Premium
11. února 2024 • 15:50

Alkohol a sportovci: proč k němu mají větší sklony. Standardem je (ne)pít…

Autor: Zuzana Šafářová
Vstoupit do diskuse
1
TOP VIDEA
Startuje F1! Hamiltonův poslední tanec v Mercedesu, Verstappen zas na "max"?
Génius Lauko. Famózní přihrávkou zpoza branky přihrál spoluhráči na gól proti Vegas
VŠECHNA VIDEA ZDE

Lze podávat vrcholné výkony a zároveň holdovat alkoholu? Logicky by asi každý odpověděl, že je to nemožné. Sportovec je přece profesionál, který udělá maximum pro své zdraví a výkonnost. Přesto existuje celá řada studií naznačující, že sportovci obecně mají větší sklony k nadměrnému pití alkoholu. Problém se týká sportovců z kolektivních i individuálních sportů.Na jedné straně sportovec zažívá po vyhraném zápase euforii, na druhé časté frustrace. Chyby ve vrcholovém sportu se těžko odpouští. Neustálý tlak na výkon, obavy ze zklamání, o pozici v týmu, délku kariéry, případné zdravotní komplikace a zranění bývají pro sportovce těžkou zkouškou psychické odolnosti. Tu navíc často podstupují sportovci mladí, nevyzrálí. Alkohol prožitky zesiluje, na krátký okamžik „rozpouští“ problémy. Profesionální sportovec je nakonec pořád jenom člověk. Ale co když se jedná jen o jedno pivo po zápase? Prospívá, nebo škodí? A jak se vlastně cítí ti, kteří se rozhodnou pro abstinenci?

Alkohol je nejstarší a také nejvíc užívanou psychoaktivní látkou na světě. Ve většině zemí planety, včetně té naší, je legální drogou. Byl a dodnes je využívaný v rámci náboženských a medicínských účelů. O významu vína v křesťanství svědčí i obřad svátosti oltářní, při které je víno vnímáno jako přeměněná krev Ježíše Krista. Podle některých vykladačů Bible v novém zákoně Ježíš schvaluje konzumaci vína, ale zároveň se ostře vyhrazuje vůči opilosti. Svatý Pavel ve svých zápiscích považuje víno za výtvor Boha a schvaluje jeho užívání pro zdravotní účely. Odsuzuje ovšem opilost a doporučuje abstinenci pro ty, kteří nejsou schopni ovládat své pití.  

Alkohol jako lék

Alkohol byl odpradávna používán k léčebným účelům a hojně doporučován na nejrůznější zdravotní problémy. V průběhu devatenáctého století se však v lékařské literatuře postupně začaly objevovat zmínky o tom, že časté předepisování užívání alkoholu může vést ke vzniku závislosti. Alkohol vykazuje antiseptické účinky a chemicky působí jako rozpouštědlo. Proto se využívá pro výrobu dezinfekcí a přípravu rostlinných extraktů a tinktur. V souvislosti s léčivými účinky byla vždy vyzdvihována konzumace vína na snížení rizik vzniku srdečně-cévních onemocnění.

Zdravotní přínos konzumace alkoholu zastávala i legenda české kardiologie, lékař Milan Šamánek, zakladatel Dětského kardiocentra. Například v jednom ze svých výzkumů dokázal, že bílé víno v prevenci před srdečně-cévním onemocněním předčí červené. Dokonce doporučoval pít alkohol i po prodělaném infarktu a při vysokém tlaku. Vždy ovšem zdůrazňoval střídmé pití a velice odsuzoval jakoukoliv konzumaci alkoholu u dětí, těhotných a kojících žen.

Velice zajímavé je, že v jednom rozhovoru pro Reflex vypověděl, že mozek se vyvíjí až do sedmadvaceti let a každý gram alkoholu jej v tomto období poškodí. A čím dřív s pitím člověk začne, tím jsou poškození závažnější.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!

Koupit
Vstoupit do diskuse
1
Články odjinud


Články odjinud