Krize udeřila! Přežijí jen ti nejsilnější

Pohled z tribun pražské O2 Areny
Pohled z tribun pražské O2 ArenyZdroj: Barbora Reichová SPORT
koš, jšk, jip
Ostatní
Začít diskusi (0)

Nejen fotbal a hokej, s nástupem krize čeká utahování opasků i menší sporty. Házenkářský svaz už odložil některé projekty. Basketbalisté se bojí, že soutěž nedokončí všechny týmy. Rozpočet nemá pokrytý ani většina volejbalových klubů. Jen florbal si zatím výská.

Právě florbalisté po nedávném vydařeném mistrovství světa v Praze a v Ostravě hlásí nárůst sponzorů a zájmu veřejnosti.

Peníze, peníze, peníze. Žádné jiné slovo v těchto dnech svazy tak často neskloňují. Celosvětová ekonomická krize se nemůže vyhnout ani sportu. A zvlášť takovému, který za sebou nemá giganty s miliardovými výnosy.

„Můj tip je, že všechny basketbalové kluby nepřežijí,“ míní generální manažer basketbalistů Nymburka Rudolf Šimeček. Klub bude muset po vyřazení z evropského poháru také zavést úsporná opatření.

Podle Šimečka by basketbalu možná prospělo, kdyby se počet účastníků v Mattoni NBL snížil na deset. „Nedá se ale říct, že když dva kluby vypadnou, přelijí se peníze na ostatní. Od státu a svazu nejdou žádné dotace, takže v tomto směru se nic změnit nemůže,“ upozorňuje. Jeden tým už údajně uvažuje o prodeji licence. „Na krizi hledíme s obavami,“ přikyvuje šéf basketbalové unie Zdeněk Zajíček.

Jak je na tom volejbal? Plus minus podobně. Volejbalové kluby se začaly třást o svou budoucnost. Téměř nikde nemohou říct, že mají zajištěnou příští sezonu. „Ani rozpočet na tuto sezonu nemáme úplně pokrytý,“ přiznal majitel extraligového Kladna Jindřich Licek.

Tomu navíc dělá starost povolební situace ve Středočeském kraji, kde se vítězná ČSSD rozhodla šetřit v oblasti sportu a Kladno tak může přijít ročně až o milion a půl na dotacích.

Nejhoršího se však Licek zatím neobává. „Už jsme toho sehnali docela dost, takže jsem poměrně optimistický. Ekonomická krize se naplno projeví až v létě, kdy se budou tvořit rozpočty pro další ročník. Věřím, že nebudeme muset dělat výraznější škrty. A když ano, i se sedmi miliony se dá extraliga hrát. Největší výdaje jsou na platy hráčů. Těch by se šetření dotklo nejvíc,“ přiznává šéf klubu, který hospodaří s deseti miliony ročně.

V daleko skromnějších podmínkách fungují téměř všechny házenkářské celky. A zdá se, že bude hůř. A to všem. „Bojíme se,“ připouští svazový boss Jaroslav Chvalný. „Po konzultaci s naší agenturou jsme přehodnotili plány a vyčkáváme. Některé věci jsme pozastavili. Nemůžu říct, že je momentální situace vyloženě chmurná. Spíš napjatá. Nikdo neví, co se bude dít,“ dodává.

Házená trpí rovněž nepravidelným tokem milionů od Sazky, která neplní splátkový kalendář. „Sazka je nejvýznamnější donátor naší činnosti,“ připomíná Chvalný.

Jako z jiného světa jsou slova zástupců florbalu. Mladému nenáročnému sportu vesele bobtná základna, sponzoři se sami hlásí. Jak je to možné? Svaz perfektně „prodal“ nedávné mistrovství světa v Praze a v Ostravě. „To mělo na naši situaci obrovský vliv,“ přiznává šéf unie Filip Šuman. Florbal má podepsanou smlouvu se sázkovou kanceláří Fortuna. A nyní nemusí řešit ekonomické problémy.

„Cítíme, že zájem sponzorů je po světovém šampionátu větší. Těžíme také z toho, že florbal je finančně snadno dostupný sport,“ připojuje Šuman. Mluví se však o prodeji Fortuny. Jaký by měl dopad na progresivní odvětví? To v tuhle chvíli nikdo nedokáže odhadnout.

Na hromadu otázek zkrátka chybí odpovědi.

Začít diskuzi