palkin.
Šachtar spolu s nadací vlastníka klubu Rinata Achmetova a jeho holdingem SCM už přispěli více než 1,4 miliard hřiven (1,087 miliard korun) na humanitární pomoc i podporu ukrajinským ozbrojeným silám. Firma holdingu SCM Metinvest také přispěla protitankovými zátarasy a neprůstřelnými vestami.
Šachtar, který hrál svůj poslední soutěžní zápas 11. prosince, už odehrál na svém turné tři utkání (s řeckým Olympiakosem 0:1, s polskou Lechií 3:2 a tureckým Fenerbahce 0:1, kde se ukázal i český reprezentant Filip Novák). Další má na programu 1. května s chorvatským Hajdukem Split a stále jedná o dalších. Mluví se o Seville, Laziu nebo dokonce hvězdném PSG.
K zápasům nastupují hráči Šachtaru s názvy okupovaných měst na zádech. „Dnes jsme vyběhli z jasného důvodu, na zádech máme jména měst, která viděla mnoho mrtvých, ti zanechají navždy jizvy na našich srdcích. Někteří kluci brečeli po zápase, emoce jsou vypjaté. Bylo skvělé reprezentovat naši zemi. Doufám, že pomocí těchto zápasů dáme lidem naději,“ vzkázal fanouškům po utkání s Olympiakosem kapitán Taras Stepanenko.
Vítěz Poháru UEFA z roku 2009 je zvyklý nastupovat na cizích stadionech. V roce 2009 byla sice dokončena stavba nové Donbas Areny, která pojme 51 000 diváků. Stadion poté hostil i EURO 2012, ovšem v roce 2014 byl Šachtar donucen se kvůli konfliktům na rusko-ukrajinských hranicích přestěhovat do Lvova, města vzdáleného 1000 kilometrů od Doněcku. Stadion byl tehdy poškozen granáty. Od roku 2017 hrál poté domácí zápasy v Charkově. V roce 2020 se přestěhoval do Kyjeva na Olympijský stadion, který sdílí do současnosti s Dynamem Kyjev.
Jarní část ukrajinské ligy měla začít 26. února, jenže dva dny před tím Rusko zaútočilo na Ukrajinu. Šachtar šel do jara jako lídr tabulky s tříbodovým náskokem na Dynamo Kyjev. Řešení situace ohledně případného titulu nebo sestupujících je zatím v nedohlednu.
K úspěchům Šachtaru za poslední roky, kdy vyhrál 13 titulů z posledních 20 možných, výrazně napomáhá brazilská stopa. Ta byla v zimě posílena o Davida Nerese, který přestoupil z Ajaxu Amsterdam za 12 milionů eur (293 milionů korun).
Brazilští fotbalisté byli ze země za pomocí UEFA evakuování a díky jejímu pravidlu o umožnění působení hráčům z ukrajinské nebo ruské ligy v nových klubech do konce této sezony si již někteří našli nové angažmá. Vinicius Tobias šel do Realu Madrid, Tete se už dokonce gólově prosadil ve francouzské Ligue 1 v barvách Lyonu, jiní se vrátili do rodné Brazílie.
UEFA také v reakci na invazi vyloučila ruské kluby z evropských poháru, zároveň pozastavila činnost ruské reprezentaci. Naopak ukrajinská reprezentace na rozřešení svého osudu stále čeká, semifinále baráže o mistrovství světa proti Skotsku bylo přeloženo na 1.6., vítěz se poté utká s Walesem o postup. Nezbývá než doufat, že se do té doby situace uklidní.
Zprávy ze dne 13. května 2022
Nejlepší čtyři kluby ruské fotbalové ligy podaly kvůli vyloučení ze soutěží UEFA odvolání ke Sportovnímu arbitrážnímu soudu (CAS) v Lausanne. Informovala o tom agentura AP. Už jistý mistr Zenit Petrohrad, Soči a moskevské kluby Dynamo a CSKA by byly za normálních okolností dvě kola před koncem ligového ročníku na pohárových příčkách, kvůli trestu za ruskou vojenskou invazi na Ukrajinu se ale s nimi v příští sezoně evropských soutěží nepočítá.
Ruské kluby byly po únorové invazi vyloučeny z evropských pohárů a nesmějí startovat ani v příštím ročníku soutěží UEFA. Mužská reprezentace přišla o možnost probojovat se z baráže na mistrovství světa v Kataru, ženy budou chybět na červencovém mistrovství Evropy v Anglii.
Zprávy ze dne 12. května 2022
Ukrajinská fotbalová reprezentace odehrála první zápas od únorového vpádu ruských vojsk na Ukrajinu. V přípravném utkání v Mönchengladbachu zvítězila nad domácí Borussií 2:1. Zápas sledovalo přes 20 tisíc diváků, výtěžek půjde na pomoc obětem války na Ukrajině. Hráči nastoupili k utkání s transparentem s nápisem „Zastavte válku“. Ukrajince poslal do vedení v deváté minutě jednadvacetiletý záložník Šachtaru Doněck Mychajlo Mudryk, který v národním týmu debutoval. Krátce nato vyrovnal Conor Noss. Ukrajina zvítězila zásluhou gólu dalšího debutanta Oleksandra Pichaljonoka z Dněpru, který rozhodl v 82. minutě.
Zprávy ze dne 9. května 2022
Švýcarští hokejisté nahradí ruskou reprezentaci na turnajích Euro Hockey Tour v příštích dvou sezonách. V seriálu doplní tradiční účastníky Česko, Švédsko a Finsko. Ve Švýcarsku se bude v letošním i příštím roce konat turnaj v prosincovém termínu, který byl doposud vyhrazen Rusku. O podpisu smlouvy dnes informoval Český svaz ledního hokeje v tiskové zprávě.
V příštích dvou letech zůstane zachováno tradiční pořadí turnajů. V listopadu se bude hrát ve Finsku, v prosinci ve Švýcarsku, v únoru ve Švédsku a generálka na mistrovství světa se bude konat v Česku. V roce 2023 se bude tuzemský turnaj hrát na konci dubna, v roce 2024 na začátku května.
Zprávy ze dne 6. května 2022
Juniorské mistrovství světa v hokeji v roce 2023, o jehož pořadatelství kvůli invazi na Ukrajinu přišlo Rusko, se uskuteční v kanadských městech Halifaxu a Monctonu. Informovala o tom Mezinárodní hokejové federace.
IIHF už v únoru Rusko vyloučila z letošního světového šampionátu a pozastavila účast jeho reprezentací na všech akcích. Stejně bylo potrestáno i Bělorusko, které se na útoku na Ukrajinu podílí.
Zprávy ze dne 2. května 2022
Ruské fotbalové týmy nesmí kvůli invazi své země na Ukrajinu startovat v příštím ročníku soutěží UEFA. Na červencovém mistrovství Evropy žen v Anglii se místo ruských reprezentantek představí Portugalky, které s nimi prohrály v play off. Rozhodl o tom dnes výkonný výbor Evropské fotbalové unie. Znamená to, že v další sezoně evropských pohárů budou chybět ruské kluby. Mužská reprezentace přijde o účast v Lize národů, kde měla hrát ve skupině B2 s Islandem, Izraelem a Albánií. Ruské fotbalistky nebudou moct usilovat o postup na světový šampionát v příštím roce.
Finští a švédští hokejisté, kteří budou v nadcházející sezoně působit v KHL a dalších ruských soutěžích, nebudou nominováni do reprezentačních týmů. Dnes o tom informovali zástupci národních svazů obou zemí. „Postoj finského svazu je jasný. Hráči působící v Rusku nebudou v příští sezoně hrát za národní tým,“ citovala prohlášení agentura Reuters. Ke stejnému postoji se kloní i švédský svaz, oficiální oznámení chce ale zveřejnit až po skončení sezony. „Zatím můžeme říct jen to, že žádný z hráčů, který se zapojil do play off KHL, nebude nominován na mistrovství světa ve Finsku,“ citoval Reuters z prohlášení týkající se nadcházejícího šampionátu, který začne 13. května.
Se zákazem startu ruských a běloruských tenistů ve Wimbledonu nesouhlasí ani Španěl Rafael Nadal. Vítěz rekordních 21 grandslamů rozhodnutí organizátorů slavného turnaje označil za nespravedlivé. „Myslím, že vůči mým kolegům jde o nespravedlivé rozhodnutí. Oni za válku nemůžou,“ citovala pětatřicetiletého Nadala agentura Reuters. „Uvidíme, jak se to bude v nejbližších týdnech vyvíjet,“ přidal Nadal a připomněl, že pořadatelé Wimbledonu rozhodli na základě opatření britské vlády. „Obávám se, že neexistuje správné řešení. Mluvil jsme s ruskými i ukrajinskými tenisty a je mi líto všech, co nemůžou hrát. A chápu, že to může vůči nim vypadat nespravedlivě, ale také vím, že lidé z Wimbledonu nejsou v lehké pozici,“ dodal.
Zprávy ze dne 30. dubna 2022
Evropská unie stolního tenisu (ETTU) odebrala Düsseldorfu triumf v Lize mistrů, který německému týmu připadl po březnovém semifinálovém vítězství nad Saarbrückenem. Odvolací komise ETTU uznala ruskou žádost o zrušení vyloučení zbylých dvou semifinalistů Orenburgu s Jekatěrinburgem kvůli vojenskému vpádu na Ukrajinu. O osudu soutěže se má podle ETTU rozhodnout co nejdříve. Podle odvolací komise by se na kluby nemělo pohlížet jako na představitele jejich zemí, takže by pro ně neměla platit stejná pravidla jako pro reprezentační týmy. O odehrání druhého semifinále a následného finále se nicméně podle viceprezidentky ETTU Heike Ahlertové neuvažuje.