Nová aplikace proti dopingu: Na léky se už sportovci nevymluví

Šéf NSA Šebek.
Šéf NSA Ondřej Šebek
Předseda NSA Ondřej Šebek nemá z rozhodnutí MOV ohledně účasti Rusů na OH v Paříži radost
4
Fotogalerie
Ostatní
Vstoupit do diskuse (2)

Už žádné zdlouhavé vyhledávání a konzultace s experty. Pokud chtějí mít sportovci jistotu, že lék, který chtějí použít, je čistý, zjistí to během pár kliků v nové aplikaci Čistý sport. Vyvinul ji Antidopingový výbor ve spolupráci s Národní sportovní agenturou. Novinka díky propojení s databází SÚKL garantuje stoprocentní spolehlivost.

Brufen je na chřipku v pohodě, stejně tak obyčejný Nurofen. Ale pozor! Lék s označením Nurofen Stopgrip už by profesionálnímu sportovci způsobil problém. Kvůli obsahu pseudoefedrinu-hydrochloridu, jedné z účinných látek, by při použití během soutěže mohl způsobit pozitivní dopingový test. V nové aplikaci Čistý sport se k těmhle informacím každý může dostat během několika sekund.

„Do dneška byl sportovec v situaci, že se musel doptávat lékaře. Teď napíše do vyhledávacího okénka název léku, nebo naskenuje čárový kód na obalu. Během půl sekundy se objeví okno, které řekne, jestli může lék použít mimo soutěž i při soutěži,“ vysvětluje Martin Čížek, ředitel Antidopingového výboru. „My chceme sportovce z padesáti procent vzdělávat a z padesáti procent testovat. Chceme jít cestou prevence, předcházet negativním vlivům.“

Aplikace je propojená s databází Státního ústavu pro kontrolu léčiv, takže obsahuje všechny v Česku schválené léky. Lze v ní najít informace o 64 369 přípravků a 20 490 účinných látek. Aplikace je zdarma ke stažení na App Store i na Google Play. Na jejím vzniku spolupracovala i Národní sportovní agentura, která má péči o antidoping v zemi v gesci.

„NSA není jen úřadem na rozdělování peněz, snažíme se řešit i koncepční věci. Snažíme se vytvářet podmínky, aby se činnost antidopingového výboru mohla rozvíjet,“ uvedl Šebek.

Aplikace garantuje spolehlivost ohledně léků, problematickou oblastí ale stále zůstávají doplňky stravy. Ty v Česku nejsou regulované.

„Bylo by velmi přínosné, kdyby to umělo vyhodnocovat doplňky stravy, ale není možné je analyzovat jako u léků. U doplňků stravy se bohužel sportovci musí poradit se svým lékařem,“ vysvětlil Čížek.

Vstoupit do diskuze (2)